Belçika

0
5499
Belgium

Belçika, Batı Avrupa’da yer alan ve NATO gibi önemli kuruluşların merkezini barındırmaktadır. Yaklaşık 12.1 milyonluk nüfusa sahip olan Belçika, Cemen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturmuştur. Belçika’da çoğunluğu Felemenkler ve valonlar oluşturmaktadır. Küçük bir alman grup da yer almaktadır. Ülkenin genelinde Felemenkçe, Fransızca ve Almanca dilleri konuşulmaktadır. Belçika’nın başkenti Brüksel’dir. Belçika adını Gallia Belgica’dan almıştır. Cermen ve Kelt halklarının karışımı olan Belgae’ler bu bölgede yaşamaktadır. Benelüks’den daha büyük bir alanı kaplayan Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihi açıdan alçak ülkeler olarak adlandırılmıştır. 17.yüzyılın başlarına kadar kültür ve ticaret bakımından refah merkezi olan Belçika 16.yüzyıldan Belçika Devrimine kadar birçok Avrupa ülkesi tarafından muharebeye sahne olmuş ve Avrupa’nın savaş alanı olarak tanınmıştır. Ayrıca bu unvan birinci ve ikinci dünya savaşı ile iyice güçlenmiştir. Belçika bağımsızlığını ilan ettikten sonra Endüstri Devrimine katılmıştır. Belçika’da gezilecek yerler Brüksel, Brugge, Ghent, liege olarak sıralanmaktadır.

Brüksel

brüksel - Belçika
Brüksel

Brüksel, Belçika’nın Başkentidir. Brüksel’in ortalama nüfusu 1.7 milyon olarak bilinmektedir. Bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkan Brüksel adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamını taşımaktadır. Burada yaşayan yerli halkın büyük çoğunluğu Fransızca (%82) konuşmaktadır. Geri kalan topluluk Felemenkçe konuşmaktadır. Brüksel denince tabi ki akla ilk gelen bira ve çikolata oluyor. Nato ve Avrupa Birliği’nin merkezi Brüksel de bulunuyor. Ulaşım bakımından da oldukça gelişmiş bir şehir olan Brüksel son dönemlerde çok fazla turist ağırlamıştır. Şehrin en hareketli bölgesi olan Grand Place meydanı Kralın Sarayı ve Belediye Binası gibi önemli yapıları içinde barındırıyor.

Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel şehrini gezmek için öncelikle Grand Place meydanı ile başlayın. Burası hem tarihi güzelliğiyle hemde birçok yere yakınlığıyla ulaşım açısından oldukça basit bir konumdadır. Şehir meydanında bulunan yapılar oldukça dikkat çekmektedir. Daha sonra Grand Place meydanına 10 dk yürüme mesafesinde bulunan Manneken Pis (İşeyen Çocuk) Heykelini ziyaret edebilirsiniz. Defalarca kez çalınmasına rağmen ısrarla aynı yere tekrar yapılan heykel şehrin önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Buradan biraz yürüyerek Atomium Anıtını görebilirsiniz. Giriş ücreti ise yaklaşık 15 Euro olmaktadır. Yine şehrin önemli simgelerinden olan bu yapı içerisinde restorant bulundurmaktadır. Brüksel Şehrini buradan da izleyebilirsiniz. Brüksel çikolatası yemeyi de unutmayın. En son Bruparck içerisinde bulunan Mini Avrupa Minyatürünü görmeden kesinlikle Brüksel’e veda etmeyin. Burada şehrin önemli yapıları minyatür halde sizlere sunulmaktadır. Giriş ücreti ise 15 Euro’dur.

Brugge

brugge - Belçika
Brugge

Belçika’nın Batı Flandra ilinin başkenti olan Brugge, Çikotalası, Orta Çağ’dan kalma mimarisi ve Belçika birası ile ünlü şehridir. 11. yüzyılın başlarında Avrupa’nın ticaret merkezi olan Brugge, yaşayan seller ve coğrafi konumu açısından deniz ile arasındaki bağlantıyı bir iki kanala düşürmüştür. Günümüzde şehir merkezinin Kuzey Denizi kıyısında olmamasına rağmen denize yakınlığı sebebiyle hala liman kenti olarak bilinmektedir. Turistik açıdan oldukça fazla rağbet gören Brugge kenti, Belçika’ya önemli bir turistik gelir sağlamaktadır. ikinci dünya savaşı’ndan kalan birçok yapı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Orta Çağ’dan günümüze kadar gelebilmiş nadir şehirlerdendir. Şehrin içerisinde yer alan on ikinci yüzyıldan kalma kanallar ve çiçek pazarları şehri ayrı bir romantik kılıyor. Aşıklar şehri olarak da bilinen Brugge birçok çiftin balayı ve tatil için sıkça uğradığı turistik bölgelerdendir.

