Rize

0
5554

Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan ve Trabzon, Artvin, Bayburt ve Erzurum illeriyle komşu olan Rize meşhur yaylaları ve şelaleleriyle görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği Rize tarihi dokusu ve harika manzarasıyla görülmeye değer yapılara sahiptir. Rize’de gezilecek yerler oldukça fazladır. Ander yaylası, Anzer yaylası ve Gito yaylası gezmeniz gereken yaylaların başında gelmelidir. Ayrıca Fırtına Deresi görmeniz gereken yerlerden birisidir. Rize’nin hem tarihi hem de turistik birçok görülecek yeri vardır. Karadeniz Turlarının vazgeçilmez duraklarından biri olan Rize, sizlere doğa ile iç içe bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Zil Kalesi

Zil Kalesi - Rize
Zil Kalesi

Çamlıhemşin’de bulunan Zil Kalesi yüksek bir tepe üzerinde bulunmaktadır. İçerisinde 1 gözetleme kulesi ve 8 burç bulunan Kale’nin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Kesin olmayan verilere göre 14.yüzyılda ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Zil Kalesi Osmanlı tarafından fethedildikten sonra Kala-i Zir adıyla askeri amaç için kullanılmıştır. Deniz seviyesinden yaklaşık 750 metre yükseklikte olup dere yatağından ise 100 metre yüksekte inşa edilmiştir. Rize’nin en çok ziyaret alan yeri olan Zil Kalesi oldukça rağbet görmektedir. Kale’nin giriş ücreti ise sadece 3 TL’dir.

Ayder Yaylası

ayder yaylası 1024x680 - Rize
Ayder Yaylası

1987 yılında turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası Ladin ve Kayın ağaçlarıyla muhteşem bir güzelliğe bürünmüştür. Rize’ye 70 kilometre uzaklıkta bulunan Ayder Yaylası 1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Merkez Mah. Yukarı Şimşirli köyü-Çamlıhemşin’de yer alan bu doğa harikası yayla temiz havası ve bol oksijeni ile nefesinizi açacak. Burada yayla gezisinden sonra kaplıcalara da girebilirsiniz. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Ayder yaylası birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca Karadeniz mutfağını denemek isteyenler muhlama ve hamsi buğulamayı tercih edebilirler. Karadeniz mutfağı gerçekten harika bir lezzete sahiptir.

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası 1024x681 - Rize
Anzer Yaylası

Rize’ye 54 kilometre mesafede bulunan Anzer Yaylası Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve yukarı Anzer (Ballıköy) olarak ikiye ayrılmaktadır. Anzer’in en meşhur yiyeceği Anzer Balını duymuşsunuzdur. Tüm Türkiye’de yaygın olan anzer balı oldukça lezzetli ve güzeldir. İçerisinde oldukça renkli çiçekler barındıran Anzer Yaylası harika manzarasıyla sizlere konaklama şansı da sunmaktadır. Burada Arıcılık çok yaygın bir meslek olarak bilinmektedir. Anzer Yaylası’nda isterseniz yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Merkez’den Ballıköy-İkizdere otobüsleriyle Anzer Yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi e1548784931339 1024x599 - Rize
Fırtına Deresi

Kaçkar Dağlarının Karadeniz tarafına bakan yamaçlarında bulunan derelerin birleşmesi sonucu oluşan Fırtına Deresi Doğu Karadeniz’de yer almaktadır. Ortalama uzunluğu 58 kilometre olarak bilinen Fırtına Deresi Büyük Dere olarak da bilinmektedir. İçerisinde rafting yapabileceğiniz bir parkur bulunmaktadır. Rafting parkurunun yaklaşık uzunluğu 25 kilometredir. Ardeşen’in 2-2.5 km batısından Karadeniz’e dökülmektedir. Ardeşen ve Çamlıhemşin sınırlarında bulunan Fırtına Deresi yaklaşık 57 km uzunluğundadır.

Gito Yaylası

gito yaylası e1548785052302 - Rize
Gito Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Gito Yaylası bulutların üstünde harika görünümüyle sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Çamlıhemşin’e 33 kilometre mesafede bulunan Gito Yaylasının etrafında konaklayabileceğiniz pansiyonlarda mevcuttur. İsterseniz kamp yapabileceğiniz alanlarda mevcut. Doğayla iç içe bir tatil için burayı kesinlikle görmelisiniz. Hem sessiz hem açık alan bol oksijen bulunmaktadır. Zaten manzarası sizleri kendisine hayran bırakmaya yetecektir. Gito Yaylasına giderken dikkatli olun, yollar engebeli ve bozuk olduğundan zorlanabilirsiniz. Rize geziniz esnasında Gito Yaylasına mutlaka uğrayın.

Rize Kalesi

Rize Kalesi - Rize
Rize Kalesi

Rize’nin en önemli tarihi dokularından biri olan Rize Kalesi şehir merkezinde yer almaktadır. İç Kale deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte bulmaktadır. Rize Kalesi’ne giriş doğu yönündendir. Kale ve surların yüksekliği yaklaşık 20 cm ile 2 metre arasında değişmektedir. Yontma taştan yapılan Rize Kalesi Turistik gezilerin başlıca adreslerinden biridir. Senede binlerce ziyaretçi akınına uğrayan Kale, Rize’nin önemli turistik yerlerinden biridir. Karadeniz gezinizin son durağı olarak Rize Kale’sini kesinlikle görmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here