Büyülü Şehir Barcelona

0
5673

Katalonya’nın başkenti olan Barselona, İspanya’nın en kalabalık ve en muazzam şehirlerinden biri ve hatta en iyisi diyebilirim. Burası adeta çizgi filmlerden fırlamış sokaklarla dolu ve şehrin geneli oldukça hareketlidir. Özellikle Barselona şehrinin takımı olan FC Barcelona maçlarının olduğu gün sokaklar, meydanlar ve stad hınca hınç doluyor. Maç günü Barselona sokaklarının eğlencesi bir başka oluyor. Birbirinden neşeli taraftarlar, aileler ve turistler eğlenerek güzel vakit geçiriyor.

Avrupa’nın son dönemlerde en sık tercih ettiği şehirlerden biri olan Barselona özellikle mimari yapısı ve kültür anlayışı ile ön plana çıkıyor. Barselona Şehri o kadar harika dizayn edilmiş ki özellikle birbirinden harika modern kafeleri ve gezilecek birçok tarihi yerleri insanı cezbediyor. Buraya ilk geldiğiniz andan itibaren inanılmaz bir tatil serüveni yaşayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Barselona sokaklarında kaybolmak gibisi yok. Bilmediğiniz bir şehirde kaybolup kendi çabanızla gezerseniz eminim ki daha çok eğlenirsiniz.

Barselona’da kültür ve sanata oldukça önem verilmektedir. Turistik yapısı ile İspanya’nın en bilindik turistik bölgesi olan Barselona sizlere unutulmaz bir tatil vaat ediyor. Özellikle Park Güell, Picasso Müzesi, Montjuic Tepesi, La Sagrada Familia, Camp Nou Stadyumu, La Rambla,Barri Gotic ve Mercat De La Boqueria gezilecek en iyi yerler arasındadır. Turistik yapısı ile İspanya’nın en bilindik turistik bölgesi olan Barselona sizlere unutulmaz bir tatil vaat ediyor. 

Park Güell

Park Güell - Büyülü Şehir Barcelona
Park Güell

Barselona’nın en gösterişli yerlerinden biri olan Park Güell, Carmel Tepesinde yer alıyor. Barselona’nın en zengin sanayicilerinden biri olan Eusebio Güell tarafından ünlü mimar Anton Gaudi’nin eseri olan Park Güell o kadar etkileyici bir görünüme sahip ki, sizi çocukluğunuza geri döndürecektir. 1926 yılında halka açılan parkın etrafı birbirinden farklı birçok renk ile göz kamaştırıyor. Buraya geldiğiniz zaman yüzünüzde istemsizce bir tebessüm oluşacaktır. Ayrıca parkın içerisinde Gaudi Müzesi de bulunmaktadır. Park Güell birbirinden harika sokakları, mimari tasarımlı merdivenleri ve canlı binaları ile kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Picasso Müzesi

Picasso Müzesi - Büyülü Şehir Barcelona
Picasso Müzesi

İspanya ve Barselona için tarihi önemi oldukça yüksek olan Picasso Müzesi’nde dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun eserleri sergilenmektedir. 1963 yılında Picasso’nun yakın arkadaşı tarafından açılan Müze günümüzde en çok ziyaret alan yerlerden biri haline gelmiştir. Carrer Montcada yer alan Picasso Müzesi sanat’a meraklı olan yerli yabancı birçok turistin ziyaret ettiği önemli yerlerden biridir. Eğer sanata değer veriyorsanız ve Picasso hayranıysanız Picasso Müzesi mutlaka görmeniz gereken biryerdir. Tasarım olarak gayet başarılı bir mimari yapısı olan Müze, sanat meraklılarını bekliyor. Ulaşım olarak metro ile Jaume I. durağında indiğinizde müzeye gelmiş olacaksınız.

Montjuic Tepesi

Montjuic Tepesi 1024x682 - Büyülü Şehir Barcelona
Montjuic Tepesi

Barselona’nın batı bölgesinde bulunan Montjuic Tepesi’nin içerisinde park, spor tesisi ve Montjuic Kalesi yer almaktadır. Etkileyici bir şehir manzarasına sahip olan Montjuic Tepesi sahilin hemen üzerinde konumlanmıştır. Montjuic oldukça büyük bir yer olmasının yanı sıra oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Özellikle seyir terasına çıkıp harika Montjuic manzarasını kesinlikle izlemelisiniz. Hele ki güneş batıyorsa işte o zaman Montjuic Tepesi daha bir güzel oluyor. Montjuic kuzey ve güney bölgesi olarak ikiye ayrıldığından oldukça vaktiniz olması gerekiyor. Kısıtlı vaktiniz var ise ikisinden birini tercih etmeniz gerekecektir. Genelde füniküler ile Montjuic Tepesi’ne çıkmak daha kolay ve daha hızlı oluyor. Özel araç ile ulaşım da mevcut. Bence Füniküler’in zevki bir başka oluyor. Bütün manzarayı havadan gezerek daha rahat görebiliyorsunuz. Barselona’yı en iyi görebileceğiniz yerlerden biri Montjuic Tepesi’dir. Burası hem çok şirin hem de güzel bir Barselona karesi yakalamak için oldukça ideal. Barselona turunuzu Montjuic Tepesi olmadan bitirmemenizi tavsiye ederim.

