Muğla

0
5658

Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden biri şüphesiz ki Muğla’dır. Muğla’ya yılda yüz binlerce tatilci akın etmektedir. Muğla Son dönemlerde özellikle Balayı çiftlerinin en sık geldiği tatil bölgelerinden biri haline gelmiştir. Muğla deyince akla Fethiye, Bodrum, Dalaman, Marmaris, Milas ve Ölüdeniz gibi sembol tatil alanları gelmektedir. Birçok tarihi de içinde barındıran Muğla’da hem gezilecek hem de akılda kalacak bir tatil yapabilirsiniz.

Fethiye (Ölüdeniz)

Fethiye - Muğla
Fethiye (Ölüdeniz)

Ölüdeniz Fethiye’ye bağlı muhteşem bir tatil alanıdır. Likyalılarda “ Işık ve Güneş Diyarı” olarak bilinmektedir. Tam olarak konumu teke adasında bulunuyor. Ayrıca Ölüdeniz 2006 da düzenlenen yarışmada dünyanın en güzel kumsalı seçilerek ne kadar harika bir yer olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Turizm pazarının genişlemesiyle ölüdeniz yoğun bir turist ve yerli akımına uğramaktadır. Ayrıca Ölüdeniz durgun bir denize sahiptir. Cennet koylarıyla meşhur Ölüdeniz ’de Belde kız plajında kordon boyunda Yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Tarihi Likya yolunda yürüyebilirsiniz. Mavi mağarayı tekne gezisi sırasında yüzerek görebilirsiniz. Çünkü tek giriş yüzerek mümkündür. Burada tekne turları ile Koyları gezebilirsiniz. Fethiye’ye en sık gelen tatilcilerin başında balayı çiftleri yer gelmektedir. Yaz aylarının en çok tercih alan tatil bölgelerinden biri olan Fethiye bölgesi Türk turizminin can damarlarından biridir.

Kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi 1024x576 - Muğla
Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi olağanüstü bir yeşil alana sahiptir. Burası sit alanı olmasıyla birlikte, kelebeklerin ağaçları ve kayalık alanları sarmasından dolayı kelebekler vadisi ismini almıştır. Muğla’dan gitmeden mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de kelebekler vadisidir. Kelebek turuna katılarak birbirinden güzel 80 çeşit kelebek türünü görebilirsiniz. Ayrıca Tüple Dalış ’da tercih edebilirsiniz. Birçok balayı çiftinin uğrak mekanlarından biri olan Kelebekler Vadisi oldukça ilgi çekmektedir. Etrafında konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otellerde yer almaktadır.

Bodrum

Bodrum 1024x678 - Muğla
Bodrum

Muğla’nın en uğrak tatil beldelerinden biri olan Bodrum, beyaz kireç kaplı taş evleriyle sizleri karşılamaktadır. Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil mekanlarından Bodrum, 6 ay boyunca yazı yaşamaktadır. Yurt içi ve Yurt dışından birçok ziyaretçi Bodrum’u ziyaret etmek için Muğla’ya uğramaktadır. Bodrum sadece Deniz, kum ve güneş olarak değil, yaz festivalleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bodrum yaz aylarında çok yoğun olmaktadır. Eğer sakin bir bodrum tatili istiyorsanız, Ocak ve Şubat ayında gelmek daha mantıklı olur. Ocak ayında Mandalina festivali, Şubat ayında ise Şarap Festivali ve Sucuk festivali yapılmaktadır. Konaklama için, eğer kalabalık geliyorsanız ev tutmak daha mantıklı olacaktır. Daha az kişi ile konaklayacaksanız, küçük pansiyon veya otel tutabilirsiniz.Eğer para sıkıntınız yoksa çok güzel her şey dahil oteller bulunmaktadır. Ege kahvaltısının lezzeti de bir başka hoşunuza gidecek seçenektir. Gece hayatında ise Karpuz, Körfez ve Filika gibi gece Kulüpleri en çok tercih edilen yerlerdir.

Dalaman

dalaman 1024x678 - Muğla
Dalaman

Dalaman fethiye’ye yakın bir yerde bulunmaktadır. Ulaşım için hava yolu ve kara yolundan biri ile seyahat edebilirsiniz. Dalaman’da otel fiyatları diğer bölgelere göre daha uygundur. Bodrum’un en popüler tatil beldelerinden birisidir. Gündüz ilçe merkezini gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Deniz, kum ve güneş diyorsanız dalaman size göre bir yer. Burada yerli halk çok sıcak kanlı ve yardım severdir. Öğlen yemeği için deniz börüceyi, mavru kefali ve sılcan yoğurtlaması tercih edebilirsiniz. Akkaya garden ve Çınar restaurant dalaman’da bulunan en iyi restoranlardan biridir. Dalaman’a kadar gelip Dalaman Çayı’na gitmezseniz çok şey kaçırmış olursunuz. Burada isterseniz rafting de yapabilirsiniz. Gece hayatına merakınız varsa cadde cafe & bar ile corner cafe bar’ı tercih edebilirsiniz.

Marmaris

marmaris - Muğla
Marmaris

Marmaris Antik kentleri, Köyleri, Milli parkları ve etkileyici doğa manzarasıyla sizleri etkileyecektir. Yaz döneminde en çok turist akınına uğrayan yerlerin başında geliyor. Burada gezilecek en iyi yerler; Cleopatra adası, Marmaris Müzesi, Dalyan, İçmeler beldesi ve Meşhur Marmaris kalesidir. Marmaris köy turu yapmayı sakın unutmayın. Öğlen ve akşam yemeği için meşhur Döş dolması ve Büryan kebabı’nı deneyebilirsiniz. Tatlı olarak ise meşhur Muğla saraylısı’nı mutlaka deneyin. Gece Kulübüyle aranız iyi ise, Club Areena, Joy club ve Crazy Daisy tercih edilebilir. Muğla tatiliniz sırasında mutlaka Marmaris turu yapmayı unutmayınız.

Milas

Milas 1024x576 - Muğla
Milas

Milas, Muğla’nın en büyük ikinci ilçesi olmakla birlikte, Anadolu’nun Güney batısında yer almaktadır. Merkeze uzaklık konumu yaklaşık 60-65 km arasındadır. Burada masmavi deniz ve çam ağaçları dikkat çekmektedir. Milas 27 tane antik kenti içinde bulunduran tarihi bir tatil alanıdır. Milas Athena tapınağı, Milas müzesi ve Zeytinlikuyu plajı en çok tercih edilen bölgeleridir. Muğla’da konaklama için küçük ve şirin pansiyonlar uygun fiyata sizleri beklemektedir. Milas’ta İhtiyar balıkçı ve Kaptan İbrahim restoran yemek yiyebileceğiniz hoş mekanlardan biridir. Gece hayatı ise Jovi jazz club ve Lucca bar’dan sorulmaktadır. Milas, Muğla gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here