Ordu

0
5604

Türkiye’nin en kalabalık otuzuncu şehri olan Ordu Tokat, Sivas ve Samsun ile komşudur. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin 57. en büyük şehridir. Ordu Türk Devletleri tarafından kurulmuştur. Ordu’nun adı 1936 yılında Hacı Emiroğlu Süleyman Bey tarafından kurulan 12 bin kişilik ordunun eski pazar bölgesinde toplanması sonucu bu adı almıştır. Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Ordu  1920 yılına kadar Trabzon iline bağlı kalmıştır. 4 Nisan 1920 tarihinden itibaren ise Trabzon’dan ayrılarak İl olmuştur. M.Ö 400 yılında kut yöresi adıyla kurulan Ordu 19 ilçeden oluşmaktadır. Fındığıyla meşhur olan Ordu birçok gezilecek alana da sahiptir. Bunların başında Ordu’nun dereleri gelmektedir. Adına beste dahil yapılan Ordu’nun meşhur dereleri, yaylaları, gölleri ve tepeleri görülmeye değerdir.

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası - Ordu
Perşembe Yaylası

Yaklaşık 40-50 km uzunlukta olan Perşembe Yaylası bol kıvrımlı medreseler bulunmaktadır. Aybastı ilçesinde yer alan yayla yemyeşil alanıyla ve doğa harikası görüntüsüyle mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. İnsana huzur veren bu doğa harikası güzellik başınızı döndürebilir. Yayla’nın ortasında bulunan doğal gölü ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan Perşembe Yaylası, son dönemde en sık ziyaret edilen turistik bölgelerden biridir. Ordu merkezden buraya ulaşım için yaklaşık 105 km yol yapmanız gerekmektedir. Bu doğa harikası yaylayı kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Perşembe Yaylasında konaklamak için pansiyon ve apart evleri tercih edebilirsiniz.

Yason Burnu

yason burnu - Ordu
Yason Burnu

Ordu’nun Çaytepe köyünde bulunan Yason burnu Yarım adası il merkezine 29 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunduran tek yarımada Yason Burnu Yarımadası’dır. Yarımada üzerinde gezilecek alan kadar piknik alanı ve dinlenme alanı da mevcuttur. Burası altın postu arama hikayelerinin anlatıldığı Argonautica efsanesinin geçtiği yer olarak bilinmektedir. Yason Burnu’nun hemen altında “Panaya” adında kilise-manastır bulunmaktadır. Yerli ve yabancı birçok turist Yason Burnu adasını ziyaret etmektedir. Ordu’nun en ihtişamlı ve ferah bölgelerinden biri olan Yason Burnu görülecek yerler listenizde kesinlikle yer almalıdır. 

Boztepe

boztepe - Ordu
Boztepe

Deniz seviyesinden 450 metre yüksekte olan Boztepe il merkezine yaklaşık 6 km mesafededir. Teleferik ile buraya ulaşmanız mümkündür. Şehrin bütün ihtişamını ayaklarınızın altına seren Boztepe harika manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Burada soluklanarak hem Ordu’nun bütün güzelliklerini görebilir hem de seyir zevkinizi bir kahve ile ödüllendirebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken teleferiğe binmeden kesinlikle gitmeyiniz. Teleferik ile Boztepe’yi havadan kuş bakışı izleyebilirsiniz. Teleferik ücreti ortalama 5-10 TL arasında değişmektedir. Ordu’ya gelen birçok yerli ve yabancı turistin en sık uğradığı  yerlerden biri de hiç şüphesiz Boztepe olmaktadır. Ordu turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Boztepe sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Ulugöl

ulugol - Ordu
Ulugöl

Ordu’nun Gölköy ilçesine bağlı olan Ulugöl Ordu’nun en büyük Gölü’dür. Ulugöl yaklaşık 1500 metrelik bir rakıma sahiptir. 2009 yılında Ulugöl Tabiat Parkı olarak hizmete açılmıştır. Tabiat Parkı İçerisinde 3 adet göl bulunmaktadır. Burada piknik alanlarında zaman geçirebilir ve tabiat parkı içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. İçeri girdiğiniz andan itibaren buram buram huzur kokusunu alacaksınız. Merkezden 60 km bir yol yaptığınız takdirde Ulugöl’e ulaşmış olursunuz. Giriş ücreti 5 TL olan Ulugöl sessiz ve temiz çevresiyle dikkat çekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here