Osmanlı Köyü Cumalikızık

0
5550
Cumalikızık
Cumalikızık Gezilecek Yerler

Cumalikızık Tarihi

CumaliKızık, Bursa’nın yıldırım mahallesine bağlı şirin mi şirin bir köy. Uludağ’ın kuzey eteklerinde yer alan 5 kızık köyünden biri olan CumaliKızık 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. 2014 yılında ise Bursa ile birlikte Dünya Mirası unvanını almıştır. Tahminen 1300’lü yılların başında kurulduğu bilinen CumaliKızık, Osmanlı’nın en eski tarihi dokularından biridir. Köylere Kızık adının verilme sebebi ise köylerin vadiler ile Uludağ etekleri arasında sıkışıp kalmasından dolayıdır. Zamanında birçok tarihi filme konu olan CumaliKızık’ın eskiden diğer köylerden gelen halkın Cuma namazlarında burada toplanmasından dolayı Cumali Kızık adını almıştır. Köy meydanında geçmiş tarihe ait eserlerin sergilendiği birde Cumalikızık Etnografya Müzesi yer almaktadır.


Ayrıca “Cumalikızık Evleri” olarak meşhur olan evler kerpiç, moloz taş ve ağaçtan yapılmıştır. Genelde evler cumbalı ve kafesli pencerelerden oluşmaktadır. Cumalikızık evleri, eski zamanlara ait en güzel hatıralardan biridir. Buraya adım attığınız anda Bursa’nın o arka sokaklarında kalan büyülü yanını keşfetmeye başladığınızı anlayacaksınız. Özellikle evlerin arasında kalan dar sokakları, rengarenk boyalı eski evleri, sokaklara kurulan halk pazarları ve gerçek sıcak kanlılığıyla samimi Cumali kızık halkı sizleri karşılayacaktır. Köyde Osmanlı dönemine ait Cami ve Bizans dönemine ait kalıntı kilise bulunmaktadır. Köy eski zamandan günümüze birçok film sahnesine konu olmuştur. Bunların başında Kınalı Kar ve Kurtuluş dizileri yer almaktadır.

Cumalikızık Gezilecek Yerler

cumalıkızık - Osmanlı Köyü Cumalikızık
Cumalikızık

Cumalikızık öyle büyük bir yer olmadığından dolayı gezecek çokta yer yok. Ortalama 3-4 saat bile burayı gezmeye yetiyor. Cumalikızık’da fotoğraf çekmek, bütün sokaklarını karış karış gezmek ve köy halkından alışveriş yapmak oldukça zevkli ve eğlenceli geliyor. Sabah kahvaltı etmek içinde gelebilirsiniz. Yatılı olarak burada kalacaksanız, birçok konuk evi ve pansiyon mevcut. İnsanlar genelde buraya kahvaltı yapmak için oldukça sık uğramaktadır.

Öyle çok gezilecek yeri yok dedik ama Cumalikızık’ın sokakları zaten size gezmek için birçok sebep sunuyor. Tarihi dokusu hiç bozulmayan o Nostaljik sokakların, evlerin ve tabi ki samimiliği hiç bitmeyen köy halkının varlığı sizin için yeterli olacaktır. Cumalikızık’ı gezerken gözümüze bir ev takılıyor, adı Küpeli Ev. Biraz araştırdıktan sonra öğreniyoruz ki “Unesco Derneği Proje Uygulama Evi” olarak kullanılıyormuş.

Cumalikızık gezilecek yerler adına yürütülen bütün koruma projeleri burada yürütülüyor. Eski döneme ait ne varsa Küpeli Ev’de toplanmış. Evin ismi ise her evin her köşesinde bulunan küpe çiçeğinden geliyormuş. Bizce oldukça otantik ve sevimli bir ev. Ayrıca Küpeli Ev 2010 yılının ortalarında Müze olarak ilan edilmiştir. Cumali Kızık’ta oldukça meşhur olan bir başka yer ise Köy Hamamı. Köy hamamı da eski dönemlerden izler taşımaktadır. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerinde sürekli uğradığı mekanlar arasındadır. Cumalikızık Camisinin hemen yanında yer alan Hamam ne zaman inşa edildi bilinmiyor.

