Mardin

1
5614

Suriye ile sınır komşusu olan Mardin, Dicle ve Fırat nehirlerinin tam orasında yer almaktadır. Mardin tarihi geçmişi ve dokusuyla turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Özellikle Midyat’ta bulunan ve “Sıla” dizisinin çekildiği yer olan Midyat Konukevi görülmeye değer bir tarihe sahiptir. Taş işçiliğiyle dikkat çeken Konak birçok yerli ve yabancı turist  tarafından ziyaret edilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Mardin, bu bölgenin görülmesi gereken en önemli şehirleri arasındadır. Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 26. İli olan Mardin’de yaklaşık 800.000 nüfus olduğu bilinmektedir. Yapılan kazı çalışmalarında Paleolitik Çağ, Cilalı Taş Devri, Tunç Çağı ve Demir Çağı’na rastlanmıştır. Hz Ali’nin halife olduğu dönemde İslam orduları tarafından 640 yılında Fethedilen Mardin İslam devletine katılmış olup, 1071 yılında ise Malazgirt Zaferi ile bölgeye Türk hakimiyeti egemen olmuştur. Mardin 1517 senesinde ise Çaldıran Savaşı sonrası Osmanlı Devleti topraklarına katıldı.

Mardin Kalesi

mardinn - Mardin
                                                                         Mardin Kalesi

Mardin Kalesi 1600 yıllık tarihi geçmişiyle birçok tarihi eser ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Mardin Kalesi’nin kaç senedin yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Mardin Kalesi’nin bilinen bir diğer adı ise Kartal Yuvası’dır. Kale’de Birçok medeniyetten tarihi izler bulunmaktadır. Mezopotamya Ovası’nı cepheden gören Mardin Kalesi eşsiz manzarasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Mardin Kalesi Osmanlı, Selçuklu, Roma, Bizans ve Pers dönemlerine ait tarihi ile dikkat çekmektedir. Mardin’in en eski tarihi dokularından biri olan Mardin Kalesi, şehrin en tepe noktalarından birinde yer almaktadır.  Akşamları ışıklandırmalar ile daha bir güzel görünen Mardin Kalesi kesinlikle görülmesi gereken tarihi dokulardan biridir.

Zinciriye (İsa Bey) Medresesi

zinciriye medresesi 1 - Mardin
                                                                     Zinciriye (İsa Bey) Medresesi

Zinciriye Medresesi Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından 1385 yılında yaptırılmıştır. İlginç mimari dokusuyla uzak mesafeden bile fark edilen Medrese, özellikle kubbelerinin dilimli olmasıyla dikkat çekmektedir. Zinciriye Medresesi etrafında Camii, Avlu ve Türbe yer almaktadır. Bir dönem Timur ve ordusu ile savaşarak esir düşen Melik Necmettin İsa bu medresede hapsedilmiştir. Eski dönemde Mardin Müzesi burada işlem görmekteydi. İçerisinde birçok tarihi eser ve kalıntı bulunan Zinciriye Medresesi Mardin’in en eski yapılarından biridir. Medrese senede binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.  Artuklu’ya bağlı Şar mahallesinde yer alan bu tarihi doku kesinlikle görülmeye değerdir.

Mardin Müzesi

1718 - Mardin
                                                                              Mardin Müzesi

1895 yılında Süryani Katolik Patrikhanesi olarak kullanıma açılan Mardin Müzesi daha sonra sırasıyla askeri ve siyasi amaçlara hizmet etmiştir. 1995 yılında ise Mardin Müzesi olarak kullanılmaya başlanan Müze hem birçok tarihi esere ev sahipliği yapmış hemde kütüphane olarak hizmet vermiştir. Burada Osmanlı, Bizans, Roma Ve Büyük Selçuklu medeniyetleri başta olmak üzere birçok farklı medeniyet hüküm sürmüştür. Ayrıca içerisinde Arkeopark kurulu olan Müze misafirlerine tarihi bilgi aşılamaktadır. Birçok turistin ilgi odağı olan Mardin Müzesi önemli  turistik mekanlardan biridir. Mardin Müzesi’nde toplam 5 adet teşhir salonu bulunmaktadır. Müze Pazartesi hariç her gün hizmet vermektedir. Mardin Müzesi Artuklu ilçesine bağlı Şar mahallesinde yer almaktadır.

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı1 - Mardin
                                                                            Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’in en ihtişamlı yapılarından biri olan Deyrulzafaran Manastırı dini merkez ve okul olarak kullanılmaktadır. Deyrulzafaran Manastır’ının içinde 52 Süryani patriğinin mezarı ve Süryani heykelleri yer almaktadır. Manastır adını bölgede yetişen safran çiçeklerinden almıştır. Safran çiçekleri Deyrulzafaran Manastırı’nın yapımı sırasında harçlara renk verilmesi amacıyla kullanılmıştır. Deyrulzafaran Manastırı Süryaniler tarafından güneş tapınağı olarak kullanılmıştır.  Romalılar ise Kale olarak kullanmışlardır. Toplam 3 kattan oluşan Deyrulzafaran Manastırı’nın içerisinde kilise ve sergi alanları da bulunmaktadır. Giriş ücreti bulunmayan bu tarihi Manastır’ı istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Manastır Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Eskikale mahallesinde yer almaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here