Türkiye’nin Maldivi Burdur

0
5606

Burdur, Güneybatı Anadolu bölgesinde bulunan Göller Yöresinde yer almaktadır. Burdur’un en kalabalık olduğu yer ilçe Merkezidir. En az nüfus ise kemer ilçesinde bulunmaktadır. Akdeniz’in iç kısmında yer alan Burdur, yükseltilerden dolayı iklim koşulları kıyı şeridinden farklı olarak karasal iklime yakındır. Burdur’da gezilecek en iyi yerler Salda Gölü, Burdur Gölü ve İnsuyu Mağarası’dır. Burdur’dan ayrılmadan kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında Salda Gölü ilk sırada yer almalıdır. İzmir, Antalya ve Muğla gibi tatil bölgelerine yakın olmasından dolayı Turistlerin sıkça uğradığı bir yer olan Burdur’un en çok tercih edilen yerleri Salda Gölü ve İnsuyu mağarası olarak bilinmektedir. Özellikle hafta sonu nüfus oldukça artış göstermektedir. Yakın bölgelerden tatilciler hafta sonu buraya kafa dinlemeye gelmektedir.

Salda Gölü

Salda Gölü - Türkiye'nin Maldivi Burdur
Salda Gölü

Türkiye’nin Saklı cenneti olarak bilinen Salda Gölü kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Ülkemizde bulunan en derin göllerden biri olan Salda gölü 184 metre derinliğe sahiptir. Yeşilova ilçesinde yer alan Salda gölü harika Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılmaktadır. Turkuaz rengi olan göl, bembeyaz kumsalı ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Salda Gölü’nde isterseniz halk plajına giderek yüzebilirsiniz. Kamp yapmak isterseniz oda mümkün. Yalnız kalmayı seviyorsanız ve huzur istiyorsanız Salda gölünde kamp yapmak size göre olabilir. Kamp yerine isterseniz etrafta bulunan motelleri de tercih edebilirsiniz. Salda Gölü’ne ulaşım için Yeşilova’dan minibüs ve otobüs mevcuttur.

Burdur Gölü

Burdur Gölü e1548709863798 - Türkiye'nin Maldivi Burdur
Burdur Gölü

Türkiye’nin en büyük yedinci gölü olan Burdur gölü Isparta-Burdur arasındadır. Ülkemizin en derin gölleri arasında yer alan ve akıntısı bulunmayan Burdur Gölü’nün suyu oldukça tuzlu olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise kapalı Havza’da yer almasıdır. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Burdur Gölü kuş cenneti adıyla da bilinmektedir. Burada Su Sporları da yapmanız mümkündür. Burası özellikle yaz aylarında yerli yabancı birçok turistin uğrak yerlerinden biridir.

İnsuyu Mağarası

insuyu mağarası - Türkiye'nin Maldivi Burdur
İnsuyu Mağarası

Burdur’un en önemli yerlerinden biri olan İnsuyu Mağarası Burdur’a yaklaşık 12-13 km uzaklıkta yer almaktadır. 900 metre yükseklikte bulunan mağaranın uzunluğu ise yaklaşık 597 metre olarak bilinmektedir. Eski bir tarihi dokuya sahip olan mağara, Türkiye’de turizme açılan ilk mağaralardan biridir. İnsuyu Mağarasının bütün mevsim sıcaklığı 14 derecedir. İçerisinde küçük göller bulunan mağaranın özellikle turistler tarafından çok sık ziyaret ettiği bilinmektedir. Hafta sonu tatil kaçamağı için Burdur’u tercih eden tatilcilerin İnsuyu Mağarasını da gezmesini tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here