İzmir

0
4077

İzmir, Ege Bölgesinde bulunan ve İzmir Körfezi üzerine kurulu olan Türkiye’nin 3. Büyük şehridir. Atina’dan sonra Ege Bölgesinin 2. Büyük şehridir. Liman şehri olarak da bilinen İzmir turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Çeşme ve Seferihisar gibi muhteşem plajlara sahiptir. İzmir’in tarihi yaklaşık 8500 yıla dayanmaktadır. Bu sebepten şehir tarihi atmosferiyle tatil severlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Dünya’nın dört bir yanından birçok turisti ağırlayan İzmir, yaz aylarının Türkiye’nin en sık tercih edilen tatil bölgelerinden biridir. Turistik yerleriyle olduğu kadar lezzetli yemekleri ve tatlılarıyla da ön plana çıkmaktadır. İzmir’e geldiyseniz Boyoz ve Lokma yemeden gidilmez.

İzmir Saat Kulesi

zmir Saat Kulesi - İzmir
İzmir Saat Kulesi

İzmir’in meşhur konak meydanında bulunan saat kulesi, şehrin simgesi haline gelmiştir. Saat Kulesi, Sultan 2. Abdülhamit tahta çıkışını kutlamak için, İzmir valisi olan Kıbrıslı Kâmil paşa tarafından 1901 yılında yapılması emredilmiştir. Ayrıca 22 dişli çarkın oluşturduğu saat parçalarında 1901 yazısını görebilirsiniz. İzmir bölgesinin simgelerinden biri haline gelen İzmir Saat Kulesi oldukça dikkat çekici bir tasarıma sahiptir. Burada hatıra fotoğrafı çekilerek güzel bir anı kareleyebilirsiniz.

KızlarAğası Hanı

Kızlarağası Hanı - İzmir
Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı kemeraltı çarşısının içinde yer almaktadır. Hacı Beşir Aga tarafından yaptırılan ve 1744 yılında yapımı tamamlanan bu tarihi doku, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İzmir’in en önemli ticari bölgelerinden biridir. Han içerisinde birçok esnaf aktif olarak çalışmaktadır. Han’ın içerisinde birbirinden harika hediyelik eşya dükkanları ve İzmir’e ait bir çok duvar süsleri, resimler ve hediyeler yer almaktadır. Eski zamanlardan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran bu muhteşem hanı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı - İzmir
Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in en önemli yerlerinden biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı mimarisi ve ticari kapasitesiyle İzmir’in en hareketli bölgelerindendir. Önceleri uzun bir sokak olarak kullanılan Çarşı, dergah olarak kullanılmakta olup Mevlevi sokağı olarak anılmaktaydı. Ancak 17.yüzyılda sokak daha çok genişletilerek Tarihi Kemeraltı Çarşısı olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle turistlerin ve yerli halkın günün erken saatlerinden itibaren uğradığı Kemeraltı çarşısı sizlere birçok hediye ve alışveriş alternatifi sunmaktadır. İzmir esnafının ne kadar samimi ve içten olduğunu buraya geldiğiniz zaman anlayacaksınız.

İzmir Kordon

zmir Kordon 1024x680 - İzmir
İzmir Kordon

Şehrin en muhteşem eserlerinden biri olan Kordon eşsiz bir güzelliğe sahiptir. İzmir’e gelip Kordona uğramadan ayrılırsanız, bu eşsiz güzellikten mahrum kalırsınız. Eski zamanlardan itibaren İzmir halkının ortak buluşma noktası olan Kordon, sahile nazır manzarası ile keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Sakin ve güzel bir gün geçirmek istiyorsanız, mutlaka Kordon’a uğramalısınız. İster gündüz yürüyüş yapın ister gece manzaranın tadını çıkarın.

Tarihi Asansör

zmir Tarihi Asansör - İzmir
İzmir Tarihi Asansör

Halil Rıfat Paşa caddesine ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan Tarihi Asansör, Yahudi işadamı Nesai Levi Bayraklı tarafından İzmir’e kazandırılmış bir tarihi dokudur. Halil Rıfat Paşa caddesine asansörle çıktığınızda sizi eşsiz deniz manzarası karşılamaktadır. Burada biraz manzaranın tadını çıkarıp bir şeyler yudumlayabilirsiniz. Ayrıca İzmir’de Enternasyonal Fuarı’na da uğramayı sakın unutmayınız. İzmir Enternasyonal Fuarı birçok yerli ve yabancı sanatçının ortak buluşma noktasıdır. İçerisinde konserler ve tiyatro gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca Fuarın içerisinde park ve yürüyüş alanı mevcuttur. Fuar’dan ayrılmadan mutlaka içerisinde bulunan Radyo ve demokrasi müzesini ziyaret ediniz.

Alaçatı

alaçatı 1024x683 - İzmir
Alaçatı

Eski adı Agrilia olarak bilinen Alaçatı, 1300 yıllarında keşfedilmiştir. Bugünkü adını Alaca At ailesinden almıştır. Bir dönem Cenevizliler tarafından Şarap ticaretiyle adı duyulan Alaçatı dönemin önemli ticaret bölgelerinden biriydi. Çeşme’ye bağlı Alaçatı, gerek taş evleri gerekse turistik bölgeleri ile son zamanların en sık tercih edilen tatil yerlerinden biri konumuna gelmiştir. Alaçatı’da en bilindik aktivitelerin başında Rüzgar Sörfü gelmektedir. Alaçatı, meşhur sörf plajları ile yerli yabancı birçok turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Yaz aylarında burada konaklayacak yer bile bulamazsınız. Burada Alaçatı Değirmeni , Alaçatı Şehir Turu ve Rüzgar Sörfü gibi çeşitli aktiviteler ile zaman geçirebilirsiniz. Alaçatı’da konaklama içinde butik oteller, taş evler ve yel değirmenlerini tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here