Adana

0
5614

Türkiye’nin en büyük altıncı büyük şehri olan Adana yaklaşık 2.5 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Başta Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam olmak üzere toplam 15 ilçe ve belediye bulunmaktadır. Maden bakımından en verimli ve zengin 4.bölge Adana olarak bilinmektedir. Adana’nın geçmişi 3.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Adana tarihi geçmişiyle olduğu kadar, zengin yemek menüleriyle de bilinmektedir. Adana günümüzde ciğer kebabı, adana ve şırdan gibi yiyecekleriyle ve bici bici gibi içeceğiyle bilinmektedir. En bilinen kebapçısı ise Onbaşılar’dır. Tarihi kazancılar çarşısında birbirinden lezzetli tatları deneyebilir ve hediyelik eşya satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Adana’da hava durumu genelde hep ılımlı ve sıcak şekilde devam etmektedir. Buraya gelecek olan tatilciler buna göre hazırlık yapmalıdır. 

Taş Köprü

taş köprü - Adana
Taş Köprü

Taş köprü Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlayan en eski köprülerden biridir. Seyhan nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Roma döneminde kalan önemli  bir eserdir.Roma İmparatoru Hadrianus tarafından 385 yılında yaptırılmıştır. Tarihi geçmişinin Hititlere kadar dayandığı söylenmektedir. Normalde 21 gözlü olan Taş Köprü ‘nün 7 gözü Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında toprak altında kalarak 14 gözlü olarak kalmıştır. Adana’nın simgesi haline gelen Taş Köprü kesinlikle buraya geldiğinizde görülmesi gereken bir yerdir. Yüreğir ilçesinde yer alan ve özellikle gece çöktüğünde daha güzel bir manzaraya sahip olan Taş Köprüyü  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ulu Cami (Ramazan oğulları Cami)

Ulu Cami Ramazan oğulları Cami 1024x678 - Adana
Ulu Cami (Ramazan oğulları Cami)

1513 yılında Ramazan oğlu Halil Bey tarafından inşasına başlanmış olup daha sonra 1541 yılında Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından inşası bitirilerek ibadete açılmıştır. Adana’nın en eski yapılarından biri olan Ulu Cami, Selçuklu ve Memluk tarzı bir mimariyle yapılmıştır. Sabancı Merkez Cami yaptırılana kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğine sahip olan Ulu Cami Tarihi dokusu ve Mimarisiyle oldukça ihtişamlı durmaktadır. Bu Güzel İbadethane Seyhan ilçesine bağlı Kızılay caddesinde bulunmaktadır. Mutlaka Adana geziniz esnasında ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Sabancı Merkez Cami

adana sabancı cami 1024x768 - Adana
Sabancı Merkez Cami

Adana’nın En büyük camisi olma özelliğini taşıyan Sabancı Merkez Cami hemen hemen her yerden görülebilme özelliğine sahiptir. 28-29 bin kişilik kapasitesiyle dikkat çeken Sabancı Merkez Cami 1998 yılında kullanıma açılmıştır. Cami’nin mimarisi Necip Dinç olarak bilinmektedir. Sabancı Merkez Cami’nin minareleri yüksek olduğundan dolayı cami uzaktan da görülebilmektedir. Akşam olduğunda manzarası ayrı bir güzel görünmektedir. Seyhan ilçesine bağlı Reşat bey mahallesinde yer alan bu güzel yapı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Büyük Saat Kulesi

Adana Saat Kulesi - Adana
Büyük Saat Kulesi

1881 yılında Ziya paşa tarafından yapımına başlanan Büyük Saat Kulesi 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından inşası bitirilerek tamamlanmıştır. Yaklaşık 32 metre yükseklikte olan Saat Kulesi Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğini taşımaktadır. Adana halkının en sevdiği yapılardan biri olan Saat Kulesi şehre ayrı bir hava katıyor desek, yanılmayız sanırım. Özellikle gece aydınlatılan Saat Kulesi muazzam bir güzelliğe bürünüyor. Buraya ulaşmak için Seyhan ilçesine bağlı Ali Münif Yeğenağa caddesine gelmeniz gerekmektedir. Adana’da bilindiği üzere Adana Kebap, Adana Dürüm ve Adana Böreği çok meşhurdur. Bu leziz yemekler tatmadan kesinlikle buradan ayrılmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here