Sırbistan

0
5490

Sırbistan balkanlarda yer almaktadır. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılması sonucu oluşmuştur. Sırbistan’ın başkenti ise Belgrad’tır. Ülkede konuşulan dil Sırpçadır. Kuzey bölgesinde Macaristan, batı bölgesinde Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güney bölgesinde Kosova ve Kuzey Makedonya ve doğusunda Bulgaristan ile Romanya komşusudur. Sırbistan bağımsızlığını Osmanlı İmparatorluğundan almıştır. Yaklaşık 420 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Balkanlarda bulunan eski Yugoslavya Devletinin bir arada bulunan iki parçası olan Sırbistan ve Karadağ’ın oluşturduğu Devlet Birliği 2006 da düzenlenen referandum sonucu resmen bitmiştir. Sırbistan, Karadağ ile ayrıldıktan sonra denizle bağlantısı kesildiği için donanmasını satılığa çıkarmıştır. Avrupa medeniyetinin önemli ülkelerinden biri olan Sırbistan’da Osmanlı, Roma, Bizans ve Avusturya-Macaristan izleri taşımaktadır. Ülkede geçerli para birimi Sırp Dinarı’dır. Hem vizesiz olması hem de tarihi izler taşıyor olması Sırbistan’ın oldukça fazla turist ağırlamasına olanak sağlamaktadır. Sırbistan, eski dönemden günümüze kadar korunan tarihi taş sokakları, doğal güzellikleri ve gece hayatı ile adından sıkça söz ettirmektedir. Özellikle Belgrad, Aziz Sava Katedrali, Kalemegdan, Knez Mıhalıova caddesi, Nıkola Tesla Müzesi, Vojvodına Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Skadarlija kesinlikle Sırbistan da gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Belgrad

Belgrad - Sırbistan
Belgrad

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. 1.2 milyon nüfusa sahip olan Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer almaktadır. Beyaz Şehir anlamına gelen Belgrad Güneydoğu Avrupa bölgesinin en büyük şehirlerinden biridir. Belgrad orta taş ve eski taş çağlarında avcı ve toplayıcılara ev sahipliği yapmıştır. Toplamda 115 savaş atlatan ve 44 yıkıma rağmen ayakta durmayı başaran Belgrad geçmişten günümüze kadar birçok kez yenilenmiştir. Prehistorik Avrupa’nın en önemli ve en büyük kültürlerinden biri olan Vinca Kültürü M.Ö 6.yüzyılda ilk Belgrad’da görülmüştür. Sırasıyla Singiler, Keltler ve Roma İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. Daha sonra Slav akını başlamış ve devamında Bizanslılar, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu tarafından yönetilmiştir. 1841 yılında Sırp isyanı sonucu Belgrad başkent unvanını kazanmıştır. Belgrad hem gezilecek birçok yeri ile hem de bitmek bilmeyen gece hayatı ile tatil severlere birçok alternatif sunmaktadır. Belgrad’a kadar gelip de burada gece hayatının tadına bakmadan kesinlikle dönmemenizi öneririz. Türkiye’den Sırbistan’a gidecek olanlar Vize almadan gidebilir. T.C vatandaşları sadece pasaport ile yolculuk yapabilmektedir.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali - Sırbistan
Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yer almaktadır. Aziz Sava Katedrali, Sırbistan’ın en eski ve en bilinen Ortodoks Kilisesi olma özelliğini taşıyor. Osmanlı Paşası olan Sinan Paşa’nın, Aziz Sava’yı Katedralin olduğu yere gömdüğü söylenmektedir. O yüzden Katedral Aziz Sava’ya ithaf etmektedir. Her ne kadar teknik anlamda Katedral olmasa bile yabancı dillerde büyüklüğü ve sıklığı sebebiyle Katedral olarak da anılmaktadır. Özgün Sırpça dilinde tapınak olarak anılır, ve Doğu Ortodoks Kilisesinde kilise anlamına gelmektedir. Sırbistan’da yaşayan yerel halkın çoğunluğu Hristiyanlık dininin Ortodoks mezhebine inanmaktadır. Belgrad’ın en bilinen yapılarından biri olan Aziz Sava Katedrali aynı anda ortalama 9.850 kişiyi ağırlayabiliyor. Mimari yapısı Camiyi andırmaktadır. Katedral Slavija Meydanı ve Terazije Meydanına oldukça yakındır. Sırbistan‘ın baş yapıtlarından biri olan Aziz Sava Katedralini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Kalemegdan

Kalemegdan - Sırbistan
Kalemegdan

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Kalemegdan, Sırbistan’ın en önemli değerlerinden biridir. Şehrin simgelerinden biri olan Belgrad Kalesi de Kalemegdan’ın içinde bulunmaktadır. Türkçe kökenli olan Kalemegdan, ismini Osmanlı döneminde almıştır. Kalemegdan’da Park içerisinde çeşitli aktiviteler, festivaller ve geziler düzenlenmektedir. Ayrıca Kale’nin tepesinden şehir manzarası harika görünmektedir. Parkın içerisinde eski dönemden kalma mimari yapılarda dikkat çekmektedir. Ayrıca park girişinin hemen sol tarafında “Anahtar Teslim Anıtı” yer almaktadır. Giriş ücreti bulunmayan Kalemegdan, muazzam manzarası ile Sırbistan’ı ayaklar altına sermektedir. Belgrad’a geldiyseniz, mutlaka Kalemegdan Parkı’nı da görmenizi tavsiye ederiz.

