Adıyaman

1
5517

Adıyaman adını 7.yüzyılda Emevi kumandanlarından birisi olan Mansur bin Cavene’den aldığı söylenmektedir. Bir başka inanışa göre ise Abbasî halifesi Mansur’un adından geldiği söylenmektedir. Cumhuriyet dönemine kadar kullanılan adı Hısnımansür (mansur’un kalesi) dur. Burada Hitit, Selçuklu ve Osmanlı tarihi başta olmak üzere birçok tarihi doku yer almaktadır. Adıyaman’ın en önemli Helenistik ve roma dönemi eserleri Nemrut Dağı üzerinde yer almaktadır. Burada Helenistik döneme ait tapınaksal mezar anıtı bulunmaktadır. 1987 yılında Unesco tarafından Kültür Mirası listesine girmiştir. Adıyaman şehir merkezinden tur ile gezebileceğiniz tarih kokan bir çok yer bulunmaktadır.

Adıyaman Kalesi

Adıyaman Kalesi - Adıyaman
Adıyaman Kalesi

Şehir Merkezinde bulunan Adıyaman Kalesi yaklaşık 25 metre yükseklikte yığma höyük üzerine inşa edilmiştir. Adıyaman Kalesi şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Buraya birçok ülkeden ziyaretçi gelmektedir. Kale’nin ilginç bir hikayesi bulunmaktadır. Adıyaman’ın orta yerinde buluna bir köşk varmış ve bu Köşk’te Arap kumandanının kızı savaşı seyrederken Türk kumandanına aşık olur. Kendisine haber göndererek kabul etmesi durumunda kalenin anahtarını Türk kumandana vereceğini söyler. Türk kumandan kabul eder. Bir gece ansızın Türklerin tarafına kaçan kız bir şeyin kendisini rahatsız ettiğini söyler. Elbisesi çıkarıldığında kuru bir yaprak görülür. Türk kumandanı bu duruma oldukça sinirlenerek “Baban seni kuru yapraktan dahi sakınarak yetiştirmiş olduğu halde ona ihanet ettin. Kim bilir bize ne türlü ihanetler ve kötülükler yaparsın” diyerek kızı öldürtmüştür. Daha sonra ise Adıyaman Kalesini ele geçirmiştir. Adıyaman Kalesi gezilecek yerler arasında mutlaka olmalıdır.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı 1024x682 - Adıyaman
Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı yaklaşık 2140 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. 1987’de Unesco Dünya Mirası Listesine giren Nemrut Dağı Adıyaman’ın sembollerinden biridir. Yamaçlarda bulunan mezarı, anıtsal heykeli ile tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek isteyen Kommagene Kralı 1.Antiochos, Helenistik Dönemin unutulmazlarından olmuştur. Nemrut Dağı’nda önemli heykeller ve yapıtlar yer almaktadır. Ankar Dağına yakın bir konumda olan Nemrut Dağı, Van Gölü’nün batısında yer alan ve Türkiye’nin faaliyete geçebilecek en riskli yanardağı olarak bilinmektedir.

Arsameia Ören Yeri

Arsameia Ören Yeri - Adıyaman
Arsameia Ören Yeri

Arsameia Ören Yeri Kommagenelerin Atası olarak kabul edilen Arsemez 2.yüzyılın başlarında Kahta Çayı’nın doğusuna yapılmıştır. Adıyaman turizmi için önemli bir tarihi doku olan Arsameia Ören Yeri oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Eski Görüntüsünden çok fazla kayıp vermeyen Arsameia Ören Yeri tarihi dokusuyla hala ihtişamlı durmaktadır. Burada yaklaşık 158 metre derinliğinde bulunan tünel yer almaktadır. Tünelin başlangıcı ayin platformu üzerinde bulunan Antiochos-herakles heykelinin önünde bulunan Grekçe yazıtından başlamaktadır. Ayrıca burada Mithridathes callinichos sarayı ve mezarlığı yer almaktadır. Adıyaman’a uzaklığı ise 58 km’dir. Arsemeia Ören Yeri birçok tarihi yapısı ve tarihi eserleriyle turistlerin sıkça uğradığı bir yerdir.  Burası Adıyaman gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalıdır. Buraya gelmeden Adıyaman’ın hava durumuna bakmanızı tavsiye ederiz. Adıyaman’da konaklama için birçok otel türü bulunmaktadır. Her bütçeye uygun ve herkes için oldukça konforlu butik oteller de yer almaktadır. 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here