Çorum

0
4049

Çorum yaklaşık 7 bin yıllık tarihi ile geçmişten günümüze önemli eserler bırakmıştır. Çorum’da bulunan ve Hititlerin ilk başkenti olma özelliğini taşıyan Hattuşa, Unesco tarafından Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Hititler ile Mısırlılar arasında yapılan Kadeş antlaşmasının metni Boğazköy tarafında bulunmuştur. Çorum’un Ortaköy ilçesinde bulunan Şapinuva ören yeri Hititlerin en büyük kentlerinden biri olup tarihi bir değere sahiptir. Ayrıca burada yapılan kazı çalışmalarında birçok yazılı belge ele geçirilmiştir. Çorum’da her 6 yılda bir kongre dil Türkçe olan “Hititoloji Kongresi” düzenlenmektedir. Çorum’da gezilecek en iyi yerler ise; Hattuşa-Boğazkale, Çorum Müzesi, Kalesi, Saat Kulesi ve Ortaköy İncesu Kanyonu başta gelmektedir. Tabi ki meşhur Çorum’un meşhur Leblebisi unutulmamalıdır.

Hattuşa-Boğazkale

hattuşa 1024x678 - Çorum
Hattuşa-Boğazkale

Hattuşa 1986 yılında Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Hititlerin başkenti olarak uzun yıllar hizmet veren Hattuşa tarihi ihtişamı ile görenleri büyülemektedir. M.Ö 1700 yıllarında Kuşşara Kralı Anitta tarafından alınan Hattuşaş, yine aynı kral tarafından yıkılmıştır. Uzun yıllar yıkık kalan Hattuşa, 1.Hattuşili tarafından tekrar kurularak eski düzenine getirilmiştir. Çorum’un en çok ziyaret alan turistik bölgelerinden biri olan Hattuşa-Boğazkale, Çorum’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

Çorum Müzesi

orum Müzesi 1024x473 - Çorum
Çorum Müzesi

Çorum Müzesi kapılarını 1968 yılında halka açmıştır. Burada sergilenen en önemli eserlerin başında Alacahöyük, Boğazköy ve Ortaköy gelmektedir. Roma, Bizans ve Hitit başta olmak üzere birçok tarihi değeri içerisinde barındıran Müze’de aynı zamanda Çorum’a ait halılar, kilimler ve eski yöresel elbiseler sergilenmektedir. Çorum’a bağlı Merkez-Gülalibey Mah. yer alan Müze oldukça başarılı bir mimari yapıya sahiptir. Kültür ve Sanat sevenlerin kesinlikle gitmesi gereken bir yer.

Çorum Kalesi

orum Kalesi - Çorum
Çorum Kalesi

Şehir merkezinde yer alan Çorum Kalesinin ilk yazılı belgesi M.S 1571 yılındadır. Kale’nin Sultan Kılıçarslan tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Kale’nin içerisinde cami ve 42 adet konut bulunmaktadır. Çorum’un en eski tarihi yapılarından biri olan Kale, birçok tarihi olaya şahit olmuştur. Ayrıca Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de Çorum’un meşhur Kalesinden bahsedilmiştir. Önemli bir tarihi dokuya sahip olan Çorum’un nadide Kalesi görülmeye değerdir.

Çorum Saat Kulesi

orum Saat Kulesi - Çorum
Çorum Saat Kulesi

Beşiktaş Muhafızı yedi-sekiz Hasan Paşa tarafından 1894 tarihinde inşa ettirilmiştir. Çorum’un tam merkezinde bulunan Saat Kulesi yaklaşık 27-28 metre büyüklüğündedir. Harika görüntüsüyle Çorum’un simgelerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Çorum’un en işlek caddelerinden birinde yer alan Saat Kulesi, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Çorum’da gezilecek yerler listenizde mutlaka Saat Kulesine de yer verin.

Ortaköy İncesu Kanyonu

ncesu kanyonu - Çorum
Ortaköy İncesu Kanyonu

Çorum’un İncesu köyünde bulunan Ortaköy İncesu Kanyonu yaklaşık 12-13 km uzunluğundadır. Kanyon’un etrafı kayalıklar ile çevrilidir. Kayalıkların üzerinden kanyonun manzarası oldukça güzel gözükmektedir. Harika manzarası ve doğa ile iç içe olmasından dolayı burayı ziyaret eden misafirlerin hayranlık duyduğu bir Kanyon’dur. Dünya’nın farklı bölgelerinden buraya fotoğraf çekmek için gelen bir çok fotoğraf sanatçısı bulunmaktadır. Çorum’dan ayrılmadan mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here