Katar

1
6296

Arap Yarımadası’nın doğusunda yer alan Katar’ın kara da tek komşusu Suudi Arabistan’dır. Katar’ın başkenti ise Doha’dır. Kuzey batısında Bahreyn, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri, batı ve güneyde ise Suudi Arabistan ile komşudur. Katar’da resmi dil olarak Arapça kullanılmaktadır. Ancak ülkede bulunan yabancı nüfusu fazla olduğundan Fransızca ve Urduca başta olmak üzere farklı dillerde kullanılmaktadır. Katar kişi başına düşen gelir bakımından da dünyanın en zengin ülkesi olarak gösterilmektedir. Katar bilindiği üzere petrol zengini bir ülkedir. Önceleri inci ve balıkçılık ile geçimini sağlayan Katar halkı daha sonra petrol işleri ile geçimini sağlamaya devam etmiştir. Ülke şu anda Al Thani ailesi tarafından yönetilmektedir. Katar’ı diğer arap ülkelerinden ayıran en büyük özelliği ise 2022 FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak ilk arap ülkesi olmasıdır. Katar’da orta doğu mutfağı tercih edilmektedir. Katar’ın en meşhur yemeği ise “Machbüs” olarak bilinmektedir. Machbüs, pilav,et ve sebzelerden oluşan bir yemek çeşididir. Ülke’nin en çok tercih edilen kahvesi ise Qahwa helw olarak öne çıkıyor. İçerisinde hurma ve tatlandırılmış arom içeren kahve turuncu renkte olduğundan dikkat çekmektedir. Binaların dekorasyonu ve dizilişi dikkat çekmektedir. Katar’a geldiğiniz zaman kesinlikle Barzan Kuleleri, Doha, Katar Çölü, Muz Adası, Katar Kültür Köyü ve Khor Al Adaid’i görmeden geri dönmeyin.

Barzan Kuleleri

Barzan Kuleleri - Katar
Barzan Kuleleri

Umm Salal Mohammed köyünde yer alan Barzan Kuleleri 1910-1916 yılları arasında inşa edilmiştir. Yerel su kaynaklarını korumak, ay takviminin tarihlerini belirlemek, kıyıya yaklaşan gemileri ve inci dalgıçlarını izlemek amacıyla gözetleme evi olarak kullanıldığı söylenmektedir. Kulelerin hala ne için inşa edildiği bilinmemektedir. 16 metre yüksekliğe sahip olan Barzan Kuleleri belirli dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Katar’ın en eski tarihi yapılarından biri olan Barzan Kuleleri, yerli ve yabancı bir çok turist tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Doha

doha - Katar
Doha

Doha(İnci Adası) Katar’ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Doha’da halka açık alanlarda omuzlar ve dizler kapalı bir şekilde olmak zorundadır. Doha, inci ticaretinin başladığı bölgelerden biridir. Burada yaşam oldukça kaliteli ve hareketlidir. Basra Körfezi’nin kıyısında yer alan Doha, hem ihtişamı hem de hızla gelişen kültürü ile oldukça dikkat çekmektedir. Birçok farklı kültürü içinde barındıran Doha,özellikle hava karardığı zaman daha muhteşem ve göze daha güzel görünmektedir. Birbirinden harika gökdelenleri, hareketli caddeleri, yerli ve yabancı halkın birbirinden farklı giyimi oldukça dikkat çekiyor. Doha’da en çok gezilen yerlerin başında birbirinden lüks tasarımlarıyla alışveriş merkezleri ve gökdelenler gelmektedir. Buraya adım attığınız anda şehrin büyüsüne kapılmamak elde değil. Katar havaalanına indiğiniz zaman Doha’ya ister taksi ile isterseniz de toplu taşıma araçları ile 15 dakika da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Katar Çölü

