Giresun

0
3992

Giresun Karadeniz Bölgesinde bulunan ve fındığı ile meşhur ildir. 1500 ’lü yıllarda Giresun’un adı Vilayet-i Çepni olarak bilinmektedir. Giresun, Mustafa Kemal Atatürk’ün muhafızı olan Topal Osman ve Silah Arkadaşlarının memleketi olarak bilinmektedir. Yarımada üzerine kurulan Giresun Şehri’nin tam karşısında Giresun Adası, 1923 yılına kadar Trabzon iline bağlı kalmış, ve 1923 tarihinden itibaren İl olmuştur. Dünya’ya ilk kirazın Giresunlular tarafından yayıldığı söylenmektedir. Bu yüzden Kiraz diyarı olarak bilinmektedir.

Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası 1024x683 - Giresun
Sis Dağı Yaylası

Giresun’un en önemli turizm bölgelerinden biri olan Sis Dağları birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Trabzon-Giresun il sınırında bulunan Sis Dağı Yaylası 2182 metre yüksekliğe sahiptir. Sis Dağı üzerinde yaklaşık 20 tane Oba bulunmaktadır. Giresun’un en harika manzarasına sahip olan Sis Dağı Yaylası temiz havası ve olağanüstü görüntüsüyle sizleri etkileyecektir. Buraya ulaşım için Eynesil Ören Beldesi yolu, Şalpazarı, Geyikli ve Ağasar derelerini takip ederek ulaşabilirsiniz. Sis Dağı Yaylası eşsiz manzarası ile sizleri büyüleyecektir.

Giresun Adası

Giresun Adası - Giresun
Giresun Adası

Yaklaşık 40.000 metre kare üzerine kurulu olan Giresun Adası Aretias adıyla da bilinmektedir. Söylentilere göre Herkül altın post seferine katılarak Giresun’un meşhur Adasına da uğramış ve burada insan yiyen kuşlarla savaşmıştır. Ayrıca Amazonlar burayı üs bölgesi olarak kullanmıştır. Her sene Mayıs Ayının 20’sinde Aksu şenliği düzenlenmektedir. Giresun İl sınırında bulunan Ada, kıyıya 1.6 km uzaklıktadır. Kıyı bölgesinden buraya tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Giresun’da en çok ilgi gören yerlerden biri olan Ada harika manzarası ve yeşil alanı ile sizlere huzur vermektedir. Burası kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir.

Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi 1024x513 - Giresun
Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi küçük bir yarımada üzerine kuruludur. Hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmese de M.Ö 15.yüzyılda yapıldığı söylenmektedir. Saint Jean olarak da bilinen Tirebolu Kalesi çeşitli restorasyonlar sonucu sağlamlaştırılmıştır. Günümüzde birçok ziyaretçi Tirebolu Kalesini ziyaret etmektedir. Tirebolu Kalesi’nde eski dönemden kalma mezar taşları ve surlar dikkat çekmektedir. Ayrıca Kuzalan Şelalesi, Kulakkaya Yaylası ve Kümbet Yaylası da gezilmesi gereken önemli yerlerdendir. Tirebolu İlçesi’ne bağlı Cintaşı Mahallesi, Amiral Şükrü Okan Cad. bulunan Kale oldukça ihtişamlı bir görünüme sahiptir.

Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Manastırı - Giresun
Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Manastırı Giresun’un en önemli tarihi dokularından biridir. Manastır söylentilere göre 480-490 yılları arasında kurulmuştur. Aslında bilinen kuruluş yılı M.S 2.yüzyıl’dır. Roma döneminde ibadetin yasak olmasından dolayı çevre halkı çareyi Meryem Ana Manastırı’nda bulmuştur. İçerisinde 19.yy kadar dayanan eski bir tarihi doku yatmaktadır. 19. Yy’ da restorasyon çalışmaları ile yenilenmiştir.
Şebinkarahisar İlçesinde bulunan Meryem Ana Manastırı Giresun’un en sık ziyaret alan turistik bölgelerinden biridir. Tarihe önem veriyorsanız, mutlaka buraya da uğramalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here