Aydın

0
5477

Aydın 1 Milyonu aşkın nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 20. Şehridir. Turizmin hareketli bölgelerinden biri olan Aydın turistlerin sık sık tercih ettiği tatil bölgelerinden biridir. Burada hem tatil yapıp hem de gezebileceğiniz bir çok alternatif yer bulunmaktadır. Aydın’ın tarihi M.Ö 4500 yılına kadar dayandığı söylenmektedir. Trakyalı ve Argoslu kavimlerce kurulduğu bilinen Aydın, Uygarlıklar Vadisi olarak bilinmektedir. Aydın tatilcilerin sıkça uğradığı bir yerdir. Son dönemlerde balayı çiftlerini de sıkça ağırlamaktadır. Peki Aydın’da gezilecek yerler nereler? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Kuşadası

Kuşadası - Aydın
Kuşadası

Aydın’ın en önemli turizm yeri olan Kuşadası hareketli gece hayatı ve gezilecek birçok yeri ile turistlerin en gözde tatil beldelerinden biridir. Aydın merkeze olan uzaklığı yaklaşık 60 kilometredir. Özellikle meşhur plajları ile deniz, kum ve güneş diyen misafirlerini oldukça memnun edecektir. Gezmeyi çok seviyorsanız ve tarihi keşfetmek hoşunuza gidiyorsa, şehir merkezinde bulunan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve tarihi Rum köylerine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca buradan ayrılamadan önce Kuşadası Milli Parkı ve Güvercinli Adayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Özellikle balayı çiftlerinin son zamanlarda tercih ettiği bölgelerden biri olarak göze çarpan Aydın, oldukça hareketli bir tatil sezonu geçirmektedir.

Bafa Gölü

bafa gölü 1 1024x410 - Aydın
Bafa Gölü

Geçmişi 2000 yıl öncesine kadar dayanan Bafa Gölü Ege’nin en büyük gölü olarak dikkat çekmektedir. Bafa ünlü filozof Heraklit’in de memleketi olarak bilinmektedir. Bafa Gölü eskiden deniz ile bağlantılı olmasına rağmen, Menderes Nehri’nin taşımış olduğu alüvyonla dolarak Latmos Körfezi’nin bağlantısı kesilmiş ve göl oluşmuştur. Göl’ün 4/3 ü Dağlarla 4/1 ovalarla çevrilidir. Gölün içerisinde eski döneme ait tarihi dokulara rastlamanız mümkündür. Ayrıca Kuşlar Göç ederken sık sık Bafa Gölü üzerinden geçmektedirler.

Didim

Didim - Aydın
Didim

1991 yılında Aydın’ın ilçesi olan Didim şehir merkezine yaklaşık 100 kilometrelik bir mesafededir. Kuşadası’nda olduğu gibi burada da deniz, kum ve güneş seven tatilciler güzel bir tatil geçirecektir. Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olan Altın kum plajı temizliği ve özellikleri ile burada en çok tercih edilen plaj konumundadır. Didim’de tarihi geçmişiyle bilinen ve Eski Çağ’dan kalan Saplı Ada’yı gezebilirsiniz. Didim sokakları o kadar tatlı ve şirin ki, eminim bu sokaklarda dolaşırken kendinizi kaybedeceksiniz.

Milet Müzesi

Millet Müzesi 1024x576 - Aydın
Millet Müzesi

Aydın’ın Didim İlçesinde yer alan Milet Müzesinde Aydın tarihine ait birçok tarihi eser sergilenmektedir. Yaklaşık 30 bin adet eser olduğu bilinmektedir. Yazın buraya gelen turistlerin de oldukça dikkatini çeken Millet Müzesi birçok tatil sever tarafından ziyaret edilmektedir. Dünya’nın dört bir yanından gelen tatilcilerin en çok merak ettiği yerlerden biri olan Milet Müzesi yılda yüz binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Tam olarak Balat mahallesinde yer alan bu devasa Müze’ye bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti - Aydın
Didyma Antik Kenti

Aydın’ın söke ilçesine bağlı olan Didyma Antik Kenti’nde ilk kazı çalışmalarını İngilizler 1858 yılında yapmıştır. Didyma Antik Kenti Apollon Tapınağı ile meşhurdur. Büyük İskender’in perslere karşı kazandığı zafer sonrasında yapımına başlanan Didyma Antik Kenti birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Aydın’a balayı tatili için son zamanlarda sıkça gelen çiftler burayı ziyaret etmektedir. Aydın tatiliniz sırasında mutlaka bu muhteşem manzaraya sahip Kenti ziyaret etmelisiniz. Önemli bir tarihi geçmişe sahip olan Didyma Antik Kenti Aydın’da gezebileceğiniz en özel yerlerden biri olacaktır.

13717b3c 4211 4c05 a9f3 a78649c46ed9 - Aydın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here