katar çölü - Katar
Katar Çölü

Katar denince akla gelen ilk aktivitelerden biri hiç şüphesiz Çöl ve safari etkinlikleridir. Burada ister safari yapın, isterseniz de muhteşem manzaranın tadını çıkarın. Katar’ın en büyük çöl bölgesi başkent Doha’nın güneybatısında bulunuyor.Burada istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz. Hatta çöl bölgesinde safari dışında piknik alanları da yer almaktadır. Dünya’nın birçok yerinden buraya sırf safari için milyonlarca turist gelmektedir. İlk kez safari yapacak olanlar için önemli bir bilgi; çöl bölgesine giden yolda safari için gerekli malzemelerin bulunduğu dükkanlar yer alıyor. Safari dışında gün doğumu ve gün batımını izlemenizi de kesinlikle tavsiye ederim. Gökyüzü açık ise yıldızları görme şansınız oldukça yüksektir. Eğer şanslıysanız, gökyüzünde ki yıldızları da görebilirsiniz. Çöl’ün güney bölgesinde ise ihtişamı ve büyük nam-ı ile “Khor Al Adaid” yani “İç Deniz” yer almaktaktdır. Şehir merkezine yakın olan Çöl, sizlere harika bir deneyim yaşatacaktır.

Muz Adası

Muz Adası 1024x576 - Katar
Muz Adası

Doha’ya yakın bir konumda bulunan Muz Adası, ismini muz şekline benzemesinden dolayı almıştır. Bilinen adı ise Banana Island. Muz Adasında hem sakin hem de eğlenceli tatilin yanısıra konaklama içinde mükemmel bir otel bulunuyor. Corniche’de yer alan Al-Syhyoukh terminali her 30 dakika da bir Muz Adası için feribot kaldırmaktadır. Gelelim adanın içinde konaklama kısmına, burada ülkenin en bilinen otellerinden biri olan Banana Island Resort Doha By Anantara yer almaktadır. Muz Adası’nda ister su üstünde inşa edilmiş villalarda isterseniz de deniz manzaralı otel odalarında konaklayabilirsiniz. Yemek konusunda hiç şüpheniz olmasın, çünkü arap yemeklerinin yanında dünya mutfağı seçeneği de bulunmaktadır. Ada’da birçok spor olanağı bulunuyor. Tüple dalış, golf, sörf ve bowling gibi bir çok seçenek bulunmaktadır. Bütün senenin yorgunluğunu spa merkezinde dünyanın en iyi masaj seçenekleri ile de değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Katara Kültür Köyü

Katar Kültür Köyü - Katar
Katara Kültür Köyü

Katar’ın en ihtişamlı yapılarından biri olan Katara Kültür Köyü 82 milyon dolar gibi bir ücret karşılığında yaptırılmıştır. İçerisinde opera Salonu, tiyatro salonu, kütüphane ve sanat galerileri bulunuyor. Burada bütün bir sene boyunca açık ve kapalı film gösterileri sunulmaktadır. Katara Kültür Köyü, özellikle gece ışıklandırmaları ile daha bir hoş görünmektedir. Katar’ın en önemli rekreasyon alanı olarak bilinen Kültür Köyü’nün içerisinde oldukça dikkat çeken başka bir yapı ise güvercin evleri. Katara Kültür Köyü’ne uğrayarak hem stresinizi atın, hem de sanat ile iç içe güzel bir gün geçirin. İnci Adası ile West Bay bölgesinin doğu kıyılarında yer alan Kültür Köyü, 2010’da Doha’nın Arap dünyasının kültür başkenti seçilmesi ve Katara kültürünün tanıtılması amacıyla açılmıştır.

Khor Al Adaid

Khor Al Adaid - Katar
Khor Al Adaid

Belki de Katar’da en çok görülmesi gereken yerlerden biri Khor Al Adaid olmalıdır. Doha’ya yaklaşık 62 km mesafede bulunan Khor Al Adaid, adeta bir kartpostal manzarası sunuyor. Khor Al Adaid’in dünyanın en harika doğal güzelliklerinden biri olduğu UNESCO tarafından da tescillenmiştir. Çevresinde nesli tükenmekte olan hayvan türleri bulunmaktadır. Khor Al Adaid kendine özgü çekiciliğe ve kendine özgü bir faunaya sahiptir. Kara yolu ile ulaşım sağlanamamaktadır. Bu doğa harikası yere ulaşmanın tek yolu kum tepelerini aşmaktadır. Khor Al Adaid, Katar gezinizin en göz alıcı noktalarından biri olacağından hiç şüpheniz olmasın. Akşam gün batarken veya sabah gün doğarken mutlaka burada bulunmalısınız. Güneş’in bütün renk tonlarını çıplak gözle görmek için bir fırsat.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here