Avustralya

1
3990

Güney yarım kürede yer alan Avustralya, Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu arasında kalmaktadır. Okyanusya kıtasının büyük bir bölümünü Avustralya oluşturmaktadır. Başkenti Canberra olan Avustralya’nın en büyük şehri ise Sidney’dir. Toplamda 8.698.850 km² ‘lik bir alan üzerine kurulu olan Avustralya’nın karada hiçbir ülkeyle bağlantısı bulunmamaktadır. Avustralya’nın komşu olduğu ülkeler, Yeni Zelanda, Endonezya, Doğu Timor, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Kaledonya ve Vanuatu’dır. Avustralya’nın resmi dili ise İngilizcedir. Aralık ayından itibaren burayı ziyarete gelirseniz hem havalar ılımlı olur hem de sokaklar daha hareketli olmaktadır. Tam bir harikalar diyarı olan Avustralya eşsiz manzaraları, cıvıl cıvıl sokakları ve birbirinden değerli müzeleri ile ön plana çıkmaktadır. Büyük Set Refisi, Uluru, Sidney Limanı Köprüsü, Broome, Kimberley, Whitsunday Adaları, Kakadu Ulusal Parkı burada gezebileceğiniz en gözde yerlerin başında gelmektedir.

Büyük Set Resifi

Büyük Set Resifi 1024x683 - Avustralya
Büyük Set Resifi

900 ada ve 2.900 resif’den oluşan Büyük Set Resifi yaklaşık 344.400 km² alanı ve 2.600 km genişliği ile dünyanın en büyük Resif sistemini oluşturmaktadır. Avustralya’nın kuzey doğusunda bulunan Queensland sahiline yakın konumda bulunan Mercan Denizinde yer almaktadır. 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini alan Resif, içerisinde binlerce deniz canlısını barındırmaktadır. Burada soyu tükenmekte olan birçok canlı türüne rastlayabilirsiniz. Büyük Set Resifi turizm açısından Avustralya’nın en önemli yerlerinden biridir.

Uluru

Uluru 1024x670 - Avustralya
Uluru

Avustralya’nın çöl bölgesinde bulunan kum taşından meydana gelen kaya formasyonudur. Avustralya’da Ayers Rock adıyla da bilinen Uluru Kata-Tjuta Milli Parkının içinde yer almaktadır. Uluru, Alice Springs bölgesinin 345 km güneybatısında yer alan Northern Territory bölgesinde bulunmaktadır. Aborijinlerin kutsal kayası olarak bilinen Uluru şafak vaktinde turuncu, gün içinde kahverengi ve gün batımıyla birlikte de kızıla bürünmektedir. Yerli ve yabancı turistler buraya gelerek tırmanışta yapabilmektedir. Yılda yaklaşık 250-300 bin ziyaretçiye ulaşan Uluru aynı zamanda Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır.

Sidney Limanı Köprüsü

Sidney Limanı Köprüsü - Avustralya
Sidney Limanı Köprüsü

Avustralya’nın Sidney şehrinde yer alan Sidney Limanı Köprüsü 1932 yılında kullanıma açılmıştır. John Bradfield tarafından tasarlanan Köprü Avustralya’nın ve Sidney’in simge yapılarından biridir. Köprü’nün üzerinden demir yolu, kara yolu, bisiklet yolu ve yaya yolu geçtiği için oldukça özel bir köprü konumundadır. Sidney şehrinin en önemli trafik bölgelerinden birinde bulunan Köprü şehir trafiğini oldukça rahatlatmaktadır. Muhteşem görüntüsüyle de bir çok turistin dikkatini çekmektedir. Tam bir şaheser niteliğinde değerlendirilen Sidney Köprüsü ihtişamlı görünümü ve ışıklandırmaları ile harika bir manzara sunmaktadır.

Broome

Broome 1 1024x514 - Avustralya
Broome

Avustralya’nın batısında yer alan Broome turist kasabasıdır. Buranın özelliği çöl ve denizin birleşmesidir. Çöl Denizi olarak da bilinen Broome turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilen bir bölgedir. Sakin bir kasaba olan Broome daha çok yabancı turistlerin uğradığı turistik bir kasaba olmuştur. Bu eşsiz manzarada gökyüzünün kızıldan maviye geçişini izlemek harika bir etkinliktir. Ayrıca deve gezileri de oldukça çok tercih edilmektedir. Broome’de ünlü bir plaj olan Cable Plajı da bulunuyor. Plaj o kadar muazzam bir görüntüye sahip ki denizin berraklığı ve kumsalın parlaklığı sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Whitsunday Adaları

dünyanın en iyi plajları 1 - Avustralya
Whitsunday Adaları

Whitsunday takım adalarının en büyüğü olan Whitsunday Adaları, Avustralya kıyısının açıklarında Queensland bölgesinde yer almaktadır. O kadar muhteşem bir görüntüye sahip ki insanın buradan hiç ayrılası gelmiyor. Özellikle Whitehaven kumsalı gerçekten görülmeye değer güzelliktedir. Bembeyaz kumsalı ve yanında minik bir tatil kasabası bulunan Whitsunday Adaları unutulmaz bir tatil sunmaktadır. Whitsunday Adasını daha rahat gezmek isterseniz en güzeli airlie beach tarafında konaklamaktır. Burada konaklayarak adaya daha rahat ulaşırsınız.

Kakadu Ulusal Parkı

Kakadu Ulusal Parkı 1024x768 - Avustralya
Kakadu Ulusal Parkı

Kakadu Ulusal Parkı, Avustralya‘nın kuzey bölgesinde bulunmaktadır. Özellikle burası Uranyum bakımından çok zengin bir yerdir. Parkın adı Aborjin dilinde papağan olarak bilinen “Gagadju” kelimesinden geliyor. Dünya’da nesli tükenmekte olan birçok hayvan burada bulunmaktadır. Park giriş ücreti 16 yaşından büyükler için 25 dolardır. Bilet aldığınız zaman 14 gün geçerliliği bulunuyor. Doğa harikası bir görünüme sahip olan Kakadu Ulusal Parkı görülmeye değer güzelliğe sahiptir. Burayı 1-2 gezmek isterseniz, Jabiru bölgesinde konaklayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here