Kastamonu

0
3958

Karadeniz Bölgesinin batısında yer alan Kastamonu’ya Bartın, Karabük, Çorum ve Çankırı illeri komşuluk yapmaktadır. Tarihi birçok zenginliğe sahip olan Kastamonu görülmeye değer yapısıyla ve gezilecek birçok yeriyle sizleri kendine hayran bırakacaktır. Yaklaşık 13.108 km² alan üzerine kurulu olan Kastamonu Türkiye’nin %1,7 sini oluşturmaktadır. Kastamonu’da gezilecek yerlerin başında Kastamonu Kalesi, Evkaya Mezarları, Ilıca şelalesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi yer almaktadır.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi - Kastamonu
Kastamonu Kalesi

12.yüzyılda Kommenler Hanedanı tarafından yapılan Kastamonu Kalesi Türklerin Bölgeye yaptıkları akınlar neticesinde yaptırılmıştır. Yaklaşık 112 metre yükseklikte olan Kalenin Güney ve Kuzey uçlarının birbirine uzaklığı 150-155 metre, doğu ve batının uzaklığı ise 30-45 metre olarak bilinmektedir. Tamamen taş yapıt olarak inşa edilen Kastamonu Kalesinde 15 adet büyük kule ile güvenlik üst düzeyde tutulmuştur. 2005 yılında restorasyon çalışması ile yenilenen Kastamonu Kalesi merkeze yakında konumda bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilen Kale, görülmeye değer bir ihtişama sahiptir.

Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi

eyh Şaban ı Veli Hazretleri Külliyesi - Kastamonu
Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yer alan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesinin inşası 1470 yılından 1650 yılına kadar devam etmiştir. Kastamonu’da bulunan Külliye turizm simgesi haline gelmiştir. Külliyenin içerisinde Cami, asa suyu, dergah konakları, kütüphane, şadırvan, türbe ve mezarlık bulunmaktadır. Türbesinde 16 adet sanduka yer alan Külliyenin en büyük sandukası Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerine aittir. Rivayete göre asa suyu Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin asasını yere vurması sonucu çıkmıştır. Buradan çıkan asa suyu halk arasında Ebuzemzem suyu olarak anılmaktadır.

Evkaya Mezarları

Evkaya Mezarları - Kastamonu
Evkaya Mezarları

Kastamonu’nun en eski mezarlığı olarak bilinen Evkaya Mezarlığı kaya bloklarının oyulması sonucu mezarlık olarak kullanılmaya başlanmıştır. İçerisinde 8 adet kaya mezarlığı bulunan Evkaya Mezarlığının 3 girişi bulunmaktadır. Pafyagonyalılar tarafından inşa edildiği düşünülen Mezarlığın 7. Yüzyılın başlarında tamamlandığı söylenmektedir. Mezarlığın ön tarafında “Potnea Theron” Hayvanlar Hakimesi Tanrıça yazısı yazmaktadır. Günümüzde turistlerin ilgi odağı olan Evkaya Mezarlığı 2002 yılında kullanıma açılmıştır. Evkaya Mezarları Kastamonu merkezde yer almaktadır.

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi - Kastamonu
Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi sessiz ve sakin bir tatil için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Bungalov evlerinde konaklayarak şehrin gürültüsünden uzakta huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Yaklaşık 14 metrelik bir yükseklikten akan Ilıca Şelalesi harika bir manzaraya sahiptir. Ilıca Köyü’nde yer alan bu harika şelale’ye geldiğiniz zaman Şelale’den akan su sesleri sizlere huzur ve ferahlık verecektir. Bu harika şelaleyi görmek için Pınarbaşı/ılıca köyüne gelmeniz yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here