Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Bir Kent : Assos

2
5597

Çanakkale’nin muhteşem tatil beldesi olan Assos, tarihi dokusu ve sımsıcak insanlarıyla tam bir tatil köyü havası vermektedir. Ayvacık ilçesinde bulunan ve özellikle Balayı çiftlerinin son dönemlerde en çok tercih ettiği bölgelerden biri olarak göze çarpıyor. Sıradan Balayı yerlerinden sıkıldıysanız, Assos’un tarih kokan sokakları tam da size göre bir Tatil yeri. Antik Çağ döneminden kalma mimari yapısı ile eski zamanlarda tatile çıkmış gibi hissedeceksiniz. Assos sakin ve sessiz tatil arayan tatilcilerin tam istediği bir tatil fırsatı sunmaktadır. Şehrin gürültüsünden uzak Eşinizle veya arkadaş çevreniz ile burada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Buraya ister hafta sonu kaçamağı , isterseniz de Balayı için gelebilirsiniz. Assos’ta gezilecek yerler kısıtlı olmasına rağmen çok şirin bir tatil yeri olarak göze çarpmaktadır. Assos Antik kenti, Assos Antik Liman ve Athena Tapınağı gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Assos Antik Kenti

Assos Antik kenti 1024x683 - Keşfedilmeyi  Bekleyen   Antik Bir Kent : Assos
Didyma Antik Kenti

Behramkale Beldesinde yer alan Assos Antik Kenti Ayvacık merkeze yaklaşık 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Buranın yapımında Andezit taşları kullanıldığı için oldukça sağlam durmaktadır. Antik Kenti’in tam karşısında harika manzarasıyla Midilli Adası bulunmaktadır. Gerçekten muazzam bir görünüme sahip olan Midilli Adası, buraya tatile ve Balayına gelen çiftlerin yoğun ilgisine maruz kalmaktadır. Canınız sıkılırsa buraya gelerek hem sessiz hem de loş bir manzara eşliğinde sabahlayabilirsiniz. Romantik bir tatil beldesi olan Assos Özellikle Balayı çiftlerinin yüzünü güldürmektedir. Sıradan ve alışılagelmiş tatil yerlerinden sıyrılarak kendine has bir havası olan Assos’ta Antik Kent’e oldukça değer verilmektedir. Ayrıca Behramkale Köyü de gezilecek önemli yerlerden biridir.

Assos Antik Liman

Assos Antik Liman - Keşfedilmeyi  Bekleyen   Antik Bir Kent : Assos
Assos Antik Liman

Assos’un en tatlı yeri tabi ki Antik Limanı’dır. Burası o kadar çekici, o kadar narin ve o kadar hoş bir tatil alanı ki insanı kendine hayran bırakıyor. Tam bir sessizliğin abidesi olan Liman, baş başa bir tatil geçirmek isteyen çiftlerin veya tek başına biraz kafa dinlemek isteyenlerin sık sık uğradığı yerlerden biridir. Küçük taşlı dar sokakları, eski zamanlardan kalma tarihi evleri ve birde içinizi saran sıcaklığı size huzur verecektir. Eski dönemden kalma tarihi değerler zarar görmeden günümüze kadar gelmiştir. Limanına akşam çöktü mü daha muhteşem görünmektedir. Assos’un Antik Limanında konaklama içinde oldukça konforlu oteller yer almaktadır. Burada Oteller genelde butik tarz da olmaktadır. Balayı Otelleri olarak da sıkça tercih edilen Assos’ta Oteller sizlere istenilen rahatlığı sunmaktadır. Yeni evli çiftlere hazırlanan süit odalar muazzam derecede güzel ve gösterişlidir. Liman boyunca Balık restoranları bulunmaktadır. Buradan ayrılmadan hediyelik eşya satan dükkanlara da mutlaka uğrayınız.

Athena Tapınağı

Athena Tapınağı - Keşfedilmeyi  Bekleyen   Antik Bir Kent : Assos
Athena Tapınağı

Assos Antik Kent’inin en tepesinde yer alan Athena Tapınağı sizlere Antik Kent’e zirveden bakma imkanı sunmaktadır. Buradan yine Midilli Adasını görmek mümkündür. Akşam olduğunda burada güzel sohbet eşliğinde vakit geçirebilirsiniz. Yüzünüzü sıyıran rüzgar ve içinizi ısıtan manzara ile bu harika anın tadını çıkarın. Athena Tapınağı genelde yerli turistlerden çok yabancı turistlerin sıkça uğradığı bir yerdir. Manzarası gerçekten çok etkileyici olmasının dışında sizlere tarihi buram buram hissettirecektir. Athena Tapınağı Assos’ta gezeceğiniz en çarpıcı noktalardan biri olacaktır. Buraya Balayı turları ile gelenler, Çanakkale turları ile gelenler ve bireysel olarak gelen tatilcilerin ilk geldiği yerlerden biri Athena Tapınağı’dır. Sebebi ise Assos’un en tepesinde olması ve ihtişamlı bir görünüme sahip olmasıdır. Assos, gezilecek yerler ve Balayı önerileri listenizde kesinlikle olmalıdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here