Kışın Gezilecek Yerler

0
1943
kışın gidilecek yerler

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil severlerin yeni tatil rotasyonu arayışları başladı. Kışın gidilecek ülkeler arasında Türkiye’de oldukça popüler konumda bulunuyor. Kışın sevilen yanı bembeyaz karlar ile örtülü manzarası ve sıcak kahve ile bunun tadına varmaktır. Bir çok tatil sever kışın gezilecek yerler hakkında kararsız kalıyor.  Son dönemde özellikle Doğu Ekspresi, Kapadokya, Dağ evleri ve Bolu/Abant en ilgi çeken tatil destinasyonlarıdır. Türkiye şüphesiz ki birçok tatil seçeneği ile hem dünyadan hem de Türkiye’den çok misafir ağırlıyor.  Türkiye’de özellikle kış tatillerine olan ilgi oldukça fazla görünmektedir. Özellikle son dönemin yükselen trendi Dağ evleri olarak ön plana çıkıyor. Türkiye’nin en çok tercih edilen kış tatillerini sizler için sırasıyla aşağıda listeledik.

 

1-) Doğu Ekspresi

dogu eskpresi - Kışın Gezilecek Yerler

Doğu ekspresi, birçok kişinin tatil yapmak için tercih ettiği popüler tatil seçenekleri arasında başta gelmektedir.  Ankara-Kars güzergahına sahip olan Doğu ekspresi yataklı ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır.  Güzergah 25 saat 30 dakikalık sürede tamamlanmaktadır. Trenin geçtiği güzergahlar üzerinde bulunan doğal güzellikler bu sebeplerin başında geliyor. Fotoğraf sanatçıları ve doğa düşkünü gezginlerin ağırlıklı talep ettiği tatil Doğu ekspresi olarak göze çarpıyor. Özellikle uzun yol severler için en güzel yanı farklı şehirleri tek yolculuk ile deneyimlemek oluyor. Doğu ekspresi içerisinde yemekli vagonlar 4 er kişilik masalardan oluşmaktadır. Yemekli vagon içerisinde kahvaltılık, çorba , vb. yiyeceklerin bulunduğu bir restoran 24 saat hizmet vermektedir. Kışın gezilecek yerler listenizde Doğu ekspresine mutlaka yer vermenizi öneririz. 

 

2-) Kapadokya

kapadokya - Kışın Gezilecek Yerler

Kapadokya, bundan tam 60 yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ bölgelerinde oluşan lav ve küllerden meydana gelen yumuşak tabakaların uzun yıllar boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılması sonucu ortaya çıkan harika bir başyapıttır. Günümüzde en çok turist alan tatil bölgelerinden biri olan Kapadokya hem tarihi hem de turistik açıdan Türkiye’nin en çok merak edilen tatil bölgesidir. Kapadokya’nın yakınlarında bulunan  Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar kaleleri, ,Derinkuyu Yer altı Şehir, Aynalı Kilise, Ihlara Vadisi ve Güvercinlik Vadisi kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Kapadokya’ya gitmenizi gerektirecek en önemli yapıtlardan biri de 19.yy döneminde kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleridir. Kapadokya’ya gelmenizi gerektirecek bir diğer sebep ise Balonlar. Buranın en tatlı yanı da sabah gün doğumunda Balon keyfi yapmaktır. Balon turu ile peri bacalarının üzerinden perdelenen sabah güneşini sevdiklerinizle birlikte izleyerek harika anılar biriktirebilirsiniz. Kışın gezilecek yerler listenizde Kapadokya mutlaka yer bulmalı.

Kapadokya hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın

 

3- Dağ Evleri

dag evi scaled - Kışın Gezilecek Yerler

Son dönemin gözde tatillerinden biri de Dağ evi tatilleri olarak göze çarpıyor. Dağ evi tatili, kış aylarının gelmesiyle birlikte sıcak şömine karşısında kar ve soğuk havanın tadını sevdikleriyle birlikte geçirmek isteyenler için harika bir kaçamaktır. Sessiz bir dağ evinde kafa dinlemek isteyenler, Tekirdağ/Uçmakdere’de bulunan Ganoş Dağevi harika bir seçenek. hem şehrin gürültüsünden uzak hem de denize nazır manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. İstanbul’a yakınlığı ile bilinen bir diğer dağ evi ise Kocaeli/Kartepe bölgesinde bulunan Cansu Tatil Köyü içerisinde ki Bungalow otel. Tatil Köyü içerisinde binicilik, bisiklet ve olta balıkçılığı vb. aktivitelerde yer almaktadır.  Beykoz tarafında bulunan ve Türkiye’nin en büyük ağaç ev oteli olma özelliğini taşıyan Suma Sanjati ise fiyat açısından biraz tuzlu olsa da hem doğa ile iç içe olması hem de lezzetli restoran yemekleri ile konforlu bir konaklama hizmeti sunmaktadır. Kışın gidilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli.

 

Bolu / Abant

bolu abant - Kışın Gezilecek Yerler

Kış tatillerinin olmazsa olmazı tabi ki Bolu/Abant’tır. Yoğun iş stresinden uzakta bir kış tatili  istiyorsanız, Abant tam da size göre bir tatil destinasyonu olarak öne çıkıyor. Abant, her sene yüzbinlerce insanın kayak merkezi ve gezmek için tercih ettiği eğlence merkezlerinden biridir. Doğa’nın vermiş olduğu birçok güzelliği etrafında barındıran Abant’ta özellikle; Abant Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Örmeci Yaylası, Abant Köy Pazarı, Akkaya Travertenleri, Abant Tabiat Müzesi ve Gölcük Tabiat Parkı. Abant’a gittiğinizde kayak yapacaksınız diye bir kural yok, kayak merkezine girmeden de eğlenceli bir kış tatili geçirebilirsiniz. Otel fiyatları kişi başı ortalama gecelik 400-500 Tl ‘den başlamaktadır. Bungalow evler ise gecelik 1400-1500 tl den başlamaktadır. Kışın tatil yerleri listenizde Bolu’ya mutlaka yer vermenizi öneririz.

Bolu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here