Moskova

0
3973

Rusya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Moskova yaklaşık 18 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Rusya’nın önemli turizm bölgelerinden biri olan Moskova, her yıl bir çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Genelde soğuk bir mevsim yapısına sahip olan Moskova’da tatil için belirli bir dönem yoktur. Moskova’da Her ay soğuk ve ayaz hakimdir. Ancak Şehir o kadar şirin ve güzel dizayn edilmiş ki soğuk hava bile turistleri yıldırmıyor. Özellikle toplu taşımalarda Kiril alfabesi biraz zorlayıcı bir sebep olabiliyor. Buraya ilk adım attığınız zaman her şey gayet normal olabilir. Ancak ulaşım kullanırken Kiril alfabesine dikkat etmeniz gerekebilir. Moskova hem tarihi geçmişiyle hem de mimari yapısıyla gerçekten harika bir şehirdir. Moskova’da Konaklama ihtiyacınızı buraya gelmeden önce internet üzerinden Ev kiralayarak gidermeniz daha mantıklıdır. Çünkü Otel Fiyatları oldukça pahalı gelmektedir. Hareketli Kızıl meydanı, Aziz Vasil Katedrali, Kremlin Sarayı, Bolşoy Tiyatrosu, Devlet Tarih Müzesi, Lenin’in Mozolesi Moskova’da gezilecek en önemli yerlerin başında gelmektedir

Kızıl Meydanı

Kızıl Meydan 6 - Moskova
Kızıl Meydanı

Moskova’nın en önemli meydanlarından biri olan Kızıl Meydan eski zamandan bu zamana kadar idamlara, gösterilere ve geçit törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Kremlin’e de ev sahipliği yapan Kızıl Meydan Rus halkının en sevdiği lokasyonlardan biridir. Ayrıca Kızıl Meydan da Moskova’nın en büyük alışveriş merkezi Gum yer almaktadır. Kızıl Meydan’ın etrafında ise Milli Tarih Müzesi, Aziz Vasil Katedrali, Kremli surları ve Lenin Mozolesi yer almaktadır. Burada birçok tarihi eserleri ve yapıları daha yakından görebilirsiniz. Moskova halkının en sık vakit geçirdiği yerlerden biri de Kızıl Meydan’dır. Kızıl Meydan eğlenceli sokakları ile de sizlere harika zaman geçirmeniz için yardımcı olacaktır. Bazen Kızıl Meydan’da eğlenceli gösteriler ve stand up yapılmaktadır. Bu büyük meydanı görmeden kesinlikle Moskova’dan ayrılmayınız.

Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali - Moskova
Aziz Vasil Katedrali

Rengarenk görüntü ve harika mimarisi ile Moskova’nın en çok beğenilen ve ilgi gören katedrali hiç şüphesiz ki Aziz Vasil Katedralidir. Korkunç İvan tarafından yaptırılan Aziz Vasil Katedrali Rusya’nın Kazan ve Astrahan zaferlerini kutlamak için yaptırılmıştır. Bir rivayete göre Katedralini inşa eden mimarın aynı yapıyı başka yerlerde tekrar etmemesi için kör edildiği bilinmektedir. 8 adet kubbe bulunan Katedral 8 ayrı zafer anlamına gelmektedir.1561 yılında ibadethane olarak kapılarını açan Aziz Vasil Katedrali bir çok organizasyona ev sahipliği yaptı. Mimari yapısıyla gerçekten çok ihtişamlı bir görüntü sunan Aziz Vasil Katedrali mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında olsun.

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı - Moskova
Kremlin Sarayı

Hisar,Şato ve Kale anlamlarına gelen Kremlin ilk 12. Yüzyılda inşa edilmesine rağmen Moğallar tarafından ağır hasara uğrayan Kremlin 3. İvan tarafından 15.yüzyılda ünlü İtalyan mimarlara yeniden inşa ettirilerek Kremlin Sarayı olarak hizmet vermeye başladı. Moskova şehrinin en popüler yapılarından biri olan Kremlin Sarayı turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Kremlin Sarayının içerisinde dünyanın en büyük Çan’ı olarak bilinen Büyük İvan Çan Kulesi de yer almaktadır. Çan Kulesi 1505 yılında yapımına başlanmış olup 1600 yılında tamamlanmıştır. Ancak bu Çan Kulesi hiç kullanılmamıştır. Kızıl Meydan’da kalan Kremlin Sarayı tarihi dokusu ile Moskova’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşay Tiyatrosu 1024x683 - Moskova
Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’da bulunan en bilindik Tiyatro olan Bolşoy Tiyatrosu ünlü mimar Joseph Bove tarafından tasarlanmıştır. Aynı zamanda bir Rus parası olan 100 Rublenin üzerinde de Bolşoy Tiyatrosu yer almaktadır. 1824 inşası tamamlanan Bolşoy Tiyatrosu Moskova’nın en eski yapılarından biridir. İçerisinde bir çok ünlü sanatçı ağırlayan Bolşoy Tiyatrosu günümüzde de hala kullanılmaktadır. Dünya’nın birçok yerinden gösterileri izlemeye gelen bir çok turist bulunmaktadır. Sanat’a ve Sanatçı’ya ilgi duyuyorsanız, mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır. Bolşoy Tiyatrosu metro ile Teatralnaya durağında indiğiniz zaman görünmektedir.

 Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi - Moskova
Devlet Tarih Müzesi

Moskova tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Devlet Tarih Müzesi 1894 yılında kapılarını açmıştır. Devlet Tarih Müzesi içerisinde birçok Arkeolojik eser barındırmaktadır. Kızıl Meydanın ve Moskova’nın en gösterişli binalarından biri de Devlet Tarih Müzesi binasıdır. Rusya’nın Paleolitik Çağ’dan günümüze birçok tarihi eseri Devlet Tarih Müzesinde yer almaktadır. Moskova halkının da yoğun ilgi gösterdiği müze, oldukça dikkat çekmektedir. Bina soğuk bir Moskova şehrini beyaz kuleleri ile belli etmektedir. Tarihi ve mimari açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan Devlet Tarih Müzesi yılda binlerce turist akınına uğramaktadır. Ulaşım bakımından da oldukça kolay bulunan Müze Kızıl Meydan’da yer almaktadır. Tarih ile aranız iyiyse buraya kesinlikle gelmenizi tavsiye ederiz.

Lenin’in Mozolesi

Lenin’in Mozolesi - Moskova
Lenin’in Mozolesi

Lenin’in Mozolesi Sovyetler Birliği Kurucusu Vlademir İlyiç Lenin’in naaşının bulunduğu ve Moskova’nın tarihi geçmişinde önemli bir konuma sahip olduğu tarihi dokulardan biridir. Ünlü mimar Aleksey Şçusev tarafından yapılan Lenin’in Mozolesi 1930 yılında kapılarını açmıştır. Mozole’nin üzerindeki kırmızı rengi kominizmi, siyah renk ise yası simgelemektedir. Günümüzde aktif olarak ziyaretçi kabul eden Lenin’in Mozolesi Cuma, Pazartesi ve özel tatil günleri hariç diğer günler saat sabah 10.00 ile öğlen 13.00 arası ziyaretçi kabul etmektedir. Ayrıca ulaşım bakımından oldukça kolay bir konumda bulunan Lenin’in Mozolesi Kızıl Meydan’da yer almaktadır. Moskova tarihinde önemli bir yere sahip olan Lenin’in Mozolesi mimari dokusu ve tarihi geçmişiyle turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here