Gaziantep

0
5476

Gaziantep Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan sekizinci en kalabalık şehridir. Nüfusu yaklaşık 2.0009.119 kişidir. Sanayi ve gelişim bakımından Güney Doğu Anadolu bölgesinin birincisidir. Gaziantep’in halk arasında kullanılan adı Antep’tir. Antep Türkiye’nin en eski ve tarihi bölgelerinden biridir. Geçmiş dönemde İpek Yolunun önemli geçiş noktalarından biri olması Antep’in ne kadar önemli bir konumda olduğunun göstergesidir. Gaziantep şehrinde birçok yapay göl bulunmaktadır. Bunun sebebi ise doğal göl bulunmamasıdır. Şehirde bulunan en önemli akarsu kaynağı ise Fırat Nehri’dir. Gaziantep’te yer alan en eski yerleşim yeri ise Dülük’tür. Antep uzun bir süre Selçuklular, Eyyübiler, Dulkadiroğulları, Memlük Devleti ve Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Gaziantep, Mondros Mütarekesi’nden sonra büyük bir savunma mücadelesinin içine girdi. Antep, Fransız ve İngiliz işgalcilere karşı direnerek kurtuluş mücadelesini başarıyla sonlandırması ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Gazi” ünvanına layık görülmüştür. Gaziantep UNESCO Yaratıcı Şehirler kategorisinde ülkemizi Gastronomi dalında temsil etmektedir. Antep’in meşhur tatları olan Ali Nazik kebabı , Ayva kebabı, Baklava, Beyran, Cağırtlık kebabı, Lebeniye çorbası ve Antep Katmerini denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Antep günümüzde hem mutfağı ile hem de tarihi birçok bölgesi ile oldukça rağbet gören bir şehirdir. Özellikle Tarihi Antep Evleri, Meşhur Bakırcılar Çarşısı,Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Rumkale, Gaziantep Kalesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Tarihi Gümrük Hanı ve Zeugma Mozaik Müzesi görülmesi gereken yerlerdir.

Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep Evleri - Gaziantep
Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’in buram buram tarih kokan evleri, kesme taştan yapılmıştır. Gaziantep’in Bey Mahallesinde bulunan Tarihi Antep Evleri “hayat” diye tabir edilen geniş bir avluya ve “güvercinlik” diye bilinen geniş bir terasa sahiptir. Evlerin bir kısmı hala eski mimari yapısıyla Antep’in tarihini yansıtmaktadır. Bir kısmı ise butik otel olarak hizmet vermektedir. Genelde tek katlı veya iki katlı yapılardan oluşmaktadır. Çok eski dönemlerden kalan Tarihi Antep Evleri günümüzde oldukça fazla turist ağırlamaktadır. Evlerin en ilginç özelliği ise kışın sıcak, yazın da serin tutmasıdır.Tarihi evlerin bulunduğu sokağa adım attığınız anda kendinizi bambaşka bir yerdeymiş gibi hissedeceksiniz. Antep Evleri, Gaziantep’in o muhteşem tarihinin en önemli yapılarından biridir. Şehir merkezinde bulunan Gaziantep’in Tarihi Evlerini kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Antep - Gaziantep
Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, Antep’te bulunan tarihi bir çarşıdır. Çarşı adını içerisinde satılan bakır malzemelerden dolayı almıştır. Eski dönemlerden beri varlığını sürdüren Bakırcılar Çarşısı sadece el yapımı ürünler ile doludur. Alıştığımız o fabrika ve makine üretimlerinin aksine, emek ve zahmet ile yapılan işçilik ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar adı Bakırcılar Çarşısı olsa da içerisinde farklı el sanatları ile yapılan eşyalarda yer almaktadır. Çarşı’nın girişine dizilmiş hamam tası, tespih, çeyiz sandığı, Gaziantep’e özgü hediyelik eşya dükkanları ve daha birçok el yapımı işçiliği yapan dükkan bulunmaktadır. Dükkanların içine girdiğinizde karşınızda eskitme yapılar göreceksiniz. Çarşı’yı gezerken kulağınıza gelen o bakırın dövülme sesleri gürültüden ziyade hoş bir nota izi bırakacaktır. Gaziantep gezinizin en tatlı duraklarından biri Bakırcılar Çarşısı olacaktır. Çarşı’dan ayrılmadan önce hemen yakınında meşhur Antep Baklavacısını denemeyi unutmayın.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

ahinbey Milli Mücadele Müzesi - Gaziantep
Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı sırasında yaşadığı bütün olayları sizlere sunmaktadır. Ulucanlar Mahallesi Şehitler Caddesinde yer alan Müze, Antep’in “Gazi” unvanını kazandığı, İngiliz ve Fransız işgallerinde yaşanılan olayları göstermek amacıyla kurulmuştur. İçeride gezi güzergahı kronolojik bir biçimde yapılmıştır. Mağaraların içerisinde bulunan mekatronik heykeller oldukça ilgi çekmektedir. Savaş dönemine ait yaşananlar bölüm bölüm anlatılmaktadır. Ayrıca Müze’nin içerisinde seslendirme, projeksiyon anlatımları, savaş döneminde kullanılan silahlar, araç ve gereçler de yer almaktadır. Gaziantep tarihinin anlatıldığı bu harika Müze’yi görmeden Antep’ten kesinlikle ayrılmayın.

