Antalya

0
6505

Türkiye’nin En yoğun ve kalabalık olan 5. Şehri Antalya’dır. Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya, tatilcilerin en uğrak mekanlarından biridir. Tatil sezonunda Dünya’dan birçok misafiri ağırlayan Antalya, hareketli gece hayatı ve gezilecek harika yerleriyle turizm sektörünün en hareketli şehirlerindendir. Geçmişi çok eski yıllara dayanan Antalya’da ilk yerleşimin Lidyalılara ait olduğu söyleniyor. Birçok antik kentiyle meşhur Antalya’nın Tarihi dokularla gezilmesi gereken birçok yeri bulunmaktadır. Yaz aylarında aşırı sıcak havasıyla dikkat çeken Antalya’da kışın ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Antalya’da konaklama için birçok Otel çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca ev tutmak da ideal bir seçim olabilir. Antalya gece hayatıyla olduğu kadar, plajları ve yemekleriyle de oldukça meşhurdur.  Antalya’nın gezilecek başlıca yerleri; Kaş, Kaleiçi, OlymposAntik Kent ve Yanartaş’tır. 

Kaleiçi

Kaleiçi - Antalya
Kaleiçi

Kaleiçi Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlıdır. Antalya’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan birisidir. Burada Antalya’nın tarihi evleri bulunmaktadır. Tarihi evler oldukça şık ve görkemli yapıya sahiptir. Ayrıca Kale içinde gezdiğiniz birçok sokak denize çıkmaktadır. Burada Kaleiçi çarşısını da ziyaret edebilirsiniz. Yivli Minare Antalya’nın ilk İslami yapılarından olup, Şehrin birçok yerinden görülmesi mümkündür. İlk olarak Bizans klişesi olarak kullanılan Yivli Minare, daha sonra Alaattin Keykubat tarafından üzerine minare eklenerek Cami olarak hizmete sunulmuştur. Antalya gezinizde Kaleiçi’ni mutlaka ziyaret ediniz.

Olympos Antik Kent

Olympos Antik Kent - Antalya
Olympos Antik Kent

Tanrılar kenti olarak da bilinen Olympos tarihi dokusuyla Antalya’nın en önemli turistik bölgelerinden biridir. Antil Lidya Medeniyetinin en önemli kenti Olympos’tur. Önce korsanların eline geçen Olympos, daha sonra Roma tarafından alınmıştır. 15.yüzyılda ise Osmanlı Devleti’nin doğu Akdeniz’i kuşattığı sırada terk edilmiş bir şeklide bulunan Olympos Osmanlı’nın eline geçmiştir. Olympos tarihi kadar ünlü plajıyla da meşhurdur. Antalya’nın kemer ilçesinde yer alan Olympos Antik Kenti sokaklarında ki tarih izlerini sizlere hissettirecektir.

Yanartaş

yanartaş - Antalya
Yanartaş

Antalya Çıralı ’da bulunan Yanartaş, adını doğal sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan almıştır. Yunan Mitolojisinde bulunan bir efsaneye göre Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes, kardeşi Belleros’u bir av partisinde öldürerek Bellerophontes (Belleros’u yiyen) ismini almıştır. Bu olaydan sonra Ephyra’dan sürülen Bellerophontes ARgos kralına sığınarak yardım ister. Argos Kralı Bellerophontes’i öldürmeyi kendisine yakıştıramadığı için Likya Kralına gönderir. Likya Kralı onu Olympos dağında yaşayan ve ağzından alevler çıkaran Chimera adlı canavar ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes Olympos’a geldiğinde Chimera ile dövüşmeye başlar ve onu mızrağı ile yerin 7 kat altına gömer. Ancak Chimera yinede 7 kat aşağıdan alevler saçmaya devam eder. Bugün taşların arasından çıkan alevler de Chimera’nın olduğu bilinmektedir. Burada bulunan ateş hiç sönmeden taşların arasından yanmaya devam etmektedir. Burada konaklama için ise Antalya otelleri ve apart daireler bulunmaktadır. Yoğun ve stresli yaşantınızdan bir an olsun uzak durup, kısa bir Antalya Turu yapmak sizlere iyi gelecektir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here