Meksika

0
3909

Meksika, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer almaktadır. 1.972.550 m² yüz ölçümü ile dünyanın en büyük 13. bağımsız ülkesidir. Ülkede çoğunluk İspanyolca konuşmaktadır. Bununla birlikte ülkede konuşulan dil sayısı toplam 67 ‘dir. Meksika’nın başkenti ise Meksiko’dur. Dünya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Meksika, meşhur salsa dansı ve etkileyici şehir manzarasıyla bilinmektedir. Meksika, tropikal kumsallar, volkanik Patlamalar, cezbedici sokaklar, hareketli gece hayatı ve meşhur salsa dansı ile sizlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor. Ülkenin en gözde şehirleri Meksiko, Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana, León ve Ciudad Juárez’dir. 1968’de yaşanan tlatelolco katliamı ve 1982 yılında yaşanan petrol krizi sebebiyle Meksika fazlasıyla olumsuz etkilenmıştır. Ancak sonra ki yıllarda toparlanan ülke şuan popüler gezi yerlerinden biri haline gelmil durumdadır. Meksika sokaklarında birbirinden sıcakkanlı halk sizlere sevgiyle yardımcı olmaktadır. Öyle çekingenliğiniz olmasın, bilmediğiniz yerleri rahatça sorun. Meksika’da gezilecek en iyi yerler; Meksiko City, Merida, Cancun,Uxmal, Guadalajara ve Taxco ‘dur.

Meksiko City

meksiko 1 1024x567 - Meksika
Meksiko City

Meksiko city, Meksika’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri konumundadır. Meksiko City’nin en dikkat çeken detayı ise Kızılderililer tarafından kurulmuş olmasıdır. 1521 yılında Tenochtitlan Kuşatması sonrasında şehrin neredeyse tamamı yıkıma uğramıştır. 1524 yılında ise Meksiko şehri ispanyol mimarisi ile yeniden inşa edilerek 1821 yılında Meksika’nın bağımsızlığını ilan etmesi sonucunda Meksika’ya dahil oldu. Burası geçmiş dönemden kalma Aztek kalıntılarıyla insanı bambaşka medeniyetlere götürüyor. Burada “Meksika’nın Venedik’i” olarak bilinen Xochimilco Kanalları bulunuyor. Güzel vakit geçirmek için küçük adacıklar arasında bir tekne turu yapabilirsiniz. Meksiko City ‘nin en hareketli meydanlarından biri olan Kraliyet Meydanı, hem cıvıl cıvıl hem de Metropolitan Katedrali ile Başkanlık sarayına çok yakındır. Aztek kalıntılarının en çok olduğu bölge yine Meksiko city ‘de bulunan Teotihuacan tarafındadır. Meksika’ nın en hareketli şehri olan Meksiko City ‘ye kesinlikle uğramanızı tavsiye ederiz.

Merida

merida 1024x640 - Meksika
Merida

Yutacan’ın başkenti ve aynı zamanda Yucatan Yarımadası’nın en büyük şehridir. Meksiko City ile arasında yaklaşık 3 saatlik bir mesafe bulunmaktadır. Burada nüfusun çoğunluğunu maya halkı oluşturmaktadır. Birbirinden renkli mimari yapılarıyla ve sıcakkanlı halkı ile oldukça popüler bir yerleşım yeridir. Merida’ya ayak bastığınız anda yerel halkın kendine has kıyafetleri ve yemekleri dikkatinizi çekecektir. Şehirde gezilecek önemli yerlerin başında Plaza Grande ve Casa de Montejo gelmektedir. Plaza Grande birçok yerli ve yabancı turistin ortak buluşma alanıdır. Casa de Montejo ise hem iç mimarisi hem de geçmiş tarihi ile gerçekten saygıyı hak ediyor. Günümüzde müze olarak kullanılan Casa de Montejo,pazar günleri ücretsiz hizmet vermektedir. Müzenin hemen yanında ise küçük ve şirin bir hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Tarih kokan sokakları, sıcakkanlı yerel halkı ve şirin mi şirin dükkanları ile Merida görülmeye değer bir yer.

