Samba Ülkesi Brezilya

0
5545
Brezilya

Brezilya, Güney Amerika Kıtası’nda yer almaktadır. Güney Amerika Kıtası’nın en büyük ülkesi konumunda olan Brezilya oldukça uzun bir Atlas Okyanusu kıyısına sahiptir. Brezilya’nın güney bölgesinden kuzey bölgesine Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezüella, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası’dır. Brezilya’nın başkenti Brasilia, en büyük şehri ise Sao Paulo’dur. Brezilya’nın en çok tercih edilen bölgelerinden biri de Rio de Janeiro olarak biliniyor. Yaklaşık 4.1 milyonluk bitki ve hayvan türüne sahip olan Brezilya, yeşile bürünmüş durumdadır. Dünyanın en eğlenceli ülkelerinden olan Brezilya, özellikle Futbol, Samba ve Copacabana Plajları ile ön plana çıkmaktadır. Günümüzde Brezilya denince akla ilk gelen tabi ki Futbolu olmaktadır. Brezilya’da dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Amazon Ormanları’dır. Brezilya gezilecek yerler listenizde kesinlikle Amazon ormanlarına yer vermenizi tavsiye ederiz. Ülke vahşi yaşam bakımından oldukça zengin ve çeşitlilik göstermektedir. Kültürel bakımdan oldukça zengin olan Brezilya’da gezilecek yerler; Rio de Janeiro, Kurtarıcı İsa Heykeli, İguazu Şelalesi, Sugarloaf Mountain (Kesmeşeker Dağı), Sao Paulo ve Brasilia’dır.

Rio de Janeiro

rio de Janeiro - Samba Ülkesi Brezilya
Rio de Janeiro

Rio de Janeiro, Sao Paulo şehrinden sonra Brezilya’nın en büyük ikinci şehri konumundadır. 1 Ocak 1502 tarihinde Portekizli gezginler tarafından keşfedilen Rio de Janeiro ’da o dönemlerde Amazonlar yaşamaktaydı. Rio de Janeiro ’nun tam adı Sao Sebastiao do Rio de Janeiro olarak bilinmektedir. Şehrin önemli eserlerinden olan Kurtarıcı İsa Heykeli de burada bulunmaktadır. Ayrıca Brezilya milli takımının maçlarını oynadığı Maracana stadyumu burada yer almaktadır. Dünya’nın en renkli karnavalı olan Rio Karnavalı Rio de Janeiro şehrinde düzenlenmektedir. Rio Karnavalı ilk olarak vals ve polka dansları ile kutlanmasına rağmen günümüzde samba dansıyla kutlanmaktadır. Rio de Janeiro, Brezilya tarihinin en renkli ve en hareketli şehridir. Rio de Janeiro ‘ya tam Rio Karnavalı zamanında gelmenizi tavsiye ederiz.

İguazu Şelalesi

iguazu selalesi - Samba Ülkesi Brezilya
İguazu Şelalesi

İguazu Şelalesi Güney Amerika’da bulunan bir nehir. 1.320 km uzunluğunda olan İguazu Şelalesi Coritiba şehrine yakın bir yerde iki ayrı nehrin birleşmesi sonucu oluşmuştur. İguazu Şelalesi’nin en dikkat çekici özelliği nehrin döküldüğü yerin biraz gerisinde ki şelaleleridir. Şelalelerin en görkemli olduğu kısım Arjantin tarafında kalan kısmıdır. Şelaleden akan sular yaklaşık 75 metrelik yükseklikten nehre dökülmektedir. İguazu Şelalesi, 1984 yılında Unesco tarafından “Dünya Mirası” listesine girmeyi başarmıştır. Bu doğa harikasını Alvar Nunez Cabeza de Vaca 1542 yılında keşfetmiştir. Dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan İguazu Şelalesi nefes kesen bir görüntüye sahip. İguazu Şelalesi Brezilya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarici İsa Heykeli - Samba Ülkesi Brezilya
Kurtarıcı İsa Heykeli

