Gerçek Altın “Kaz Dağları”

0
5510

Kaz Dağı Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Balıkesir ve Çanakkale’nin ortasında kalan bir dağ. Büyük bölümü Biga yarımadası’nda bulunan Kaz dağı ya da Kaz dağları aynı zamanda İda Dağı olarak da bilinmektedir. Kaz Dağları doğuda Eybek Dağı, kuzey doğuda Kocakatran Dağı ve Gürgen Dağı, ortada Kaz Dağı ve batıda Dede Dağı’ndan oluşmaktadır. Kaz Dağı’nın 3 tepesi (kuzeyde babadağ, güneyde sarıkız ve ortada Karataş) bulunmaktadır. Kaz Dağı’nın en yüksek tepesi 1774 metre ile Karataş Tepesidir. Balıkesir-Edremit Güre ilçesine yakın olan Karataş tepesi Kaz Dağı’nın en uç noktasıdır. Görsel anlamda da Karataş Tepesi’nden bütün manzaraya hakim olmaktasınız. Kaz Dağlarına en yakın merkez Balıkesir-Edremit’e bağlı Altınoluk beldesi ve Çanakkale-Ayvacık’a bağlı Küçükkuyu beldeleridir. Bu arada Altınoluk beldesi, Alp Dağları’ndan sonra dünyanın 2. en temiz oksijen oranıyla en temiz havasına sahiptir.

Kaz Daglari - Gerçek Altın "Kaz Dağları"
Kaz Dağları

Kaz Dağı ve çevresi geneli ağaçlık ve ormanlık alandır. Meşe, Kestane, Gürgen ve Karaçam ağaçlarının sık olduğu görülmektedir. Kaz Dağı’ndan yukarı doğru tırmandığınız zaman Kazdağı Göknarı ile karşılaşırsınız. Türkiye’de sadece Kaz Dağı’nda yeşiten nadir bir bitki türüdür. Kaz Dağı’na 500 metre tırmandıktan sonra harika görüntüler ile karşılaşacaksınız. Kaz Dağı ve çevresini tepeden izlemek mükemmel bir atmosfer oluşturmaktadır. Kaz Dağı çevredeki birçok köyün içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Kaz Dağı hakkında birçok efsaneden söz edilmiştir. Bunların başında sözlü miras efsanesi, antik dönem efsanesi ve Sarıkız Efsanesi gelmektedir. Kaz Dağı efsaneleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın. Ayrıca Edremit tarafında bulunan Kaz Dağı milli parkı adını Kaz Dağlarından almıştır. Biga yarımadasında doğu ve batı kısmına uzanan dağ arazileri üzerine kurulan Kaz dağı Milli Parkı son dönemlerde en çok ziyaret alan bölgelerden biri haline gelmiştir.

kaz dagları 1 - Gerçek Altın "Kaz Dağları"
Kaz Dağı Projesi

Kaz Dağı Projesi

Günümüzde Kaz Dağı bir proje olarak karşımıza çıkmıştır. Türkiye’nin en değerli bölgelerinden biri olan Kaz Dağları şuan dünyanın en verimli madenlerinden birine sahip. Altın şirketlerinin burada maden açmak için birbirleriyle yarıştığı bu günlerde ülkemizin tarihi dokuları zedelenmektedir. Kaz Dağları ağaç kesimi oldukça tepki toplamaya devam etmektedir. İnsanlar buraya doğa üstü güzellikleri görmek için geliyorlar. Doğa’nın altını merak eden kimse yok. Tarihi değer ve dokular korunmazsa Türkiye ve Türk turizmi için büyük bir kayıp vermiş olacağız. Çoğu kişi Kaz Dağlarının Milli Parktan ibaret olduğunu düşünüyor, fakat Kaz Dağları gezilecek yerler içerisinde maden ocakları, köylülerin yerleşik hayatları ve çay bahçeleri yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here