Mısır

0
5615

Kuzey Afrika’nın kuzeydoğu kısmında ve Nil nehri boyunca uzanan Mısır, Kuzey Afrika bölgesinin en kalabalık ülkesidir. Arap ülkesi olan Mısır’ın başkenti Kahire’dir. Ülkenin çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşmaktadır. Mısır’ın batısında Libya, güneyinde Sudan ve Asya Kıtasında kalan kısmı ile de Filistin ve İsrail ile komşudur. Orta Doğu’da yer alan Mısır yaklaşık 95 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti olarak geçmektedir. Yaklaşık 7000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Mısır, Osmanlı Devleti, Memlük Devleti, Eyyübiler ve Abbasiler gibi bir çok medeniyetten kültür izleri taşımaktadır. Mısır’da en çok göze çarpan yapıların başında Nil Nehri gelmektedir. Mısır’da halkın büyük çoğunluğu Nil nehrinin etrafında yerleşmiştir. Mısır’da konuşulan resmi dil Arapça’dır. Mısır’da gezilecek başlıca yerler; Mısır Pramitleri, Kahire Müzesi, Krallar Vadisi, Karnak Tapınağı,Gize Nekropolü, Nil Nehri, Keops Piramidi’dir.

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri - Mısır
Mısır Piramitleri

2008 yılının sonlarına doğru keşfedilen piramitler Orta ve Eski Krallık zamanında Firavunlar ve eşleri için yaptırılmıştır. Ortalama 118 ile 138 arasında piramit bulunmaktadır. Günümüzde Mısır’da bilinen en ünlü piramitler Gize’de bulunmaktadır. İçlerinde en büyük piramit ise Keops Piramididir. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Keops Piramidi günümüzde hala ayakta kalmayı başarmıştır. Ayrıca dünyanın yedi harikasından tek ayakta kalan Keops Piramidi olmaktadır. Mısır Piramitleri genelde firavun mezarları olarak bilinmektedir. Mısır’da bulunan en eski piramit mimar Imhotep tarafından inşa edilen Basamaklı Piramitlerdir. Mısır’da en çok bilinen piramitler, Gize Piramidi, Keops Piramidi,Sfenks Piramidi ve Sakkara Piramidi olmaktadır. Piramitlerin içerisinde yara ve kesiklerin daha çabuk iyileştiği, Sütün birkaç gün içinde yoğurt olduğu ve kirli suyun bir kaç gün içinde arıtılmış suya dönüştüğü söylenmektedir. Dışarıdan oldukça ihtişamlı görünen piramitler içeriden ise oldukça gizemli görünmektedir. İçeride bulunan birkaç odanın içinde hala ne olduğu bilinmemektedir. Araştırma yapmak için giden birçok bilim adamı çözememiştir. Mısır’ın bu ihtişamlı yapısını yakından görmeden kesinlikle Mısır’dan ayrılmayınız.

Kahire Müzesi

Kahire Müzesi - Mısır
Kahire Müzesi

Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alan Kahire Mısır Müzesi Antik Mısır uygarlığının en ihtişamlı koleksiyonunu sergileyen Arkeoloji müzesidir. İçerisinde ortalama 120 bin eser yer almaktadır. Eserler önce Ezbekiye bahçesi müzesi’nde sergilenip daha sonra Kavalalı Mehmet Ali paşa ‘nın ölümü sonrası Kahire Kalesi’nde bulunan binaya taşınmıştır. Daha sonra Nil nehri kıyısında Bulak müzesi açılmış ancak sel baskının sonrası orası da iş görmez olmuştur. 15 Kasım 1902 yılında nihayet KAhire Mısır Müzesi açılarak bütün eserler buraya taşınmıştır. Mısır tarihinin en önemli eserleri burada sergilenmektedir. Müze’ye girdiğiniz anda mumyalama alanı ile karşılaşacaksınız. 2.katta Tutankamun’un hazinesi yer alıyor. 9 yaşında firavun olan tutankamun 29 yaşında ölmüştür. Mısır’ın en çok ziyaret edilen yerlerinde biri olan Kahire Müzesi görülmeye değer eserlerle doludur. Mimari tasarımıyla görenleri kendine hayran bırakan Müze oldukça büyük ve geniştir. Mısır ziyaretiniz esnasında Kahire Müzesi’ne gitmeyi unutmayın.

