Bakü (Azerbaycan)

0
5522

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, Hazar denizinin en önemli ticaret kaynaklarından biridir. Bakü özellikle Kültür, Sanat ve Ticaret bakımından kendisini çok çabuk geliştiren yerlerden biridir. Bakü her ne kadar ticaret ve kültür bakımından ön plana çıksa da oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Gittikçe büyüyen bir sanayi şehri olan Bakü dünyanın dört bir yanından turist ağırlamaktadır. Alev Kulelerini mutlaka görmelisiniz. Manzarası o kadar güzel ki binada tam 10 bin LED kullanılmıştır. Akşam harika bir görüntü oluşmaktadır. Bakü’de gezilecek o kadar çok yer var ki canınız hiç sıkılmayacak. Gezilecek yerlerin başında İçeri Şehir, Şirvanşahlar Sarayı, Kız kulesi ve Haydar Aliyev Kültür Merkezi gelmektedir. Bakü oldukça eğlenceli ve renkli bir gece hayatına da sahiptir. Tarihi ve sanatı olduğu kadar gece hayatı da oldukça dikkat çekmektedir. Stresli iş hayatınıza kısa bir mola verip kısa bir Bakü turu yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

İçeri Şehir

eri Şehir - Bakü (Azerbaycan)
İçeri Şehir

Bakü’ye gezmeye geldiyseniz mutlaka gezilecek yerler listenizde İçeri Şehir de olmalı. Birçok tarihi eser ile turistlerin uğrak mekânı olan İçeri Şehir 2000 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmıştır. İçeri Şehir 11.yüzyıla kadar uzanan tarihi dokusuyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Bu tarihi yapıları gezerken eminim bir an bile sıkılmayacaksınız. Bakü gezisi sırasında en çokta İçeri Şehir akılda kalmaktadır. Eski Dönemlerden kalan Arnavut kaldırımlı sokakları ile İçeri Şehir sizleri eski zamanlara götürecek. Şehrin merkezinde bulunan ve ulaşımı oldukça basit olan İçeri Şehir Bakü gezinizin en eğlenceli bölümlerinden biri olabilir.

Şirvanşahlar Sarayı

irvanşahlar Sarayı - Bakü (Azerbaycan)
Şirvanşahlar Sarayı

İçeri Şehir ’de bulunan Şirvanşahlar Sarayı muazzam görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakmaktadır. 15.yüzyılda yapılan bu ihtişamlı yapı o dönem devletin büyüklüğünü simgelemek için bu kadar harika dizayn edilmiştir. Şirvanşahlar Sarayı’nın İçerisinde tam 52 adet oda bulunmaktadır. Bu harika Sarayı mutlaka gezmelisiniz. Şirvanşahlar Sarayının içerisinde su deposu da yer almaktadır. Eski dönemlerde Saray’ın bütün su ihtiyaçları bu depodan karşılanmaktaydı. Bakü’nün simgesi haline gelen Şirvanşahlar Sarayı muazzam bir yapıya sahiptir. Bakü’nün eski dönemlerden itibaren en eski değerlerinden biri olan bu güzel sarayı mutlaka ziyaret ediniz.

Kız Kulesi

Kız Kulesi - Bakü (Azerbaycan)
Kız Kulesi

Bakü’nün en dikkat çeken yapılarından biri olan Kız Kulesi sırasıyla tapınak ve deniz feneri olarak kullanılmıştır. Günümüzde esnafların kullandığı bu harika yapının en üst katına çıktığınız zaman sizlere eşsiz bir manzara sunacaktır. Kız Kulesi turistler tarafından oldukça çok ziyaret edilmektedir. Güzel fotoğraf kareleri yakalamak için Kız Kulesi’nin en üst katını değerlendirin. Şehrin en uç kısmında sahil bulvarında yer alan Kız Kulesi tam anlamıyla bir şaheser olarak bu şehre bırakılmıştır.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi - Bakü (Azerbaycan)
Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi mükemmel tasarımı ve olağanüstü mimari yapısıyla sizleri içine çekecektir. İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından mimari yapısı çizilen bu devasa Kültür Merkezi 2013 yılında kapılarını halka açmıştır. İlk gördüğünüz anda zaten dış görünüşüyle sizi etkileyecektir. Haydar Aliyev Kültür Merkezinin İçerisinde Konferans salonları, Konser alanları, Müze ve Çeşitli Aktiviteler yer almaktadır. hafta içi 11 ile 7 arası açık olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi hafta sonu ise 11-6 çalışmaktadır. Müze pazartesi dışında her gün açıktır. Civarda bulunan Narımanov metro istasyonuna çok yakın bir konumda bulunan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ne mutlaka Bakü gezilecek yerler listenizde yer vermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here