Hafta Sonu Tatil Kaçamağı

0
5477
hafta sonu tatil kaçamağı
hafta sonu tatil kaçamağı

Yaz mevsimi tatil döneminin kapanmasına kısa bir süre kala hem uygun hemde kaliteli bir tatil ister misiniz? Yaz tatili veya hafta sonu kaçamağı için uygun bütçeye sahip olmayanlar bu yazıyı dikkatli bir şekilde okusunlar. Genelde tatil bölgelerinde sezonun kapanmasına yakın birçok konaklama ve bilet indirimi mevcut. Özellikle Eylül ayının sonlarına doğru gözle görülür bir fiyat düşüşü görülmektedir. İstanbul ve civarında oturanlar için en cazip tatil bölgeleri Şirince (İzmir), Cunda Adası (Balıkesir), Tirilye (Bursa) ve Avşa Adası başta gelmektedir. İnsanlar hem kaliteli hem de uygun bütçeli hafta sonu tatil kaçamağı istemektedir. Bunun içinde en uygun tatil dönemi Eylül-Ekim aylarıdır.

Cunda Adası

Cunda Gezilecek Yerler - Hafta Sonu Tatil Kaçamağı
Cunda Adası

Ege Bölgesinin mis kokulu adası olan Cunda’da genelde emeklilerin oluşturduğu yerli halk sessiz ve sakin bir biçimde burada yaşantısını sürdürmektedir. Ancak bizden size bir tüyo; Cunda Adası’nın güzelliği Balıkesir’i gölgede bırakmaktadır. Öyle sessiz ve sakin dediğime bakmayın, aslında Cunda çok tatlı ve çok hareketli sokaklara sahip. Cunda’ya öyle günübirlik değil sefa sürmeye geldiyseniz eğer çok şanslısınız. Çünkü burası tek gün gezilerek değil de böyle rahat rahat sefasını sürerek tatilin tadına doyasıya varacağınız bir tatil varyasyonudur. İsterseniz bir günde de bitirirsiniz. Ancak tatilin tadına varmak istiyorsanız, 2-3 gün kalmanızı öneririz.

Tirilye

Trilye Sokakları - Hafta Sonu Tatil Kaçamağı
Tirilye

Trilye’nin sokakları yıkık, dökük ve eskiden kalma olsa bile her sokağının ayrı bir rengi sizleri kendine aşık etmeye yetecek kadar güzel görünüyor. Burası, günümüzde çok fazla keşfedilmeyen ancak tarihi değeri ile bilinen bölgelerden biridir. Hani eskide kalmaya başlayan çocukluk anılarımız var ya, işte o anılar burada tekrar yeşeriyor. Samimiyet ile iç içe olan Trilye’de sokakta oturan teyzeler, dışarıda top oynayan çocuklar ve samimi tavırlarıyla kahve halkı size o kadar sıcak davranıyor ki, inanın hiç gitmeyi düşünmüyorsunuz. Bursa ile 1.5 saat mesafede olan Trilye’nin İstanbul’a uzaklığı ise 3.5 saattir. Trilye’ye adım attığınız anda ilk uğrayacağınız yer Trilye Taş Mektep olsun. İlk yapıldığı senelerde papaz okulu olarak hizmet veren Taş Mektep, daha sonra Kazım Karabekir’in sayesinde öksüzler evi ve ilkokul olarak hizmet vermiştir. Şuan terk edilmiş bir yapı olan Taş Mektep’te Kıbrıs’ın eski Cumhurbaşkanı olan Makarios’ta eğitim almıştır. Tirilye ’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Taş Mektep maalesef ziyaretçi kabul etmiyor.

Avşa Adası

avşa - Hafta Sonu Tatil Kaçamağı
Avşa Adası

Marmara Bölgesi’nin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olan Avşa Adası İstanbul ve civarında bulunan tatilciler için harika bir tatil seçeneğidir. Çevresinde birçok koy bulunan Avşa Adası aslında çoğu tatilcilerin bilmediği güzellikte bir görünüme sahiptir. Haftasonu için küçük tatil planları yapabileceğiniz bir yer olan Avşa Adası, kafa dinlemenize yardımcı olacaktır. Özellikle Kendi üzümlerinden elde ettikleri şaraplar ile meşhur olan adalılar sizleri tatilinizde eşsiz şarapları ile karşılamaktadırlar.Tabi ki Tarihi Çınar altını unutmayınız. Geçmişten günümüze mimari yapısını koruyarak gelen bu mükemmel dokudan gözlerinizi alamayacaksınız. Hatta burada oturup bir yorgunluk kahvesi içerek harika Çınar’ın sizlere sunacağı hafif serinlik hoşunuza gidecektir. Avşa Adası harika görüntüsüyle olduğu kadar hızlı gece hayatıyla da ön plana çıkmaktadır. Gece kulüpleri, Türkü evleri ve Diskoların bulunduğu barlar sokağına giderek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Şirince

irince 1024x600 - Hafta Sonu Tatil Kaçamağı
Şirince

İzmir’in son dönemde en fazla turist ağırladığı bölge Şirince’dir. Önceden yüzüne bile bakmadığımız mahalleler, sokaklar, iş yerleri ve tarihi değerlerin maalesef daha yeni farkına varıyoruz. Şimdilerde Şirince o masum ve estetik güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Şirince’ye gelmenizi gerektirecek bir çok neden var. Bunların başında bozulmamış mimari yapısı, temiz havası, samimi ve içten esnafı başta gelmektedir. Şirince’ye geldiğiniz zaman zaten küçük ve sıcak bir yer olduğunu sizde göreceksiniz. Öyle abartıldığı kadar pahalı bir yer değil. Günün erken saatlerinde burada olduğunuz takdirde her yeri görme şansınız olacaktır. Güne meşhur Şirince kahvaltısı ile başlamak iyi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here