Rüya Gibi Bir Tatil! Büyülü Şehir Kapadokya

0
4096

Hem tarihi dokusu hemde ihtişamlı görünümüyle tatilcilerin gönlünü fetheden Kapadokya sizlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunmaktadır. Harika bir coğrafi konuma sahip olan bu doğa üstü yer gerçekten çok iyi zaman geçirmenizi sağlamaktadır. Sihirli şehir olarakta adlandırılan Kapadokya lav küllerin oluşturduğu tabakaların yağmur ve rüzgar ile aşınması sonucunda bu mükemmel coğrafya ortaya çıkmıştır. Meşhur Göreme meydanında oturup o büyülü atmosferde bir şeyler içebilirsiniz.

göreme - Rüya Gibi Bir Tatil! Büyülü Şehir Kapadokya
                                                                                   Göreme

Özellikle Göreme Açık Hava Müzesi, Kızıl Çukur Vadisi, Güllüdere, Aşk ve Zemi vadisi, Aşıklar Tepesi ve Aşk Vadisi görülmeye değer bir güzellik taşımaktadır. Önceliğiniz kesinlikle Aşıklar Tepesi olsun. Çünkü burası bütün Göreme manzarasını ayaklar altına seriyor. Kapadokya’nın o ihtişamını burada birkez daha yaşıyorsunuz. Bütün Kapadokya’yı gözlerinizin önünde istiyorsanız mutlaka Avanos’a da gitmelisiniz. Burada o kadar muhteşem bir atmosfer bulunuyor ki sizleri bu müthiş şehre aşık ediyor. Gerçekten olağanüstü bir güzelliğe sahip olan Kapadokya sizlere harika vakit geçirmeniz için sunulmuş en büyük fırsatlardan biridir.

avanos 1024x630 - Rüya Gibi Bir Tatil! Büyülü Şehir Kapadokya
                                                                                 Avanos

Avanos’ta Halıcılık, Şarapçılık ve çanakçılık oldukça gelişmekte olup şehrin ticaretine katkıda bulunmaktadır. Burada Çavuşin, Zelve vadisi, Paşabağ, Özkonak Yeraltı Şehri, Sarıhan Kervansarayı ve Çanak Atölyeleri gezebileceğiniz yerlerdir. Avanos hem yerli hem de yabancı birçok  turistin oldukça ilgisini çeken bir tatil beldesidir. İnanın buraya geldğiniz zaman hiç gitmeyi düşünmeyeceksiniz. Gelelim Peri bacalarına, meşhur Peri Bacaları, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bu eşsiz güzellik tam bir tarihi doku içermektedir. Özellikle bu bölge Balayı düşünen çiftler içinde oldukça muazzam bir tatil sunmaktadır.

peri bacları - Rüya Gibi Bir Tatil! Büyülü Şehir Kapadokya
                                                                              Peri Bacaları

Sabah kalkıp vadiyi dolaşın, Atv ile keyifli bir sürüş deneyimi yaşayın ve At ile gezip eğlenin. Atv için ödeyeceğiniz ortalama fiyat 80-150 TL arasında değişmektedir. At gezisi içinde saat başına 70 Tl ücret alınmaktadır. Geçmiş tarihte Persliler tarafından güzel atlar ülkesi olarak adlandırılan Kapadokya’da gezilecek o kadar çok yer var ki geldiğinize pişman olmayacaksınız. Buraya kadar gelmişken kesinlikle Balon turu yapmadan ayrılmayınız. 50-70 dakika arası kişi başı ücreti 100 Euro’dur. Tabi yabancılara fiyat değişmektedir.  Her mevsim ziyaretçisi bulunan Kapadokya sizleri memnun bırakacaktır.

tarihin ve kulturun bulustugu sehir kapadokya 2 1 - Rüya Gibi Bir Tatil! Büyülü Şehir Kapadokya
                                                                                Kapadokya
Bu tarihi şehirde Ürgüp, Ortahisar,  Ihlara vadisi, Çavuşin köyü ve Devren vadisi kesinlikle görmeniz gereken diğer yerlerdir. Kapadokya gerçekten Türkiye’nin en harika tatil bölgelerinden biridir. Burada kaldığınız süre içerisinde sessiz ortamı ile ruhunuz, temiz havası ile de vücudunuz dinlenecektir. Burada konaklayabileceğiniz birçok kaya otelleri bulunmaktadır. Hemen hemen hepsi birbirine yakına yerler aralarında ortalama  2-3 km mesafe bulunmaktadır. Tatil sürenizi en az 4-5 gün olacak şekilde ayarladığınız takdirde buraları çok rahat gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here