Porto

0
5515

Portekiz’in kuzeyinde yer alan Porto şehri özellikle lisbon şehrinden sonra Portekiz’in en çok ilgi gören ve en büyük ikinci şehridir. Porto’nun yerleşimi Roma İmparatorluğu dönemine dayanmaktadır.  Porto’nun en çok bilinen ihraç malı şarabı’dır. Porto’da bilinen en eski yapılar Oporto Katedrali, Cedofeita kilisesi ve 15.yüzyıldan kalan tarihi evlerdir. Douro nehrine yakın olan Oporto şehir merkezi 1996 senesinde Unesco Dünya Mirası Listesine girmiştir. Sokaklar o kadar ışıl ışıl ve hareketli ki özellikle Gaia sokaklarını gördüğünüzde sizlerde hak vereceksiniz. Porto’da bulunan Majestic kafe de burada oldukça popülerdir. Mutlaka Majestic kafe’ye de uğrayın. Porto’da hayat 24 saat eğlenceli ve heyecanlı devam etmektedir. Gündüz gezilecek yerleri ile gece ise eğlence mekanları ile keyifli saatler geçirebilirsiniz.Porto’da gezilecek yerlerin başında Porto Şarap Müzesi, Romantizm Müzesi, San Francisco Kilisesi, Porto Katedrali, Soares Dos Reis Ulusal Müzesi yer almaktadır.

 Porto Şarap Müzesi

Porto Şarap Müzesi 1024x564 - Porto

Porto’da bulunan en harika mekanlardan biri de şüphesiz ki Porto Şarap Müzesidir. İçerisinde binlerce çeşit şarap bulunan Şarap Müzesi günümüzde Portekiz’in en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Bu muhteşem şarap çeşitlerinin tadına ücretsiz bir şekilde bakabiliyorsunuz. Şehrin ünlü ailelerinden biri olan Sandeman Ailesine ait olan Porto Şarap Müzesi 100 yıllık şarapları ile damak tadınıza uygun nefis bir sunum gerçekleştirmektedir. Eğer buraya tur firmaları ile gelirseniz, sadece 3 şarap ücretsiz tadabilirsiniz. Ancak kendiniz gelirseniz sınırsız şarap tadımı yapabilirsiniz. Porto Şarap Müzesi  şehir merkezinde bulunan R. De Monchique adresinde yer almaktadır. Bu eşsiz mekanı mutlaka görmeye gelmelisiniz. Burada en akılda kalıcı anılarınızdan biri de Porto Şarap Müzesi olacaktır.

 Romantizm Müzesi

Romantizm Müzesi e1543859690250 - Porto

19.yüzyılda inşa edilen Romantizm Müzesi porto’da oldukça çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Kristal Saray Bahçeleri Parkı içerisinde bulunan Romantizm Müzesi 19.yüzyılda Romantizm akımının etkisiyle yapılmıştır. Porto Müzesi’nin içerisinde Salon, oturma odaları, soyunma odaları ve yemek salonu yer almaktadır. İçinde eski dönemden izler taşıyan bu tarihi Müze birçok turist tarafından da ziyaret edilmektedir. Romantizm Müzesine ulaşım için 200 ve 201 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz. Giriş ücreti olarak da 2.25 Euro alınıyor. Romantizm Müzesi sizler için farklı bir deneyim olacaktır.

San Francisco Kilisesi

kılıseeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 1024x680 - Porto

Porto’nun en önemli dini yapılarından biri olan San Francisco Kilisesi senede yüzlerce ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gerek mimarisi gerekse dekorasyonu ile oldukça dikkat çekmektedir. 14. Ve 15. Yüzyıllar arasında inşa edilen San Francisco Kilisesi 1832 tarihinde çıkan iç savaş sebebiyle büyük bir kısmı yanarak yok edilmiştir. Bunun yerine ise günümüzde hala bilinen Porto Borsası inşa edilmiştir. Dış yapısında Barok ve Gotik mimarisi yer almaktadır. San Francisco Kilisesi ortalama 400-450 kg altın kullanılarak yapılmıştır. Porto’nun en göz alıcı ve en çok ziyaret alan kilisesi olan San Francisco Kilisesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Buraya şehir merkezinden otobüsler ve taksiler gitmektedir. San Francisco Kilisesi çalışma saatleri ise sabah 9 ile akşam 17.30’dur.

Porto Katedrali

Porto Katedrali - Porto

Porto’nun en büyük ve en bilindik katedrali olan Porto Katedrali şehrin en bilinen simgelerinden biridir. Ayrıca başpiskoposun bulunduğu katedral özelliğini taşımaktadır. Porto Katedrali’nin içerisinde Porto için önemi büyük olan denizci Henry’nin ailesine ait mezarlar yer almaktadır. Katedral mimari yapısı ve ihtişamıyla açık ara Porto’nun en iyi katedrali durumundadır. 1737 yılında kapılarını açan Porto Katedrali Gotik, Barok ve Romanesk mimarisiyle yapılmıştır. Burayı ziyaret edecekler için küçük bir uyarı, en son Katedralin içine giriş yasaktı. Yani sadece dışarıdan görebilirsiniz. Ayrıca yanında bulunan hediyelik eşyacılardan şehre ait birçok hediye alabilirsiniz. Şehir merkezinden yürüyerek kısa zamanda buraya ulaşabilirsiniz.

Soares Dos Reis Ulusal Müzesi

Museu Nacional de Soares dos Reis Porto Portugal 1 - Porto

1833 yılında açılan Soares Dos Reis Ulusal Müzesi Portekiz’in en önemli müzelerinden biridir. Adını Portekizli sanatçı Antonıo soares’den almış olan bu harika müze aynı zamanda Portekiz tarihinde kurulan ilk sanat müzesi olarak da bilinir. Soares Dos Reis Ulusal Müzesi dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlamaktadır. Müze’nin içerisinde yüzlerce farklı sanat eseri yer almaktadır. Giriş ücreti olarak 5 £ istenmektedir. Haftanın ilk günü hariç diğer günler açıktır. Şehir merkezine yakın olan Soares Dos Reis Ulusal Müzesi R. de Dom Manuel II No:44 adresinde yer almaktadır. İsterseniz yürüyün, isterseniz de şehir meydanından otobüs ile ulaşım sağlayın. Soares Dos Reis Ulusal Müzesi  Porto’da  gezdiğiniz en güzel yerlerden biri olacaktır. Burası  mutlaka gezilecek yerler listenizde bulundurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here