Destansı Bir Tatil : Kelebekler Vadisi

0
4023
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla iline bağlı olup, Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesi tarafında kalan bir vadi’dir. Fethiye’nin Faralya köyü’nde yüksek tepelerin arasında kendi doğallığını korumuş bir tatil köyünden bahsediyoruz. Bir çoğunuzun bildiği gibi Vadi adını kendi içerisinde barındırdığı 80 çeşit kelebekten almıştır. 8 Şubat 1995 yılında Sit alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi herhangi bir yapılaşmaya da kapalı hale gelmiştir. 350 metreyi bulan sarp kayalıklar ile çevrelenmiş olan Kebelekler Vadisi Babadağ’ın eteklerinde bulunmaktadır. Türkiye’nin yaşayan cenneti, Yeşil ve mavi’nin en güzel tonları bu harika ötesi vadide bulunuyor.

Kelebekler Vadisi’nde Sizi Neler Bekliyor ? Kelebekler Vadisi aktivite - Destansı Bir Tatil : Kelebekler Vadisi

Öncelikle burada Kaplan cinsi başta olmak üzere 80 çeşit kelebek türünü görme fırsatını olacak. Vadi’nin ne kadar derinine giderseniz o kadar fazla kelebek türü göreceksiniz.Ayrıca sakin ve huzurlu bir doğa ile karşılaşacaksınız. Gürültüden uzak, kendinizle baş başa kalabileceğiniz, yeşile ve maviye doyacağınız bir ortam sizleri bekliyor. Kelebekler Vadisi’nin en büyük özelliği ise denizin tertemiz olmasıdır.

7 Koylar Turu: Vadi’de 7 koylar turu oldukça fazla rağbet görüyor. Bu tur ile Şövalye adası, Samanlık, Hillside, Akvaryum, dalyan, Kızılada ve Çalış Plajı’nı görme fırsatınız oluyor. Özellikle Şovalye adası ve hillside koyları muazzam güzelliğe sahip.

Dalış: Dalış sevenler için Kelebekler Vadisi ‘nde dalış da mümkün.

Tırmanış : Kelebekler Vadisi’ne 100 metrelik bir yamaç tırmanışı yapabilirsiniz.

Kamp: Vadi’de ister kendi çadırınız ile isterseniz de işletmelere ait çadır evlerde kalabilirsiniz. Ayrıca bungalov evlerini de konaklamak için tercih edebilirsiniz. Kamp alanları biraz taşlık olduğundan ona göre hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kamp alanında elektrik, su, tuvalet ve duş ihtiyaçlarınız için mevcut hizmetler yer almaktadır.

Kelebekler Vadisi Yeme-İçme
kelebekler vadisi yeme icme - Destansı Bir Tatil : Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi kamp alanı içerisinde ortalama 400-500 kişilik kapasiteye sahip restoran  mevcut. Sabah,öğlen ve akşam yemeklerini burada yiyebilirsiniz. İsterseniz vadi’ye  gelmeden fathiye’de yemek yiyebilirsiniz. Size tavsiyemiz yanınızda mutlaka atıştırıcak  sandviç tarzı yiyecekler bulundurmanız. Kelebekler vadisine gelmeden çevrede yöresel  yemekler yapan birçok işletme mevcut.

Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?

Ulaşım için öncelikle Fethiye’den toplu taşıma araçları ile Ölüdeniz’e gelmelisiniz. Ölüdeniz’e ulaşım sağladıktan sonra da tekne ile Kelebekler vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Tekne ile ulaşım fiyatı ise 30 TL’dir.

Kelebekler Vadisi Tarihi hakkında detaylı bilgi için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here