İstanbul Beyefendisi “Büyükada”

0
5907
Büyükada
Büyükada

Büyükada, Prens Adalarının içinde en büyük olanıdır. İstanbul açıklarında yer alan Büyükada, eski zamanlarda yunanca Prinkipos (Prens) adıyla bilinmekteydi. Büyükada ile ilgili en net ve en eski bulgu, 1930 yılında Karacabey mevkiinde bulunan Rum Ortodoks mezarlığına yakın konumda yer alan Makedonya kralı II.Filip’e ait olan altın sikkeleri ihtiva eden Büyükada Definesi’dir. 207 altın sikkeden oluşan Büyükada Definesi şimdilerde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer almaktadır. Diğer adalarda olduğu gibi Büyükada da bir dönem Bizanslar tarafından sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Büyükada İstanbul’un fethinden 1 ay önce Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmıştır. Büyükada’ya vapur ile yaklaşırken o muhteşem ada evlerini göreceksiniz. Vapur’dan indiğiniz anda sizi Adalar’ın simgesi haline gelen meşhur Saat Kulesi karşılayacaktır.
Burada genelde motorlu taşıtlar çok nadir bulunuyor. Onlarda Belediye’ye ait olmaktadır. Ulaşım için genelde bisiklet, yaya veya fayton kullanılıyor. Ancak biz fayton kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Ayrıca Büyükada’nın içinde birbirinden güzel plajlar da yer alıyor. Ada gerek tarihi yapısı gerekse birbirinden harika koyları ile yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Günümüzde hala yoğun bir şeklide talep gören Büyük ada hem sessiz hemde huzurlu bir hafta sonu kaçamağı yapmanıza yardımcı olmaktadır. Büyükada günübirlik olarak tercih edilse de biz en azından burada 1 gece geçirmenizi öneririz.
Büyükada’yı gezmek için 2 alternatifiniz bulunuyor. Ya bisiklet ile ya da yürüyerek. Biz fayton seçeneğini doğru bulmuyoruz. Ada büyük olduğu için her yeri yürüyerek gezmek mümkün olmayacak. Ancak Büyükada’nın o muhteşem ara sokaklarında tek katlı müstakil Ada evlerini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Sabah güne güzel bir kahvaltı ile başlamak isteyenlere Köşk Orman Büyükada ‘yı tavsiye ederiz. Biraz oturup soluklanmak isterseniz, Eskibağ Teras kafe hem manzarasıyla hem de fiyatıyla oldukça uygundur. Ya da Büyükada Bistro Candy Garden restoranı tercih edebilirsiniz. Büyükada’yı iyice gezdikten sonra küçük bir yorgunluk kahvesi veya atıştırmalık tatlılar için Büyükada Şekercisi Candy Island ‘ı mutlaka denemelisiniz.

BÜYÜKADA GEZİLECEK YERLER;

Prenses Koyu

prenses koyu 1024x456 - İstanbul Beyefendisi "Büyükada"
prenses koyu

Ada’ya gezmek için değil de deniz ve güneş için geldiyseniz, Prenses Koyu tam size göre bir plajdır. Büyükada’da deniz ve güneş denince akla ilk gelen yer meşhur Prenses Koyu oluyor. Günün belli saatlerinde Büyükada vapur iskelesinden deniz motorlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Denizi ve kumsalı oldukça temiz olan Prenses Koyu’nda şezlong ve şemsiye bulunuyor. Ayrıca günlük yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı gidermeniz için birde kafe bulunmaktadır. Plajın giriş ücreti 35-40 TL arasındadır. Büyükada’nın en güzel koylarından biri olan Prenses Koyu, oldukça sakin ve temiz bir plajdır. Plaj için program yaparken önce seferlerin kalkış saatine ve son seferin bitiş saatine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi 2 - İstanbul Beyefendisi "Büyükada"
Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Manastırı, 1751 senesinde inşa edilen ve Büyükada’nın en çok rağbet gören tarihi bölgelerinden biridir. İki katlı bir kiremit ile örtülü olan küçük kilise, eski kilise olarak da bilinmektedir. Tepe noktasında çan kulesinin hemen arka kısmında kesme taştan yapılan kilise ise yeni Aya Yorgi Kilisesi’dir. 1905 yılında yapımına başlanan yeni Aya Yorgi Kilisesi, 1909 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Aya Yorgi Manastırı, Hristiyan toplumunun Türkiye’deki hac noktalarından biridir. Tepe noktada olduğu için Manastıra çıkmak biraz zahmetli bir hal alıyor. Ancak Aya Yorgi Kilisesi ‘ne ulaştığınız zaman buna zahmete değdiğini göreceksiniz. Aya Yorgi Büyükada tarihinin en eski yapılarındandır. Özellikle Nisan ve Eylül aylarında Aya Yorgi Büyükada ‘nın oldukça fazla ziyaretçi ağırlamasında önemli rol oynamaktadır.

Büyükada Konaklama

Büyükada’da konaklamak isterseniz, Cenar Konak, Aşıklar Butik, Hotel Prinkipos, Nizam Butik Büyükada ve Anadolu Kulubu sizler için en ideal otel seçenekleri arasında yer almaktadır. Büyükada iskelesine yakın mesafelerde yer alan otellerin günlük oda fiyatı da oldukça makuldür. 1 gece konaklamak minimum 140 tl iken maksimum 400 tl civarındadır. Kişi sayısına göre ücret değişebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here