Cancun

Cancun 1024x640 - Meksika
Cancun

Meksika’nın Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancun, Karayip Denizi’nin kıyısında ve Yutacan Yarımadası’nın kuzeydoğu tarafında bulunmaktadır. Cancun, Maya dilinde yılan yuvası anlamına gelmektedir. Maya Rivierası’nda yer alan Cancun, Meksika’nın önemli turizm merkezlerinden biridir. Cancun, yaklaşık 750.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. 21 kilometrelik bir tatil bölgesi olan Cancun, Meksika’ya gelen turistlerin en çok merak ettiği bölgelerin başında geliyor. Denizin üzerine kurulu bir yapı olan Cancun, olağanüstü manzarası ve gösterişli tatil bölgeleriyle inanılmaz bir tatil fırsatı sunuyor. Özellike turkuaz rengi denizi ve mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla kesinlikle görülmeye değer bir yer. Cacun denizinde turkuaz’ın 7 farklı rengini görebilirsiniz. Burada en ünlü Maya piramidii, dünyanın 7 yeni harikasından biri olarak gösterilen Chichen Itza’ ya sadece 2 saat mesafededir. Yaklaşık 16 km uzaklıkta mayalılara ait tarihi eserlerin ve kalıntıların sergilendiği Maya Arkeolojik Müzesi yer almaktadır. Ayrıca İnteraktif Akvaryum, El Rey Harabeleri, ChichenItza ve Tulum burada gezilecek diğer yerlerdir.

Uxmal

uxmal - Meksika
Uxmal

Maya uygarlığının kolomb öncesi kentlerinden biri olan Uxmal, Merida’nın yaklaşık 78 km güneyinde yer almaktadır. Uxmal adının anlamı Maya dilinde “üç kez ” olarak bilinmektedir. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan sit alanı konumundadır. Tam olarak Yutacan eyaletinde yer almaktadır. 1200 yıllarında terk edilen Uxmal bölgesi buna rağmen oldukça iyi korunmuştur. Mimari yapısı Puuc adında dağ zincirindeki kentlerin karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Özellikle Maya dönemine ait birçok tarihi yapı burada yer almaktadır. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından oldukça ilgi uyandıran Uxmal bölgesi tarihe önem veren birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada en çok ilgi gören yapıların başında 117 basamaklı Ulu Tapınak (Devin Piramiti) gelmektedir. Tarihi geçmişi ve kültürü itibariyle kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Guadalajara

Guadalajara - Meksika
Guadalajara

Meksika’nın Güneydoğu tarafında yer alan Guadalajara 2.1 milyonluk nüfusu ile Meksika’nın en büyük dördüncü şehridir. Fantastik sokakları ve samimi halkı ile Guadalajara, uyuşturucu bölgesi juarez’in aksine oldukça güvenli bir şehirdir. Özellikle Kolonial mimari yapı oldukça sık bulunuyor. Guadalajara, birbirinden harika meydanları ve cıvıl cıvıl insanları ile renkli bir görüntüye sahip. Guadalajara ‘nın en yoğun olan bölgesi Plaza Armas’tır. Katedral, Tiyatro Binası ve Belediye Sarayı harika mimarilerin en büyük göstergeleridir. Kendinizi şehrin kalabalığına bırakmak istiyorsanız, Lopez Cotilla ve Colonias Americana caddeleri eşsiz güzelliğiyle sizleri bekliyor. Unutmadan, La Fonda de la Noche restoranında eski tarihin esintileri eşliğinde harika bir yemek yemeyi unutmayın.

Taxco

Taxco - Meksika
Taxco

Meksika’nın Guerrero eyaletinde bulunan Taxco , dar sokakları, birbirinden renkli evleri ve eski zamandan kalan tarihi değerleri ile ön plana çıkıyor. Şehirde ortalama nüfus 40.000 civarındadır. Taxco ‘yu diğer şehirlerden ayıran en önemli özelliği gümüş madeni bulunmasıdır. Burada gümüş üretimi yapılıyor. O yüzden Meksika halkı buraya Gümüş şehir adıyla hitap etmektedir. Dünya’nın dört bir yanından sırf bu güzelliği görmek için gelen yüz binlerce turist bulunmaktadır. Şehrin birçok yerinde açık hava pazarlarına, gümüş marangoz satıcılarına ve metal atölyelerine rastlayabilirsiniz. Şehir trafiği öyle çok yoğun bir şeklide değil. Taxco ‘da sakin ve huzurlu bir yaşam hakim. Özellikle rengarenk mimari yapılarıyla sıralanmış eski evleri ve şehrin katedrali görmeye değer yapılar olarak göze çarpıyor. Taxco , Meksika gezinizin en harika duraklarından biri olacağından hiç şüpheniz olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here