Gümüşhane

0
3937

Gümüşhane adını Türkçe “gümüş” ve Farsça “hane” olan sözcüklerden almıştır. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Gümüşhane Erzincan, Bayburt, Giresun ve Trabzon ile komşudur. Gümüş madenciliği ile ön plana çıkan Gümüşhane Romalılar döneminde Arjiopolis adıyla bilinmektedir. Gümüşhane’nin tarihi geçmişi ve ipek yolu üzerinde bulunmasından dolayı ticari anlamda da önemli bir yeri vardır. Birçok devletin hüküm sürdüğü Gümüşhane 1461 yılında Fatih Sultan Süleyman tarafından işgal edilerek Türk topraklarına dahil edilmiştir. Gümüşhane’de birçok tarihi dokuyu bir arada görmeniz mümkündür. Yaylalar ve Antik kenti gezmeyi unutmayın.

Satala Antik Kenti

satala antik kenti - Gümüşhane
Satala Antik Kenti

Kelkit Sadak köyünde bulunan Satala Antik Kenti ilçe merkezine yaklaşık 30 km mesafededir. Bir dönem Roma İmparatorluğunun karar olarak kullandığı yer olan Satala Antik Kenti geçmiş döneme ait birçok eser barındırmaktadır. Daha önce Bizans, Roma; Asur ve Makedonya gibi devletlerin eline geçen Satala Antik Kentinde o döneme ait birçok taş yapıt bulabilirsiniz. Toplamda 47 adet olarak bilinen su kemerlerinden sadece 4 tanesi günümüze kadar gelmiştir. Meşe içi dağlarının doğusunda yer alan Satala Antik Kenti, Giresun tarihinin önemli yerlerinden biridir.

Santa Harabeleri

santa harabeleri - Gümüşhane
Santa Harabeleri

Rum çetelerinin sığınağı olarak bilinen Santa Harabeleri 17. Yüzyılda Rumlar tarafından kurularak hem dini hemde ticari anlamda kullanılmıştır. 1461-1476 yılları arası hem Doğu Karadeniz Bölgesi hem de Trabzon ve Santa bölgesi Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek Osmanlı İmparatorluğu himayesine geçmiştir. Burada 300 taneyi aşkın evin bulunduğu söylenmektedir. Bütün evler taştan inşa edilmiş olup her mahallede en az bir kilise bulunmaktadır. Kültürel bakımdan oldukça zengin olan Santa Harabeleri görülmesi gereken tarihi dokulardan biridir. Dumanlı Köyü sınırları içerisinde yer alan Santa Harabeleri şehir merkezine yaklaşık 75-80 km mesafede yer almaktadır.

Krom Vadisi

krom vadisi - Gümüşhane
Krom Vadisi

Gümüşhane Yağlıdere Köyünde bulunan ve şehir merkezine yaklaşık 30 km mesafede yer alan Krom Vadisinin içerisinde 15 adet kilise bulunmaktadır. Burada Rumlardan kalma eski bir değirmen bulunmaktadır. İmera ve İstavrit gibi dönemin önemli merkezlerinin arasında kalan Krom vadisi geçmiş dönemden günümüze önemli bir konuma sahiptir. Eşsiz yeşil alanı ve taş evleriyle oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip olan Krom Vadisi akılda kalıcı güzelliğiyle sizlerin hafızalarında yer edinecektir.

Boyunyurt Yaylası-Kürtün

boyunyurt yaylası - Gümüşhane
Boyunyurt Yaylası-Kürtün

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde bulunan Boyunyurt Yaylası eşsiz manzarası ve güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Sessiz ve sakin bir tatil istiyorsanız, Boyunyurt yaylası tam sizlere göre bir yerdir. Yeşillikler içerisinde ve doğayla baş başa huzurlu bir alan istiyorsanız, Boyunyurt Yaylası tam size göre bir yer. Ayrıca Kov Kalesi, Tohumoğlu Köprüsü, Karaca Mağarası, İmera Manastırı, Zigana Kayak Merkezi ve Kürtün Barajı da tarihi dokularıyla görülmesi gereken yerlerden biridir. Gümüşhane hem tarihi güzellikleriyle hemde doğal güzelliğiyle mutlaka gezilmesi gereken bölgelerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here