Roma

0
4074

Tiber ve Aniane nehirleri arasında kalan Roma, İtalya’nın başkenti ve aynı zamanda en önemli Antik kentlerinin yer aldığı tarihi bir şehirdir. Roma sokakları sizlere 3000 yıl öncesine kadar uzanan tarihiyle huzur aşılayacaktır. Roma sanat eserleri, antik kentleri, kiliseleri, bazilikaları ve muhteşem manzaraları ile sizlere unutulmaz bir tatil yaşatacaktır. Günümüzde hala batı medeniyetinin en önemli parçalarından biri olan Roma şehri ışıltılı sokakları ve hareketli meydanları ile sizleri gittiğinize asla pişman etmeyecektir. Yurt dışı tatiline ilk kez çıkanlar için ilk tavsiyemiz kesinlikle Roma’dır. Roma sizlere hem tarihi geçmişiyle hem de gezilecek birçok yeri ile harika bir tatil serüveni yaşatacaktır. Başta Kolezyum olmak üzere Forum Antik Roma, Venezia Meydanı, Palatino Tepesi, Trevi Çeşmesi, Vatikan, Castel Sant Angelo Kalesi gezebileceğiniz yerlerdir.

Kolezyum

2 in 1 tour of the colosseum and illuminated rome in rome 321445 - Roma
Kolezyum

Roma’nın en önemli turistik bölgelerinden biri olan Kolezyum 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçilmiştir. Orijinal adı Amphitheatrum Flavium olarak bilinen bu tarihi yapı adını Flavium hanedanlığından almıştır. Geçmiş dönemlerde Gladyatörlerin savaştığı bir yer olan Kolezyum daha sonra açık hava tiyatrosu olarak kullanılmıştır. Dünyanın en büyük arenası olan Kolezyum 80 adet giriş kapısına ve 50.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Kolezyum’da sadece Gladyatörler değil hayvanlarda dövüştürüldü. Bu tarihi dokuyu görmek için mutlaka ziyaret edin. Piazza Venezia’ya 800 metrelik bir mesafede bulunan Kolezyum’a giriş bileti 12 £’dur.

Antik Roma Forumu

5409380582 0b993a45d0 - Roma
Antik Roma Forumu

Roma’da bulunan en değerli alanlardan biri de Roma Forumu olarak bilinmektedir. Eski Roma döneminden kalan Roma Forumu’nda birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Roma Forumu içerisinde Vesta Bakirelerinin Evi, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Septimius Severus Kemeri, Castor ve Pollux Tapınağı, Hostilia Mahkemesi ve Fokas Sütunu yer almaktadır. Kolezyum’a çok yakın mesafede bulunan bu tarihi dokuyu mutlaka gezmeden şehirden ayrılmayınız.

Venezia Meydanı

Venezia Meydani Roma 800x500 - Roma
Venezia Meydanı

Roma’nın en merkezi ve en işlek yerlerinden biri olan Venezia Meydanı, Kolezyum ve Antik Roma Forumu’na oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca Venediklilerin hüküm sürdüğü bu topraklarda Venezia meydanı bir çok Savaş ve iktidar görmüştür. İtalya Krallığı tarafından Venezia Meydan’a bir saray yaptırılmıştır. Bu sarayın önüne ise İtalya’nın ilk Kralı olan II. Vittorio Emanuella’nın At üzerinde olan bir anıtı yaptırılmıştır. Bina’nın hemen sağ tarafında daha önce Venedik elçiliği olarak kullanılan Sanat galerisi yer almaktadır.  Buraya metro ile ulaşım sağlayacaksanız, Colosseo durağında inmeniz gerekmektedir. Akşam ışıklandırması ise daha güzel bir görünüme sahip olan Venezia Meydanı’na uğramanızı tavsiye ederiz.

Palatino Tepesi

location img 2622 4005138170 148 - Roma
Palatino Tepesi

Roma’nın tarihi kalıntılar bakımından en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi Roma’da bulunan 7 tepe içerisinde en merkezi konumda olanıdır. İçerisinde tapınaklar, eski İmparatorlara ait evler ve ılıcalar bulunmaktadır. Roma’nın efsane İmparatoru Agustus Palatino Tepesi’nde doğmuştur. Burada çok eski dönemlerden kalıntılar ve tarihi birçok doku bulunmaktadır. Roma tarihinin büyük bir kısmı Palatino Tepesi’nde yer almaktadır. Tarih kokan bu güzel yeri kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Palatino Tepesi’ne Antik Roma Forumu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trevi Çeşmesi

U fontana di trevi ask cesmesi roma italya tarihi yerler manzara 3 dunyaca unlu sehirler kanvas tablo1510262539 800 - Roma
Trevi Çeşmesi

Dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri olan Trevi Çeşmesi Roma’da yer alan Poli Sarayı’nın kenarına yapılmıştır. İsmini üç yeraltı su yolunun burada toplanmasından dolayı veya üç yolun kavşağında bulunmasından dolayı aldığı iddia ediliyor. Trevi Çeşmesi’nin tarihi İmparator Agustus dönemine kadar uzanmaktadır. Yılda milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Trevi Çeşmesi Roma’da oldukça popülerlik kazanmıştır. Tam bir sanat eseri olan bu tarihi yapı görülmeye değer bir mimari ye sahiptir. Trevi Çeşmesi’ne ulaşım için metro ile Barberini durağında inmeniz gerekmektedir.

Vatikan

dunyanin en kucuk ulkesi vatikan - Roma
Vatikan

Dünya’nın yüzölçümü bakımından en küçük ikinci ülkesi olan Vatikan, Papa tarafından yönetilmektedir. Hem Katolik mezhebinin ruhani liderliğini hem de Vatikan Devlet Başkanlığını aynı anda yapmaktadır. Vatikan Hristiyan dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi konumundadır. Bu küçük ülkenin güvenliği az sayıda muhafızlardan oluşmaktadır. Vatikan şehri küçük olduğundan gezilecek alanları da kısıtlıdır. Vatikan Müzesi, Vatikan meydanı ve Sistine Şapeli gezilecek yerleridir.

Castel Sant Angelo Kalesi

379340 svetik 2048x1152 - Roma
Castel Sant Angelo Kalesi

Roma’da bulunan Adriano Parkı’nın içinde yer alan Castel Sant Angelo Kalesi, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından ailesi ve kendisi için anıt mezar olarak yaptırılmasına rağmen daha sonra papa kalesi olarak kullanılmıştır. Kale ile Vatikan arasında bulunan gizli geçiş sayesinde papaların can güvenliği sağlanmıştır. Tiber Nehri kıyısında bulunan Castel Sant Angelo Kalesi 58 odadan oluşmaktadır.  Castel SAnt Angelo Kalesi bir dönem Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Cem Sultan’ın da esir olarak tutulduğu yer olarak bilinmektedir. Tarihi geçmişi ve mimari yapısıyla görülmeye değer bir yapı olan Kale’nin en tepesinden eşsiz manzarayı da mutlaka izlemelisiniz. Buraya metro ile lepanto durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here