Mersin

0
5625

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Mersin yaklaşık 1.8 milyon nüfusa sahiptir. Doğu Akdeniz Bölgesi’nin incisi olan Mersin önemli bir ticaret Şehri olarak dikkat çekmektedir. Doğu bölgesinde Adana ve Batı bölgesinde Antalya bulunmaktadır. Liman şehri olarak bilinen Mersin son yılların en hızlı gelişen şehirlerinden biridir. Burada hem tatil yaparak hem de Tarihi birçok dokuyu ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Mersin’e has Tantuni ve Mersin Kerebiç lezzetlerini mutlaka denemelisiniz. Mersin’in gezilecek yerlerini aşağıda sizler için derledik.

Cennet-Cehennem Çökükleri

Cennet Cehennem obrukları - Mersin

                                                                               Cennet-Cehennem Çökükleri

Mersin’in Silifke ilçesi’nde bulunan Cennet Cehennem Çökükleri Mersin’in en bilindik simgesi haline gelmiştir. Cennet Cehennem Çökükleri Mersin ’de bulunan karstik yapıların yağmur ve doğal koşullardan ötürü çökmesiyle meydana gelen iki çukurdur. Birçok turistin uğrak yeri olan bu çökükler oldukça ilgi görmektedir. Cennet Çöğünün ortalama derinliği 65-70 metre arasında değişmektedir.  Cehennem Çöküğünün derinliği ise 125-130 metre arasındadır. Özellikle Cennet mağarasına inip-çıkmak insanı biraz yorsa da görülmesi gereken bir yapıya sahip olduğundan şüpheniz olmasın. Bu Çöküklerin hemen yanında ise Astım Mağarası bulunmaktadır. Gezilmesi gereken yerlerden birisi de Astım Mağarasıdır.  Ayrıca Zeus’un Ejderha Typhon’u yendikten sonra bir süre Cehennem çukurunda beklettiği söylenmektedir.

Mersin Kız Kalesi

Kizkalesi Mersin - Mersin

                                                                                            Mersin Kız Kalesi

Kız Kalesi 1199 yılında birinci Leon tarafından yaptırılmıştır. Kız Kalesinin eski ismi Korykos olarak bilinmektedir. 1361 yılında ise Kıbrıs Krallığı tarafından kuşatılmıştır. 1473-1474 senesinde ise Osmanlı himayesine geçmiştir. Kalenin içerisinde bir çok yazıt, sarnıç ve işlikler bulunmaktadır. Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı olan Kız Kalesi ihtişamlı görünümü ve tarihi geçmişiyle oldukça önemlidir. Kız Kalesi’nin giriş ücreti 5 TL’ dir. Kız Kalesinin Efsanevi hikayesi ise şöyle; Korykos’ta yaşayan Kralın bir kız çocuğu olmuştur. Bir gün buraya gelen bir falcı Saray’a davet edilmiştir. Kızının falına baktıran Kral, falcının konuşmamakta ısrar etmesi sonucu emrederek konuşmasını istemektedir. Falcı Kral’a kızının bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini söylemiştir. Bunun üzerine Kral kıyıya yakın bir yerde beyaz taşlardan deniz üzerine Kale yaptırarak kızını oraya göndermiştir. Her şey iyi gidiyordu ve Kral kehaneti yendiğini düşünüyordu. Bir gün kızına çok sevdiği üzümlerden bir sepet göndermiştir. Üzümleri alan kız odasına çekilip üzümlerden yemek isterken sepetin içinde saklanan yılan kızı sokarak öldürür.

Tarsus Müzesi

tarsus müze - Mersin

                                                                                              Tarsus Müzesi

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde bulunan Tarsus Müzesi 1971 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Mersin Kültürünü tanıtan Tarsus Müzesi’nde etnografik ve arkeolojik tarihe ait eserler bulunmaktadır. Müze Osmanlı döneminden kalan savaş eserlerini de tanıtmaktadır. İçerisinde yüzlerce eseri barındıran Tarsus Müzesi Mersin’in önemli gezilecek bölgelerinden biridir. Müze girişi ücretsizdir.

Anamur Çayı

anamur çayı e1544479267699 - Mersin

                                                                                                   Anamur Çayı

Toroslar’dan başlayıp Yellice tepesine kadar uzanan Anamur Çayı doğal güzellikleri ve eğlenceli aktiviteleriyle sizleri ağırlamaktadır. Burada ister piknik alanında vakit geçirin, isterseniz de doğa ile iç içe olup yürüyüş yapın. Anamur Çayı’nın havası o kadar temiz ve ferah ki eminim geldiğiniz anda fark edeceksiniz. İnsanı rahatlatan bir ferahlıkta, muazzam güzellikte ve doğa ile iç içe olan Anamur Çayı’na uğramadan kesinlikle Mersin’den ayrılmayınız.

Mamure Kalesi

mamure kalesi - Mersin

                                                                                                Mamure Kalesi

Ortaçağ döneminden kalan Mamure Kalesi 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Osmanlılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Romalılar gibi birçok devlet tarafından el değiştirmiştir. Mimari yapısı ve Tarihi geçmişiyle Mersin’de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Mamure Kalesi Mersin’de bulunan en eski yapılardan biridir. Özellikle yaz aylarında birçok turistin uğrak yerlerinden biri de Mamure Kalesidir. Mamure Kalesi, Mersin şehrinin en onemli yapilarindan biridir.

Alahan Manastırı

alahan manastiri 890x505 - Mersin

                                                                                                 Alahan Manastırı

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan bu tarihi doku, özellikle Hristiyanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Alahan Manastırı Hac Merkezi olarak kullanılmıştır. Geçmişten günümüze görünümünden çok fazla bir şey kaybetmeyen Manastırı restorasyon çalışmalarıyla tekrar eski haline getirilmeye çalışılıyor. Manastır’ın batı tarafından bulunan giriş kısmında Mikail ve Cebrail olmak üzere birkaç tane melek tasviri bulunuyor. Ayrıca Manastır’ın içerisinde 2 adet kilise bulunmaktadır. Mersin ‘e ister Otobüs ile İsterseniz de Mersin Turları ile gelebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here