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde Corcovado dağı üzerine inşa edilen Kurtarıcı İsa Heykeli şehrin sembollerinden biridir. Tijuca Milli Parkı’nın içinde bulunan İsa Heykeli oldukça etkileyici bir manzaraya sahiptir. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen Corcovado 710 metre yükseklikte yer almaktadır. Dağın zirvesinde bulunan Kurtarıcı İsa Heykeli, Heitor Silva Costa tarafından tasarlanıp ünlü heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içerisinde tamamlanmıştır. Yaklaşık 8 metre yükseklikte olan İsa Heykeli Rio de Janeiro bölgesinin simgesi haline gelmiştir. Kurtarıcı İsa Heykeli eserini kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz. Yılda yüz binlerce turist sadece Kurtarıcı İsa Heykeli eserini görmek için Brezilya ülkesine gelmektedir.

Kesmeşeker Dağı

Kesmeseker Dagi 1024x538 - Samba Ülkesi Brezilya
Kesmeşeker Dağı

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrine bağlı Guanabara Körfezi’nin Atlantik Okyanusuna açılan kısmında yer alan Kesmeşeker Dağı ‘nın bilinen bir diğer adı ise Şeker Toprağı Dağı olarak geçmektedir. Kesmeşeker Dağı, Şeker Toprağı ismini Portekiz ve Brezilya ülkelerinin aralarında yaptığı şeker kamışı ticareti sonrasında almıştır. Dağın en uç noktası ile Morro da Urca arasında yolcu taşımacılığı yapan 65 kişi kapasiteli teleferik bulunuyor. Kesmeşeker Dağı ‘nın zirvesinden Rio de Janeiro daha bir harika görünmektedir. 396 metre yükseklikte olan Kesmeşeker Dağı’na ulaşmak için Rio de Janeiro’dan buraya giden otobüslere binebilirsiniz. Kesmeşeker Dağı sizlere Brezilya’nın en harika manzaralarından birini sunmaktadır.

Sao Paulo

Sao Paulo 1024x512 - Samba Ülkesi Brezilya
Sao Paulo

Sao Paulo, 12 Milyonu aşkın nüfusu ile Güney Amerika bölgesinin en büyük şehridir. Brezilya’nın en büyük sanayi merkezlerinden biri olan Sao Paulo, Serra do Mar tepelerinin üzerinde konumlanmıştır. En yakınında bulunan Santos şehri 48 km mesafede yer almaktadır. 1554 yılında Portekizli Katolik rahipler tarafından yerleşim yeri olarak kurulan Sao Paulo, tarım ve kahve üretimi dolayısıyla hızlı gelişen şehirlerden biridir. Brezilya’nın en çok rağbet gören şehirlerinden olan Sao Paulo özellikle hareketli geceleri ve birbirinden eğlenceli sokakları ile sizlere samba görseli sunuyor. Sao Paulo’da gezilecek yerler; Sao Paulo Sanat Müzesi, Ibirapuera Parkı, Şehir merkezi, Sao Paulo Şehir Tiyatrosu ve Katedral olarak ön plana çıkmaktadır. Eğer gezmek için bolca vaktiniz varsa Sao Paulo’da en az 2 gün kalmanızı öneririz.

Brasilia

Brasilia - Samba Ülkesi Brezilya
Brasilia

Brasilia, Brezilya’nın başkentidir. Yaklaşık 3.5 senede inşa edilen başkent Brasilia, Rio de Janeiro’dan sonra ülkenin yeni başkenti olmuştur. Brasilia yaklaşık 2.9 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Başkenti gezmek isterseniz, özellikle Paranoa Gölü’nün o muhteşem manzarasını görmenizi tavsiye ederiz. Şehir hareketli olmanın yanı sıra mimari yapısıyla da oldukça muazzam görünmektedir. Samimi ve içten olan Brezilya halkı sıcaklığıyla yüzünüzü güldürecektir. Brezilya gezilecek yerler listenizde başkent Brasilia’ya mutlaka yer vermenizi tavsiye ederiz. Brezilya ulaşım bakımından da oldukça fazla alternatif sunmaktadır. Hemen hemen her noktadan şehir merkezine ulaşım için olanak bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here