Bolu

0
5443

Eski adı Bebrikya olan Bolu sırasıyla Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların eline geçmiştir. Batı Karadeniz’de bulunan Bolu sakin ve huzurlu bir gezi için tercih edilebilir. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakınlığıyla bilinen Bolu, harika doğası ve köklü tarihi ile sizleri ağırlamaktadır. Ayrıca birbirinden eşsiz yemekleriyle adından oldukça söz ettirmektedir. Başta lezzetleri Ovmaç Çorbası, Abant Kebabı, Mengen Pilavı, Bolu Köftesi Saray Helvası ve Bolubeyi tatlısıdır. Aşçıların birçoğu Bolu yöresinden çıkmaktadır. Bolu’da gezilebilecek yerler şöyle; Abant Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Kartalkaya Kayak Merkezi , Gölcük Gölü ve Bolu Müzesidir. Başlıca yemek yerleri Kubbealtı, Mercan-ı Restoran ve Biber Restoran olarak bilinmektedir.

Abant Gölü

Abant Gölü 1024x565 - Bolu
Abant Gölü

Abant Gölü 1350-1360 metre yüksekliğe sahip ve yaklaşık 18 metre derinliğe sahiptir. Abant Dağları üzerinde bulunan Göl tatlı sulardan oluşmaktadır. Mudurnu’ya bağlı Örencik Köyünde bulunan Göl’ün içerisinde Tabiat Parkı bulunmaktadır. Burada ister gezip isterseniz de konaklayabilirsiniz. Abant Gölü kafa dinlemek isteyenlerin sıkça uğradığı bir yerdir. Burada Piknik, yürüyüş ve Bisiklet gezisi yapabilirsiniz. Genellikle sessizlik ve huzur arayanların tercih ettiği Abant Gölü harika manzarasıyla da göz kamaştırmaktadır. Öğlen ve Akşam yemeği içinde Abant kasap restoran tercih edilebilir.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı - Bolu
Yedigöller Milli Parkı

Bolu’nun Mengen ve Yığılca ilçelerinin sınırında bulunan Yedigöller Milli Parkının çoğu yerleri engebelidir. Burada bulunan göllerde alabalıklar bulunmaktadır. 1965 yılında Milli park ilan edilen Yedigöller Milli Parkı doğa güzellikleriyle sizleri kendine hayran bırakacaktır. Yedigöller Milli Parkı içerisinde Seringöl, Büyükgöl, Sazlıgöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl ve İncegöl bulunmaktadır. Burada bulunan en büyük göl adından da anlaşılacağı üzere Büyükgöl’dür. Yedigöller Milli Parkında yemek olarak ise en iyi seçenek Alabalıktır. Burada bol eğlenceli ve güzel vakit geçirebilirsiniz. Kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yaparak doğanın tadını çıkarın.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi - Bolu
Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu denildiğinde akla ilk gelen aktivitelerden bir tanesi Kartalkaya Kayak Merkezi olmaktadır. Bolu’nun kış aylarında ekonomisine önemli katkıda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezinden buraya otobüsler kalkmaktadır. Toplam 25 adet kayak pisti bulunan ve 40 km’lik bir uzunluğa sahip olan Kayak merkezi konaklama açısından da oldukça geniş bir alana sahiptir. Bolu’ya geldiğiniz zaman kesinlikle Kayak merkezine uğramalısınız. Keyifli ve oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz eğlenceli bir aktivite olacaktır. Alışılmışın dışında bir eğlence arayanlar mutlaka Kartalkaya Kayak Merkezi ve Bolu turu yapmalıdır. Ayrıca konaklama için çevresinde yaklaşık 7800 kişinin konaklayabileceği oldukça temiz ve bakımlı oteller bulunmaktadır. Ayrıca hafta sonu kaçamağı içinde ideal bir tatil bölgesi olan Bolu, hafta sonu özellikle yakın şehirlerden oldukça ziyaretçi ağırlamaktadır. Hafta sonu biraz değişiklik isterseniz, Bolu kaçamağı sizlere iyi gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here