cumalikizik köyü 1024x576 - Osmanlı Köyü Cumalikızık
Cumalikızık Köyü

Konum olarak köy meydanında yer alan Müze Pazartesi hariç diğer günler 09.30-17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıca Hamamlıkızık‘ta bulunan Kürekli Şelalesi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya da mutlaka uğramaya çalışın. Gelelim Kınalı Kar dizisinin çekildiği o meşhur konağa. Cumalıkızık köyüne gelen ziyaretçilerin gelme tercihleri çoğunlukla Dizide yer alan konaklar oluyor. Konak ziyarete ve konaklamaya açık bir şekilde sizleri ağırlamaktadır. İsterseniz kahvaltı ve yemek yiyebilir, isterseniz de burada konaklayabilirsiniz.

 

Beslenme konusunda tükettiğiniz ürünlere dikkat ediyorsanız, köy meydanında yer alan organik ürünleri kesinlikle deneyebilirsiniz. Hepsi köy halkının kendi elleriyle hazırladığı organik ürünlerdir. Cumalikızık’ın birde meşhur Ahududu şenliği var. Her sene haziran ayının ortalarında yapılıyor. Birçok ünlü sanatçı ve yetenekli dans grupları burada sahne alıyor. Cumalkızık gezinizi isterseniz Uludağ turu ile bitirebilirsiniz. Özel aracınız varsa 30 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bizim tercihimiz teleferik ile Uludağ’a çıkmak oldu. Hem daha eğlenceli hem de bizim için sıra dışı bir deneyim oldu. Gelelim en çok merak edilen soruya; Cumalikızık’da ne yenir ?

 

Cumalikızık Kahvaltı Mekanları

cumalikızık kahvaltı - Osmanlı Köyü Cumalikızık
Cumalikızık Kahvaltı Mekanları

Çamaltı Kahvaltı:

Cumalikızık kahvaltı mekanları ‘nda ilk adres Cumalıkızık mahallesinde bulunan çamaltı kahvaltı evi 20 çeşit kahvaltısı ile ortalama kişi başı fiyatı 25-30 TL olarak belirlemiştir. Burada ister kahvaltılık alın, isterseniz de leziz gözleme ve güveç çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Mavi Boncuk Cafe:

Cumalikızık mahallesi saldede sokak da yer alan Mavi Boncuk Cafe, diğer kahvaltı yerlerine göre biraz daha pahalı olsa da oldukça lezzetli tatlara sahiptir. Özellikle kahvaltı ile birlikte Ahududu frozen içmenizi tavsiye ederiz. Ev yapımı ve organik ürünlerden yapılan kahvaltı çeşitleri de oldukça iddialı. Ortalama kişi başı fiyatı 35 TL’dir.

Kızık Sofrası:

Cumalikızık köy meydanında 2.orta sokakta yer alan Kızık sofrası hem köy ile iç içe hem de sıcak karşılaması ile memnuniyeti üst seviyede tutuyor. Kahvaltıları oldukça lezzetli ve uygun fiyat. Ortalama kişi başı ücreti 30 TL’dir. Kahvaltı ürünleri de oldukça taze ve lezzetliydi.

Cumalikızık Konaklama

cumalikizik konaklama - Osmanlı Köyü Cumalikızık
Cumalikızık Konaklama

Mavi Boncuk Konuk Evi:

Cumalikızık konaklama denince akla ilk gelen Cumalikızık’ın merkezinde yer alan Mavi Boncuk, hem köy ile iç içe hem de eski evlerin konsepti ile süslenmiş bir konaklama seçeneği olarak öne çıkıyor. Cumalikızık mahallesi saldede sokakta yer alan Mavi Boncuk Konuk Evi’nin birde işletmeye ait kafe ve restoranı bulunuyor. Ortalama konaklama fiyatı 80-130 TL’dir.

Abbas-ı Ala:

Yine Cumalikızık’ın meydanında bulunan Abbas-ı Ala Butik Oteli sizleri evinizde hissettirmektedir. Otelin bahçesinde birbirinden güzel birçok çiçek bulunmaktadır. Sabah kalktığınızda havanın o temizliği ve mis kokusu ile güne cıvıl cıvıl uyanabileceğiniz bir konaklama seçeneğidir. Günlük konaklama + sabah kahvaltısı toplam 100 TL’dir. Eğer sadece kahvaltı için gidiyorsanız 40 TL’dir.

 

Cumalikızık tarihi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here