Arjantin

0
5629

Güney Amerika Kıtası’nda bulunan Arjantin, Şili, Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Bolivya ülkeleri ile sınır komşusudur. Latince “Argentum” (gümüş) kelimesinden adını alan Arjantin, İspanyol kolonicilerinin gümüş madeni için umudu olmuştur. Arjantin yeraltı zenginlikleri bakımından gümüş, bor, toryum, madenler, krom, bakır, altın ve linyit ile ön plana çıkmaktadır. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’tir. Arjantin’de Nehirler, Göller ve Adalar oldukça dikkat çekmektedir. Yeşil ve mavinin en güzel halini burada görebilirsiniz. Ülkede hastaneler ücretsiz muayene hizmeti sunmaktadır. Ancak siz yine de bağış niteliğinde biraz para bırakınız. Arjantin’de birçok doğa harikası yer bulunmaktadır. Özellikle başkent Buenos Aires, Los Glaciares Ulusal Parkı, La Boca, La Plata Katedrali ve Lguazu Şelalesi ülkenin en çok ziyaret edilen yerleridir. Ulaşım bakımından çok gelişmemiş bir ülke olan Arjantin’de daha çok havayolu şirketleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle Arjantin sokaklarının mimari yapısı ve grafiti tarzı evleri muazzam görünmektedir. Sokak manzaraları bile adeta kartpostallık bir görünümde olan Arjantin, son dönemlerde oldukça sık ziyaret edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. Ayrıca Buenos Aires meydanı ayrı bir güzelliğe sahiptir. Arjantin’in meşhur nehri olan Lguazu nehri’nin dizisi bile çekilmiştir. Baştan aşağı harika bir ülke olan Arjantin sizlere unutamayacağınız bir tatil yaşatacaktır.

Buenos Aires

Buenos Aires - Arjantin
Buenos Aires

Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires, Rio de la Plata nehrinin hemen yakınına kurulmuştur. Bütün dünyanın adını sıkça duyduğu Buenos Aires tango dansı ile tanınmıştır. Şehir o kadar muazzam dizayn edilmiş ki hayran olmamak elde değil. Buenos Aires’in ünlü meydanı olan Plaza De Mayo Arjantin’in bağımsızlığını ilan ettiği meydandır. Arjantin’inin en gelişmiş şehri olan başkent Buenos Aires aşıkların sıkça uğradığı yerlerden biridir. Romantizm ve aşk kokulu bir şehir olan Buenos Aires çiftler için oldukça cazip bir tatil seçeneği olmaktadır. Başkent Buenos Aires’in en ilginç özelliği ise yerli halkın çoğunluğunun evcil hayvan beslemesidir. Sokakları o kadar harika grafitiler ile dolu ki gözlerinizi almakta zorluk çekeceksiniz. Binalar sanki çizgi filmlerden fırlamış gibi durmaktadır. Şehrin tasarımı ve dizaynı gerçekten göz alıcı bir etken. Eğer geldiğiniz tarih aralığında tango gösterisi varsa kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederim. Buenos Aires’te gezilecek en iyi yerler Latin Amerika Sanat Müzesi, Recoleta Mezarlığı, La Boca ve Palacio Barolo olarak öne çıkmaktadır.

Los Glaciares Ulusal Parkı

Los Glaciares Ulusal Parkı 1 - Arjantin
Los Glaciares Ulusal Parkı

Los Glaciares Ulusal Parkı, Arjantin’in Patagonya bölgesine bağlı Santa Cruz Eyaletinde yer alan Los Glaciares Ulusal Park’ının içerisinde bulunmaktadır. 11 Mayıs 1937’de kurulan Los Glaciares Parkı Arjantin’in en büyük ikinci ulusak parkıdır. Los Glaciares, And Okyanusunun dağlarında bulunan 47 buzulun beslediği ve Atlas Okyanusuna akan 13 buzulu barındıran parkın adıdır. Parkın içinde bulunan Los Glaciares Buzulları da oldukça muhteşem bir görüntüye sahiptir. Los Glaciares Ulusal Parkı 1981 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Arjantin’in en güzel manzaralarından birine sahip olan Los Glaciares Buzulları kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

La Boca

La Boca e1548794668511 - Arjantin
La Boca

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in en harika semti olan La Boca orijinal evleri ile meşhurdur. Eski kullanılmayan gemilerin saçlarından yapılan evler tekne boyası ile boyanarak oldukça şirin bir hal almıştır. La Boca’nın ünlü caddesi El Caminito’da kaldırım taşlarının üzerinde birçok ünlü sanatçının eseri yer almaktadır. La Boca(ağız), adını Riachuelo Nehri’nin ağzında olmasından dolayı almıştır. Ayrıca Arjantin’in en iyi takımlarından biri olan Boca Juniors takımının stadı olan La Bombonera futbol stadı da La Boca ‘da yer almaktadır. Neşeli sokakları ve sanatsal sokakları ile muhteşem bir yer olan La Boca Arjantin geziniz de kesinlikle yer alması gereken yerlerden biridir.

La Plata Katedrali

La Plata Katedrali - Arjantin
La Plata Katedrali

Buenos Aires bölgesinde yer alan La Plata Katedrali Arjantin tarihinin önemli eserlerinden biridir. Ülkenin sembollerinden biri olan La Plata Katedrali 1931-1932 yılları arasında hizmete açılmıştır. Katedralin alt katında bulunan müzede ise yapım sürecini anlatan bilgiler bulunmaktadır. Katedralin içerisinde bulunan asansör ile tepeye çıkıp muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca içeride çok küçük ve şirin de bir hediyelik eşya dükkanı var.

Lguazu Şelalesi

Lguazu Şelalesi e1548797600621 - Arjantin
Lguazu Şelalesi

Lguazu Şelalesi 1.320 km uzunluğundadır. İki ayrı nehir olan Atuba ve Irai nehirlerinin Curitiba bölgesinde birleşmesi sonucu Lguazu Şelalesi oluşmuştur. Lguazu Şelalesi’nin nehire dökülmeden birkaç km öncesinde yer alan şelaleleri meşhurdur. 1542 yılında keşfedilen Lguazu Şelalesi yaklaşık 75 metreden nehre dökülmektedir. Arjantin’in en önemli turizm bölgelerinden biri de Lguazu Şelalesidir. Bu eşsiz manzarayı ve şırıl şırıl akan şelaleleri dinleyerek rahatlayabilirsiniz. Arjantin gezinizde mutlaka Lguazu Şelalesine de yer vermenizi tavsiye ederim. Ayrıca Quebrada de Humahuaca , Garganta Del Diablo ve Mar Ciquita Arjantin’de gezebileceğiniz diğer yerlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here