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia 1024x683 - Büyülü Şehir Barcelona
La Sagrada Familia

Katalonya bölgesinde yer alan bu muazzam eser İspanya’nın ünlü mimarı olan Antoni Gaudi’nin eseridir. La Sagrada Familia mimari yapısıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. İçerisinde Antoni Gaudi’nin mezarı da yer almaktadır. La Sagrada Familia Hz. Yusuf, Meryem ve Hz. İsa’dan oluşan “Kutsal Aile” anlamına gelmektedir. Antoni Gaudi’nin 1926 yılında yaşamını yitirmesinden dolayı yapımı tamamlanamayan La Sagrada Familia’nın hala eksik kısımları bulunmaktadır. Günümüzde hala eksik kalan yapının inşası devam ediyor. Ayrıca Ülke’de tek bir katedral haricinde başka katedral olamayacağı için Büyük Kilise adını almıştır. Dünya’nın en iyi tasarımlarından birine sahip olan La Sagrada Familia gerçekten etkileyici bir görünüme sahiptir. Buraya ulaşım için metroları ve özel halk otobüslerini tercih edebilirsiniz. İçeri girmeden önce gişeden 5-8 £ gibi bir ücret karşılığında bilet alabilirsiniz. Özellikle yazın burada izdiham yaşanmaktadır. Uzun kuyruklar sonucu içeri giremeyebilirsiniz. La Sagrada Familia’ya , Barselona gezinizde mutlaka yer vermenizi tavsiye ediyorum.

Camp Nou Stadyumu

Camp Nou Stadyumu 1 - Büyülü Şehir Barcelona
Camp Nou Stadyumu

Ve gelelim Barselona turunun en muazzam durağına: Camp Nou Stadyumu. Barselona’ya ayak bastığınız anda aklınıza ilk gelen yerlerden biri kesinlikle Camp Nou Stadyumu oluyor. Şehrin en güzel manzarası kesinlikle Camp Nou Stadyumu. Barcelona FC takımının maçlarını oynadığı stad olan bu harika yer sizi rüyada gibi hissettiriyor. Şehrin en büyülü atmosferi bu stad ile atıyor. Barselona’ya gelip de Camp Nou Stadyumunu ziyaret etmeden giderseniz şehre ayıp etmiş olursunuz. Stadın içinde Barcelona FC takımına ait kupalarla dolu birde müze yer alıyor. Hele birde maç gününe denk geldiyseniz, şehirde telaşlı koşuşturmaya şahit oluyorsunuz. Eğer Barcelona maçına bilet bulabilirseniz kaçırmayın derim. Maç günleri Camp Nou Stadyumu bayram yeri oluyor. Seyirciler kendi halinde ve stad ışıl ışıl sizlere parlıyor. Buraya kesinlikle uğramadan şehirden ayrılmayın. Avda de Aristides Maillol bölgesinde yer alan Camp Nou Stadyumu için metro ile “maria cristina” durağında inmeniz yeterli olacaktır.

La Rambla

La Rambla - Büyülü Şehir Barcelona
La Rambla

Barselona’nın en kalabalık caddesi olan La Rambla birçok festivale ve aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Cadde üzerinde mağaza ve kafelerde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Yerli ve yabancı tursitlerin oldukça sık uğradığı bir cadde olan La Rambla, Barselona halkı tarafından oldukça sevilmektedir. La Rambla caddesi Katalonya Meydanına 1-2 km mesafede ve Barri Gotic bölgesine de oldukça yakın bir konumdadır. Eğer zamanınız varsa bu büyük caddeyi iyice gezmenizi ve etrafındaki güzellikleri görmenizi tavsiye ederim.

Barri Gotic

Barri Gotic 1024x599 - Büyülü Şehir Barcelona
Barri Gotic

Belki de Barselona tarihini en iyi anlatan yerlerden biri de Barri Gotic’dir. Mimari yapısı ve eski zamanlardan kalma sokaklarıyla insana huzur veriyor. Çevresinde Barselona Katedrali başta olmak üzere Katalonya Hükümet Binası, Kraliyet Sarayı ve Barselona Belediye binası yer alıyor. Meşhur La Rambla caddesine oldukça yakın olan Barri Gotic bölgesi harika bir estetik yapıya sahiptir. Burada gezerken buram buram tarih kokusunu hissedeceksiniz. Şehir merkezinde bulunan Barri Gotic’e ulaşım oldukça basittir. İsterseniz şehir merkezinden Katalonya Meydandan geçen otobüslere binerek meydan da inip 5 dakika yürüdüğünüzde Barri Gotic’e ulaşabilirsiniz.

 

Barselona tarihi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here