Brugge Gezilecek Yerler

Brugge‘nin en hareketli meydanı Markt meydanı‘dır. Çevresinde birçok restoran ve tarihi yapı bulunmaktadır. Şehrin önemli simgelerinden Çan Kulesi‘de burada yer almaktadır. Orta Çağ’ın önemli mimari eserlerinden olan Çan Kulesi daha önceleri hazine ve belediye arşivi olarak kullanılmış ve daha sonra yangınları ve tehlikeleri tespit amacıyla gözlem merkezi olarak görev vermiştir. Ayrıca Batı Flanders İl Mahkemesi de burada bulunmaktadır. Özellikle şehir merkezinde yer alan Kutsal Kan Bazilikası (Holy Blood Bazilikası) mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İçerisinde Hz. İsa‘nın kanının olduğu iddia edilmektedir. Vitrayları ve hazine odasını görmenizi tavsiye ederiz. Diğer kiliselere oranla daha aydınlık ve iki ana salonu ayıran sütunlar ve kemerler oldukça ilgi çekmektedir. Son olarak da şehir merkezine yakın olan Walplein bölgesi’nde yer alan Huisbrouwerij De Halve Maan Müzesi‘ni görmenizde fayda var. İçinde eski bira yapımı ile ilgili tekniklerin gösterildiği harika bir müzedir.

Ghent

ghent 1024x683 - Belçika
Ghent

Belçika’nın doğu flrande ilinin merkezi ve aynı zamanda en kalabalık nüfuslu şehri olan Ghent Flaman bölgesinde yer almaktadır. Ghent şehri Lys ırmakları ve Schelde Nehri’nin birleşmesi sonucu var olmuştur. Avrupa’nın önemli liman şehirlerinden biri olan Ghent Orta Çağ’ın en zengin şehirlerinden biri olmuştur. Elde ettiği zenginliğin temel kaynakları ise tahıl ve kumaş ticareti olarak bilinmektedir. Belçika’nın en büyük turistik kaynaklarından olan Ghent her sene 10-15 gün süren “Ghent Festivali” düzenlemektedir. Bu festival her yıl yaklaşık 4 milyon turist şehre akın etmektedir. Şehrin atmosferi inanılmaz etkileyici ve büyüleyici bir görüntü sunmaktadır.

Ghent Gezilecek Yerler

Dünya’nın en etkileyici destinasyonları arasında yer alan Ghent gastronomi bakımından da oldukça zengin içeriğe sahiptir. Bu harika şehirde günlük ortalama yemek ücreti 12-15 Euro arasında değişmektedir. En çok tercih edilen lezzetler; Burger, Bira ve Waffle ve Belçika Çikolatası olmaktadır. Ulaşım bakımından da Ghent gezilecek yerler genelde hep şehir merkezi ve civarında bulunduğu için oldukça basittir. Bu arada buranın en iyi waffle dükkanı Brasserie Belvedere‘dir. Şehrin en önemli gezilecek yerlerinden biri Gravensteen ortaçağ döneminde kale olarak kullanılmıştır. Tarihi önemi yüksek olan ve harika bir manzaraya sahip olan bu önemli kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Sint-Veerleplein caddesi üzerinde yer alıyor ve ulaşımı da oldukça basittir. Ghent Gezinize sırasıyla Çan Kulesi, Saint Bavo Katedrali, Saint Nicholas Kilisesi ve Graslei Nehri‘ni ziyaret ederek devam edebilirsiniz.

Liège

liege - Belçika
Liège

Belçika’da valon bölgesinde yer alan Liége şehri 19.yüzyıl başlarından itibaren avrupa’nın önde gelen çelik imalatı merkezleri arasında gösteriliyordu. Günümüzde eski önemi kalmasa da bir döneme damgasını vuran önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Belçika’nın en çok öğrenci barındıran şehri olan Liége aynı zamanda önemli turizm bölgelerinden biridir. Liége şehrine adım attığınız zaman ne kadar egzotik ve harika bir şehre geldiğinizi anlayacaksınız.

Liege Gezilecek Yerler

Liege gezilecek yerler Kraliyet Valonya Operası, Tren Garı, Prens-Psikoposlar Sarayı, liege merkez çarşı, Şarılman Anıtı ve Saint Lambert Meydanı olarak sıralanabilir. Liege’de en çok ziyaret edilen yerler; Katedraller, Müzeler ve otantik restoranlar. Liege gezilecek yerler listenize cafeler ve şehir meydanını da eklemeyi unutmayın.

Belçika ve Belçika Şehirleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here