Rumkale

rumkale - Gaziantep
Rumkale

Rumkale, Merzimen Çayı ve Fırat Nehri’nin birleştiği ve yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerine konumlanmıştır. Kalenin içerisinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, su kuyuları, hendekler ve eski dönemlere ait kalıntılar bulunmaktadır. Bir dönem Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Yohannes’in Rumkale’ye yerleşmesinden dolayı Hristiyanlık mezhebi yayılmış ve bu sebeple Hristiyanlık tarihinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca Yohannes, İncil’in kopyasını önce Rumkale’de bir mağarada sakladığı, daha sonra ise Beyrut’a götürdüğü bilinmektedir. Harika manzarası, gizemli hendekleri ve eski dönemden kalma eserleri ile Rumkale görülmeye değer bir tarihi yapıdır. Rumkale’ye ulaşım için Gaziantep’in Nizip ilçesi Kamışlı Köyüne gelmeniz yeterlidir.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi - Gaziantep
Gaziantep Kalesi

Gaziantep’in merkezinde bulunan Gaziantep Kale’sinin hangi tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. Kale, Roma döneminde gözlem amaçlı hizmet vermiştir. Birçok kez yıpranan ve deforme olan Gaziantep Kalesi, en son 2000’li yıllarda restore edilerek günümüze kadar gelmiştir. Kale’nin toplam 12 kulesi ve burçları bulunmaktadır. Çevresi 1200 metre olan Kale “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılmaktadır. İçerisinde 45 dakika Antep’in gösterdiği savunma belgeseli anlatılmaktadır. Gaziantep Kalesi, Antep’in görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi - Gaziantep
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Türkiye’nin ilk gastronomi müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep’in geçmişten günümüze kadar uzanan yemek kültürünü anlatmaktadır. Gaziantep, UNESCO Geliştirici Şehirler Ağı tarafından Türkiye’nin ilk gastronomi şehri olarak belirlenmiştir. 2008 yılında Antep’in Göğüş Konağı’nda faaliyet göstermeye başlayan Müze, geçmişten günümüze Antep mutfağında kullanılan mutfak ürünlerini sergilemektedir. Müze’nin içerisinde Antep yöresine ait meşhur yemeklerin nasıl yapıldığı televizyondan ziyaretçilere anlatılmaktadır. Özellikle son dönemlerde Antep’te en çok ilgi gören yerlerin başında Emine Göğüş Mutfak Müzesi gelmektedir. Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Antep gezisinin vazgeçilmez duraklarından biridir.

Tarihi Gümrük Hanı

Tarihi Gümrük Hanı - Gaziantep
Tarihi Gümrük Hanı

Tarihi Gümrük Hanı, Gaziantep çevresinde Karagöz Mahallesi Gümrük Caddesi yolu üzerinde yer almaktadır. 1873-1878 yılları arasında Hacı Ömer Efendi tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.İlk inşa edildiği dönemlerde “Yolcu Hanı” olarak bilinen Tarihi Gümrük Hanı, günümüze gelen kadar han, depo ve dükkan olarak kullanılmıştır. İki katlı ve tek avludan oluşan Gümrük Han’ının içerisinde yolcuların konaklaması içinde yer yapılmıştır. Konumu itibariyle eski kent merkezinde bulunan bu tarihi mekan gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Tarihi Gümrük Hanı, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının üretimi ve pazarlama merkezi olarak “Yaşayan Müze” kimliği ile hizmet vermektedir. Tarihi Gümrük Han’da Mozaik Sanatı, Bakır İşleme, Ebru Sanatı, Ahşap Oyma, Tesbihçilik, Ressam Kilimci ve Cam Üfleme başta olmak üzere el sanatı ile uğraşan daha birçok dükkan bulunmaktadır. Hani “Eskiler güzeldir” derler ya, İşte o eskilerin en güzelidir Antep.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep
Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi , 2011 Eylül’de Gaziantep açılmıştır. Yaklaşık 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın en büyük ikinci Mozaik Müzesi olmaktadır. Ayrıca Zeugma Mozaik Müzesi, 2014 yılında Hatay Arkeolojik Müzesi açılana kadar yaklaşık 3 yıl boyunca dünyanın en büyük Mozaik Müzesi olarak kayıtlara geçmiştir. Zeugma’da yer alan mozaikler yaklaşık 13 renk armonisinden oluşuyor. iki bin yıllık mozaik parçalarının yıllar içerisinde define avcıları tarafından yerle bir edilmesi sonucu eksik parçalar lazer sisteminin görüntüsüyle tamamlanmıştır. Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği burada sergilenmektedir. Eski dönemlere ait mozaik eserleri ve konferans salonu ile turistlere hizmet veren Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep tarihinin en önemli kalıntılarına sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here