Balıkesir

0
6163

Balıkesir hem Marmara hem de Ege bölgesine sınırı olan ve aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık on yedinci şehridir. 1.3 milyonluk bir nüfusa sahip olan Balıkesir, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde Misya ve Karesi adlarıyla bilinmekteydi. Marmara Bölgesinin eşsiz tatil yerlerinden biri olan Balıkesir, ödüllü plajlarıyla, masmavi deniziyle ve tarih kokan sokaklarıyla Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biridir. Balıkesir’de bilinen en önemli tarihi ve gezilecek yerler; Saat Kulesi, Zağnos Mehmet Paşa Cami, Ayvalık, Cunda Adası, Kaz Dağları, Aya Athanasiu Kilisesi ve Antandros Antik Kenti olarak bilinmektedir. Balıkesir’in en meşhur yiyecekleri kozak üzümü, ayvalık tostu, saçaklı mantısı ve höşmerim olarak bilinmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde ve hafta sonu kaçamaklarında en sık tercih edilen bölgelerden biri de Balıkesir bölgesidir.

Ayvalık

ayvalık 1024x576 - Balıkesir
Ayvalık

Ayvalık, Balıkesir’de bulunan Ege’nin incilerinden bir tanesidir. Özellikleri taş evleriyle dikkat çeken Ayvalık hem yurt içi hemde yurt dışından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayvalığın hemen karşısında ise Midilli Adası yer almaktadır. Ayvalık manzarasının yanı sıra Midilli’nin manzarası da oldukça ilginizi çekecektir. Eğer İstanbul’dan geliyorsanız, ortalama 6 saatlik bir yolculuk sonunda Ayvalık’ta olacaksınız. Merkeze uzaklığı ise 1-1.5 saat arasında olmaktadır. Ayvalığın Antik Çağ’da kullanılan adı kidonia (ayva) diye bilinmekteydi. Eski bir Rum yerleşkesi olan Ayvalık sizlere hem sessiz hemde huzur dolu bir tatil sunmaktadır.

Ayvalık Çarşısı

ayvalık çarsı 1024x683 - Balıkesir
Ayvalık Çarşısı

Tarihi dokuların içerisinde ve şehir merkezinde bulunan bu şirin çarşı, güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. İçerisinde birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunan Çarşı oldukça rağbet görmektedir. Çevresinde birbirinden güzel tarihi evler yer alan Ayvalık Çarşısı sizleri eski zamanlara götürecektir. Burada Ayvalık bölgesine ait yemek yapan birbirinden leziz restoranlarda yer almaktadır. Sessiz ve huzurlu bir çarşısı bulunan Ayvalık sizlere harika bir tatil imkanı sunmaktadır.

Cunda Adası

cunda adası 1024x640 - Balıkesir
Cunda Adası

Balıkesir’i tercih eden birçok tatil severin en sık tercih ettiği yerlerin başında şüphesiz Cunda Adası gelmektedir. Ayvalık’ta bulunan 22 Ada içerisinde bir tek Cunda Adasında konaklama imkanı bulunmaktadır. Burada ister denize girin isterseniz de sahilde zaman geçiriniz. Burada eşsiz koyları gezebilir ve Rum meyhanesinde felekten bir gece geçirebilirsiniz. Öğlen yemekleri içinde birçok balık lokantası vardır. Ayvalık ile Cunda arasında feribot seferleri vardır. Ayrıca Cunda Adası, Ege Bölgesinde bulunan en büyük 4. Ada olarak bilinmektedir. Gün batımını izlemeden kesinlikle buradan ayrılmayınız. Balıkesir sizlere enfes bir tatil fırsatı sunmaktadır. Küçük bir şehir gibi şirin ve tatlı bir tatil beldesi olan Cunda Adası kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi 1024x683 - Balıkesir
Balıkesir Saat Kulesi

1829 yılında Grit’li Mehmet Paşa tarafından Balıkesir merkeze inşa edilmiştir. Ancak 1897 yılında oluşan depremden dolayı yıkılan Saat Kulesi 4 yıl sonra 1901 senesinde tekrar inşa edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Balıkesir’in simgesi haline gelen Saat Kulesi modern bir yapıya sahiptir. Balıkesir tarihinin önemli bir parçası olan Saat Kulesi merkeze yürüme mesafesindedir.

Zağnos Mehmet Paşa Cami

Zağnos Mehmet Paşa Cami - Balıkesir
Zağnos Mehmet Paşa Cami

Zağnos Mehmet Paşa Cami 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden biri olan Zağnos Paşa tarafından külliye olarak Balıkesir şehrine yaptırılmıştır. 3 Mart 1461 yılında yapımı tamamlanarak ibadete açılmıştır. İçerisinde türbe, hamam ve müvakkithane yer almaktadır. Cami 1897 senesinde oluşan deprem sebebiyle hasar görmüş ve 1902 yılında tekrar inşa edilmiştir. Kurtuluş savaşı döneminde Mehmet Akif Ersoy burada bir hutbe vererek halka seslenmiştir. Balıkesir’in en büyük camisi olmasının yanı sıra Atatürk’ün de hutbe verdiği ilk ve tek cami olma özelliğini taşımaktadır. Balıkesir’in karesi mahallesinde yer alan Zağnıs Mehmet Paşa camiye ulaşım merkezden otobüsler ile mevcuttur.

Kaz Dağı

Kaz Dağı 1024x576 - Balıkesir
Kaz Dağı

Balıkesir ve Çanakkale illerinin arasında yer alan Kaz Dağının büyük bölümü Biga yarımadasına uzanmaktadır. Balıkesir’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı güre beldesi ile Çanakkale’nin Bayramiç beldesine bağlı Ayazma mesire bölgesine yakındır. Oksijenin en fazla bulunduğu yerlerden biri de Kaz Dağı olarak bilinmektedir. Kaz dağlarında ortalama 750-800 adet farklı bitki türü bulunmaktadır. Oksijenin fazla olmasından dolayı burada az uykuyla bile kendinizi dinç hissedebilirsiniz. Ancak biraz soğuk olabilir. Yanınıza kalın birkaç kıyafet almayı unutmayın. Harika bir manzarası bulunan Kaz Dağının etrafı kuş değişik türden kuş sesleri ile sizlere daha çekici gelecektir.

Aya Athanasiu Kilisesi

Aya Athanasiu Kilisesi - Balıkesir
Aya Athanasiu Kilisesi

Ayvalık-sarımsaklı bölgesinde yer alan Kilise, zamanında burada yaşayan Rumlar tarafından Sarımsaklı bölgesine inşa edilmiştir. Eski tarihlerde inşa edilen Kilise günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 6 bölümden oluşan Aya Athanasiu Kilisesi inşa edildiği dönemden günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Aya Athanasiu Kilisesi Balıkesir tatilinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir.

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti 1024x667 - Balıkesir
Antandros Antik Kenti

Edremit ilçesine bağlı Altınoluk bölgesinde yer alan Antandros Antik kenti, Pelasg’lar tarafından kurularak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Burada 2000 yılından bu yana arkeolojik kazılar devam etmektedir. Tarihi geçmişi yaklaşık 1200 yıllarına dayanan Antandros Antik Kenti Troya savaşında da yer almaktadır. Kazılarda elde edilen birçok tarihi eser Bursa arkeoloji müzesinde yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here