Ayvalık’ın Kokulu Adası: Cunda Adası

0
5661

Ayvalık denilince akla ilk gelen yerlerden biri hiç şüphesiz Cunda Adası olmaktadır. Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı şirin mi şirin bir tatil beldesidir. Ayvalık koyunda bulunan 22 Ayvalık Adası içinde yerleşime açık tek yer Cunda Adası’dır. Cunda Adasının yerli nüfusu yaklaşık 5.000 civarındadır. Günümüzde Ali bey Adası olarak geçse de şu an Cunda Adası adıyla bilinmektedir. Cunda Adası, Ege bölgesinin en büyük dördüncü adası olan son dönemlerin en popüler gezi yerlerinden biri haline gelmiştir. Cunda Adasına adım attığınız anda eski taşlı sokaklar sizi karşılayacak. Bu sokaklarda eski dönemlere ait birçok ev bulunmaktadır. Ada hem Türkiye’nin hem de Ege bölgesinin en huzurlu ve en harika tatil noktalarından biridir.

Cunda 1024x682 - Ayvalık'ın Kokulu Adası: Cunda Adası
Cunda Adası

Ege Bölgesinin mis kokulu adası olan Cunda’da genelde emeklilerin oluşturduğu yerli halk sessiz ve sakin bir biçimde burada yaşantısını sürdürmektedir. Ancak bizden size bir tüyo; Cunda Adası’nın güzelliği Balıkesir’i gölgede bırakmaktadır. Öyle sessiz ve sakin dediğime bakmayın, aslında Cunda çok tatlı ve çok hareketli sokaklara sahip. Cunda’ya öyle günübirlik değil sefa sürmeye geldiyseniz eğer çok şanslısınız. Çünkü burası tek gün gezilerek değil de böyle rahat rahat sefasını sürerek tatilin tadına doyasıya varacağınız bir tatil varyasyonudur. İsterseniz bir günde de bitirirsiniz. Ancak tatilin tadına varmak istiyorsanız, 2-3 gün kalmanızı öneririz.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Gezilecek Yerler - Ayvalık'ın Kokulu Adası: Cunda Adası
Cunda Adasının Işıltılı Sokakları

Eski Rum tarihinden kalma sokakları, birbirinden lezzetli Girit mutfağı ve akşam bir kadeh şarap eşliğinde arkadaşlarınızla yapılan muhabbetin sıcaklığı da eklenince Cunda daha bir vazgeçilmez oluyor. Cunda Adası’nın ilginç de bir hikayesi var. Kurtuluş Savaşı sırasında işgalcilere karşı ilk kurşun burada sıkılmıştır. Ateş eden ise Yarbay Alibey’dir. Yani Cunda Adası’nın diğer adının neden Alibey olduğu da buradan anlaşılıyor. Cunda Adası’nın en dikkat çeken yapılarından biri Agios Yannis Kilisesi’dir. Buraya mutlaka yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederiz. Kilisenin kafe bölümünden Cunda’yı daha rahat görebilirsiniz. Hem dinlenmiş olursunuz, hem de Cunda’nın bu muhteşem güzelliğine birde tepeden bakma fırsatı yakalamış olursunuz.

Cunda Adası Tarihi Taş Kahvesi 1024x575 - Ayvalık'ın Kokulu Adası: Cunda Adası
Taş Kahve

Cunda Adası’nda gezilecek yerlerden biri de Cunda Adasında 100 yılı aşkın tarihiyle dikkat çeken Taş Kahve oldukça rağbet görmektedir. Taş havanda kendine has tarzı ile pişirilen kahvenin hem sakızlı hem de sade halini kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca Despot ’un Evi ve Ayışığı Manastırını da mutlaka ziyaret edin. Cunda’nın meşhur tekne turlarını da unutmayın. Tekne turu ile Komili ailesine ait özel mülk olan Rahibe Okulunu da uzaktan görme şansı yakalıyorsunuz. Zeytin ağaçları ile etrafı kaplanan Eski Rahibe Okulu özel mülk olduğu için ziyaret edilememektedir. Ayvalık’ın heyecanlandırıcı mimari yapısı ve mis kokulu sokakları ile en iyi tatil bölgesi olan Cunda’ya mutlaka gelmeniz gerekiyor. Buraya adım attığınız anda ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Cunda Adasının öyle bir havası var ki, insanı içine hapsetmekle kalmayıp kendine hayran bırakıyor. Cunda Adası turları bölgeyi bilmeyenler için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Ayrıca Cunda Adası turları ile bölgeyi daha iyi gezebilirsiniz.

cunda adası nerede? cunda adasına nasıl gidilir? cunda adası nerede? cunda adasına nasıl gidilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here