Amasya

0
4109

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Amasya 7.500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Amasya’nın güncel nüfusu 300.000 olarak bilinmektedir. Nüfus ’un çoğunluğunu merkez ilçesi oluşturmaktadır. Orta karadeniz bölgesinde yer alan Amasya başta Hititler olmak üzere birçok farklı uygarlığın merkezi olmuştur. Yeşilırmak kıyısında bulunan tarihi evleri ve kıyı taraflarını gezmeden kesinlikle buradan ayrılmayınız. Turistik açıdan birçok gezilecek yere sahip olan Amasya’da başlıca Kral Kaya Mezarlığı, Alçak Köprü, Amasya Kalesi ve Yedi Kuğular Kuş Cenneti ilgi görmektedir.

Amasya Kalesi

amasya kalesi - Amasya
Amasya Kalesi

Amasya Merkez’de Harşena Dağı üzerine kurulan Amasya (Harşena) Kalesi’ni Pontus Kralı Mithridates’İn yaptığı öne sürülmektedir. Bir diğer söylentiye göre horsana ve karsan tarafından yapıldığı iddia edilmektedir. Bu yüzden kalenin bugün ki adının Harşena olduğu bilinmektedir. Kale Kızlar sarayı, İçeri Şehir ve Yukarı Kale olarak üç bölümden oluşmaktadır. Kale her ne kadar hasar görmüş olsa da restorasyon çalışmaları ile tekrar sağlamlaştırılmıştır. Kale’nin giriş ücreti 5 TL’dir.

Alçak Köprü

alcak kopru - Amasya
Alçak Köprü

Roma dönemine ait olan Alçak Köprü, o dönemden kalan tek köprü olarak göze çarpmaktadır. Amasya’yı yeşil ırmağa bağlamak için yapılan bu köprü aradaki mesafeyi kısaltmıştır. Amasya nehri üzerine kurulan köprünün ayakları suların yükselmesiyle nehrin altında kalmıştır. Bu yüzden nehrin adı Alçak Köprü olarak bilinmektedir. Köprünün mevcut hali 19.yüzyıla kadar dayanmaktadır. 1865’de köprü restore edilerek yeniden yapılsa da 1881 yılında maalesef yıkılmıştır. Daha sonra ise Mutasarrif Atıf Bey tarafından kullanılmayan bir klişenin taşlarıyla yeniden inşa edilen köprü günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Alçak Köprü, Amasya merkez’e bağlı hatuniye mahallesine yer almaktadır.

Kral Kaya Mezarlığı

krlkaya - Amasya
Kral Kaya Mezarlığı

Pontus Krallarına ait olan Kral Kaya Mezarlığı Unesco’nun geçici Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. MÖ 26 ile MÖ 302 yıllarında 21 adet mezarlık bulunan Yeşilırmak vadisinde şuan sadece birkaç tane mezarlık günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Mezarlar Amasya Kalesi’nin eteklerinde bulunan kalker kayaların oyulmasıyla yapılmıştır. Bu mezarların en başında krallığın kurucusu olan Mitridat Ktistes yatmaktadır. Amasya’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Kral Kaya Mezarlığı kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında kelmelidir. Buraya giriş 10 TL’dir. Kral Kaya Mezarlığı konum olarak Merkez-Yuvacık Köyü’nde yer almaktadır.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

kus cenneti - Amasya
Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedikır barajı etrafında yer alan Kuş Cenneti Türkiye’nin en önemli kuş bölgelerinden biridir. 817 hektarlık bir arazi üzerine kurulu olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti içerisinde birçok kuş çeşidini barındırmaktadır. Doğa ile iç içe huzurlu bir alan isteyenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Huzur dolu bir gezinti için mutlaka Yedi Kuğular Kuş Cenneti gidilecek yerler listenizde olsun. Ulaşım bakımından da oldukça basit bir konumda bulunan Kuş Cenneti, Suluova’ya bağlı Cürlü köyünde yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here