Angola

0
5586

Afrika kıta’sının güneybatı yönünde bulunan Angola, batısında Atlas Okyanusu, doğuda Zambiya, güneyde Namibya ve kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile komşudur. Angola ismini Ndongo krallığında krala verilen unvandan almıştır. Angola’nın başkenti Luandadır. Uzun yıllar boyunca Portekiz sömürgesi olarak olmaktan kurtulamayan Angola, bağımsızlığını ilan ettikten sonra 18 bölgeye ayrılmıştır. Başkent Luanda’da yaşayan halk Portekizce konuşmaktadır. Portekiz sömürgesi olduğundan dolayı resmi dilleri de Portekizce olarak belirlenmiştir. Ancak Ülkenin diğer kesimlerinde yerel dil hakimdir. Angola’da yaklaşık 39-40 farklı dil konuşulmaktadır. Angola 2013 tarihinde islam adına ne varsa ülkede yasaklayarak başta cami olmak üzere bütün Türk ibadethanelerini kapattırmıştır. Bölgede yaşayan birçok Türk vatandaş mağdur kalmıştır. Angola’ya gezmek için gelinecek en iyi zaman nisan-mayıs aylarıdır. Angola’da başta Hindistan cevizi, mısır ve kahve olmak üzere birçok tarım ürünü yetiştirilip dış ülkelere satılmaktadır. Halkın çoğunluğu da geçimini tarım ve hayvancılıkla sürdürmektedir. Burada çeşitli konserler, festivaller, spor aktiviteleri ve eğlenceli sanatsal etkinlikler yapılmaktadır. Angola’nın gezilecek en iyi yerleri Quiçama Ulusal Parkı, Aziz Michael Kalesi, Kalandula Şelaleleri, Tundavala ve Miradoura da Lua olarak öne çıkmaktadır.

Quiçama Ulusal Parkı

Quiçama Ulusal Parkı - Angola
Quiçama Ulusal Parkı

Yaklaşık 9.500 kilometrekarelik bir alan içerisinde kurulu olan Quiçama Ulusal Parkı 1957 yılında ulusal park olarak belirtilmiştir. Parkın bilinen diğer adı ise Kıssama Milli Parkı’dır. Son dönemlerde Angola’da kaçak avlanma sayısı arttığından dolayı Ulusal Parkın içerisinde bir çok hayvan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Ancak 2001-2002 senesinde Quiçama Vakfı tarafından “Nuh’un Gemisi” adlı proje ile Quiçama Ulusal Parkına birçok hayvan getirilmiştir. Angola’nın en çok rağbet gören yerlerinden biri olan Ulusal Park, ülke ekonomisine de önemli katkıda bulunmaktadır. Yılda binlerce yerli ve yabancı turist Ulusal Parka uğramaktadır. Parkın içinde binlere çeşit hayvan türü bulunmaktadır. İçerisi o kadar harika bir manzaraya sahip ki gördüğünüze kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Aziz Michael Kalesi

Aziz Michael Kalesi - Angola
Aziz Michael Kalesi

Aziz Michael Kalesi, Portekizliler tarafından Angola’nın başkenti Luanda’ya inşa edilmiştir. 1576 yılında inşa edilen Aziz Michael Kalesi Brezilya’nın köle çıkış yolu olarak kullandığı en önemli yollardan biri olmuştur. Mimari yapısı ve tarihi dokusuyla Angola Tarihinde önemli bir yere sahip olan Kale aynı zamanda Müze görevi de görmektedir. Kale’nin içerisinde eski dönemlerden kalan birçok tarihi eser yer almaktadır. Angola gezinizde mutlaka bu güzel dokuya da yer vermeyi sakın unutmayın.

Kalandula Şelaleleri

Kalandula Şelaleleri 1024x577 - Angola
Kalandula Şelaleleri

Afrika’nın en büyük şelalelerinden biri olan Kalandula Şelaleleri Angola’nın Malanje bölgesinde yer almaktadır. Yaklaşık 103 metre yüksekliğe ve 405 metre genişliğe sahip olan Kalandula Şelalelerini Lucala nehri oluşturmaktadır. Buraya yılda milyonlarca turist uğramaktadır. Angola’nın en harika yerlerinden biri olan Kalandula Şelaleleri gerçekten muazzam bir manzaraya sahiptir. Burada sadece şırıl şırıl akan su sesleri ve koca bir huzur var. Bütün stresinizi burada atabilirsiniz. Kalandula Şelaleleri Angola gezisinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Tundavala

Tundavala Gap 1024x683 - Angola
Tundavala

Lubango bölgesine yakın bir konumda bulunan Tundavala yerli halk tarafından Serra da Leba adıyla da bilinmektedir. Tundavala’nın birçok yerinde uçurumlar bulunmaktadır. En büyük hayranlığı da buradan uyandırıyor. Bölgede dağcılık oldukça çok görülmektedir. Özellikle turistlerin buraya sırf dağcılık için geldiği bilinmektedir. Çevresi 2200 metreyi bulan sarp dağları ile çevrili olan bu muhteşem alan sizleri manzarası ile büyüleyecektir. Nefes kesen dağcılık deneyimleri ve gün batımı oluşan mükemmel manzaradan kendinizi mahrum bırakmayın.

Miradoura da Lua

Miradouro da Lua Angola 1024x768 - Angola
Miradoura da Lua

Rüzgar, yağmur ve erezyon sebebiyle oluşan Miradoura da Lua bölgesi Şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede bulunmaktadır. Bölge komple dağlık alan konumunda ve burada dağcılık ile ilgilenen bir çok spor sever tırmanış yapmaktadır. Miradoura da Lua oluşan erezyonlar sonucunda aslında göze hoş gelen bir görünüme sahip olmuştur. Yerli ve yabancı bir çok turistin dikkatini oluşan dik yamaçlar çekmektedir. Her yıl binlerce turist bu harika doğa olayını görmek için buraya gelmektedir. Angola gezinizi Miradoura da Lua turu ile tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here