Krallar Vadisi

Krallar Vadisi - Mısır
Krallar Vadisi

Krallar Vadisi, Yeni Krallığın firavunları ve dönemin ileri gelenleri için yaptırılan mezarların bulunduğu alandır. Krallar Vadisi bir diğer adıyla Firavunlar Vadisi olarak da bilinmektedir. Krallar Vadisi 64 mezara ev sahipliği yapmaktadır. İlk defnedilen mezar I.Tutmose’ye, son defnedilen ise X veya veya XI. Ramses’e aittir. Krallar Vadisi’nde Firavun mezarlarının yanı sıra Firavunların aile mezarları da yer almaktadır. Vadi’nin asıl amacı ise pramitlerin içinde yağmalanan mezarları burada saklamaktır. Vadi’nin görüntüsü oldukça basit göründüğünden içerisinde gizlenen mezarlar fark edilmemiştir. Luksor’un batı tarafında kalan Krallar Vadisi oldukça ilgi görmektedir. Yerli ve yabancı birçok turist buraya ziyarete gelmektedir. Mısır turunun en harika duraklarından biri olan Krallar Vadisi görülmeye değer bir tarihi alandır.

Karnak Tapınağı

Karnak Tapınağı - Mısır
Karnak Tapınağı

Luksor’un 2.5 km kuzeyinde yer alan Karnak Tapınağı aslında küçük bir köyü de içerisinde bulundurmaktadır. Tapınağın yapımı 2000 yıldan fazla sürmüştür. Her Firavun tapınağa kendinden bir şeyler katmıştır. Karnak Tapınağı’nın en önemli özelliklerinden biri Mısır tarihi ve Mısır Mitolojisi hakkında oldukça fazla bilgi vermesidir. Burada birden fazla firavunun izini görebilirsiniz. Karnak bölgesine birçok kesimden farklı arkeologlar gelerek burada kazı yapmı ve önemli kalıntılara rastlamışlardır. Dünya’nın en büyük antik dini mekanı olarak gösterilen Karnak Tapınağı Mısır’da oldukça rağbet görmektedir. Mısır’ın en çok ziyaret alan yerlerinden biri olan Karnak Tapınağı mimari tasarımı ve şıklığıyla sizleri büyüleyecektir.

Gize Nekropolü

Gize Nekropolü - Mısır
Gize Nekropolü

Mısır’ın Gize bölgesinde yer alan Gize Nekropolü Kahire’nin yakınlarında yer alan bir antik mezarlıktır. Anti Gize’ye uzaklığı 9 km olan Nekropol, Kahire şehir merkezine ise 25 km mesafede yer almaktadır. Gize Nekropolü’nün içerisinde Büyük piramitler, Büyük Sfenks, Keops Piramidi ve bir çok anıt mezar yer almaktadır. Sidonlu Antipatros Keops Piramidi’ni Dünyanın Yedi Harikası arasına eklemiştir. Antik dünyanın ayakta kalmayı başarabilen en eski harikası Keops Piramidi’dir. Yunanca kökenli olan Nekropol “Ölüler Şehri” olarak geçmektedir. Mısır’ın önemli yerlerinden olan Gize Nekropolü önemli tarihi olaylara şahitlik etmiştir.

Nil Nehri

Nil Nehri - Mısır
Nil Nehri

Mısır’da bulunan Nil Nehri dünyanın en uzun nehri olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 6.650 km uzunlukta olan Nil Nehri’nin havzası ise afrika kıtasının onda birine eşittir. Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarat Nehri olmak üzere 3 farklı kanaldan akan Nil Nehri oldukça ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Nehrin ana kolu Melekal bölgesinde bulunmaktadır. Nil Nehri’nin üzerinde bulunan Assuan Barajı Mısır için oldukça önemlidir. Hem elektirik üretimi hem de sulama açısından Assuan Barajı oldukça kıymetlidir. Nil Nehri’nden akan su yaklaşık 11 afrika ülkesinin su giderini karşılamaktadır. Nil’in nereden doğduğunu ise hiç kimse bulamamıştır. Bu konuyla ilgili bir çok efsane üretilmesine karşın sonuç elde edilememiştir.

Keops Piramidi

Keops Piramidi 1024x538 - Mısır
Keops Piramidi

Kahire’de bulunan Gize bölgesini çevreleyen 3 piramitten en büyük ve en eski olanı Keops Piramidi’dir. Kesin olmamakla birlikte tahmini yapılış tarihi M.Ö 2551-2560 olarak bilinmektedir. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Keops Piramidi, aynı zaman ayakta kalmayı başaran tek harika eser olarak göze çarpmaktadır. Piramidin 3 odası olduğu bilinmektedir. İlk iki oda kral ve kraliçe odası olarak yapılmış, ancak üçüncü oda hakkında hiçbir bilgi bulunamamıştır. Keops Piramidi’nin Mısır firavunu Khufu adına anıtsal mezar olarak inşa edildiği söylenmektedir. Yapımı yaklaşık olarak 20 yıl sürdüğü bilinen Keops Piramidi günümüzde birçok yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here