Knez Mihaliova Caddesi

Knez Mihaliova Caddesi - Sırbistan
Knez Mihaliova Caddesi

Sırbistan’ın Belgrad şehrine bağlı olan Knez Mihaliova Caddesi Cumhuriyet Meydanından Kalemegdan’a kadar uzanan yürüyüş yoludur. Sadece yayalara ait olan ve trafiğe kapalı olan bu cadde Sırbistan ve Belgrad’ın en işlek caddelerinden biridir. Cadde adını III. Mihailo’dan almıştır. 1800’lü yıllardan günümüze birçok tarihi bina Knez Mihaliova Caddesi üzerinde yer almaktadır. Cadde oldukça hareketli olmasının yanı sıra burada bulunan birçok yapı zengin Sırp ailelerine aittir. Belgrad’ın en kalabalık alışveriş merkezi Knez Mihailova Caddesi olmaktadır. Cadde üzerinde lüks dükkanlar, tarihi yapılar ve birbirinden şık restoranlar bulunuyor. Ayrıcı cadde üzerinde Sırbistan’ın sembol isimlerinden biri olan Prens Mihailo’nun da heykeli yer almaktadır. Belgrad’a uğrarsanız, bu ışıltılı caddeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Nikola Tesla Müzesi

Nıkola Tesla Müzesi - Sırbistan
Nıkola Tesla Müzesi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Nıkola Tesla Müzesi 1952 yılında Nikola Tesla’nın kişisel eşyalarını sergilemek için kurulmuştur. Müze içerisinde yaklaşık 5700 kadar kişisel eşya ve 160.000 kadar orijinal belge bulunmaktadır. Müze’de Tesla’nın geçmişten günümüze kadar yaptığı bütün icatlar gösterilmektedir. Günümüzde kullandığımız birçok teknolojik ve ihtiyaç ürünlerinin gerçek mucidi Nkola Tesla’dır. 1856 yılında Hırvatistan’da doğan Tesla, aslında Radyo’yu ilk bulan insandır. Günümüzde kayıtlara Guglielmo Marconi adı yansımış olsa da ABD yüksek mahkemesi patentin daha önce Nikola Tesla tarafından alındığını doğrulamıştır. Neon ışıkları, Floresan lamba, mikro dalga fırın, arabaların ateşleme sistemleri, uzaktan kumanda ve hidroelektrik Nikola Tesla tarafından bulunmuştur. Müzede Tesla ve Edison arasındaki rekabete de geniş yer verilmiştir. Sırbistan ve Belgrad’ın en önemli tarihi yerlerinden biri olan Tesla Müzesi kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Belgrad’ın Krunska Caddesi üzerinde yer alan Müzeyi ziyaret etmek isterseniz, Pazartesi günleri hariç diğer günler sabah 10 ile akşam 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Vojvodina Müzesi

Vojvodina Müzesi 1024x538 - Sırbistan
Vojvodina Müzesi

Sırbistan’ın en önemli tarihi ve sanat müzesi olan Vojvodina Müzesi Novi Sad’da bulunan Dunavska caddesi üzerinde yer almaktadır. 1847-1848 yılları arasında halka açılan müzede yaklaşık 450.000 kadar eser yer almaktadır. ‘Madonna with Child’, (Paris Bordone), ‘Christ and Centurion’, (Carlo Caliari), ‘Holy Mother with Christ’ başta olmak üzere daha birçok önemli tablo burada sergilenmektedir. Genelde etnografya eserlerinin sergilendiği Vojvodina Müzesi’nin girişi 150 Dinar (4 TL) dir. Ayrıca Sırbistan’ın önemli dergilerinden olan “Slobodna Vojvodina” (Özgür Vojvodina) isimli derginin ilk sayısı bu müzede basılmıştır. Hem Vojvodina hem de Sırbistan’ın en büyük kültürel eserleri burada sergilenmektedir. Novi Sad meydanında bulunan bu tarihi mekanı mutlaka görmenizde fayda var.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi 1 - Sırbistan
Sırbistan Ulusal Müzesi

Başkent Belgrad’ın Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Sırbistan Ulusal Müzesi eski Yugoslavya ve Sırbistan’ın en eski ve en büyük müzesidir. 10 Mayıs 1844 yılında kapılarını halka açan müze, Hieronymus Bosch, Juan de Flandes, Van Gogh, Picasso, Monet ve Rubens başta olmak üzere daha birçok ünlü sanatçının eserleri burada sergilenmektedir. Müze’de yaklaşık 400.000’den fazla eser sergilenmektedir. 3 katlı olan müzenin giriş katında ilk çağlardan kalma koleksiyonlar sergilenmektedir. 2 ve 3. Katlarda ise ülkenin sanat bakımından nasıl geliştiğini gözler önüne seren birbirinden harika eserler yer alıyor. Müzede Neolitik dönemden günümüze kadar birçok eser bulunmaktadır. Belgrad’a kadar gelip bu muazzam eserleri görmeden gitmemenizi öneririz.

Skadarlija

Skadarlija 1024x680 - Sırbistan
Skadarlija

Belgrad’ın en eski mahallesi olan Skadarlija, Paris sokaklarından kalma bir bohem köşesi olmakla birlikte eski taş sokaklarıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir. Gün içinde oldukça hareketli olan Skadarlija mahallesinde özellikle ünlü Sırp şarapları ile meşhur birçok restoran yer almaktadır. Belgrad’ın en tatlı bölgesi olan Skadarlija birçok ünlü simayı de ağırlamıştır. Özellikle eski Belgrad’ı korumak için birçok restorasyon çalışması yapılan Skadarlija bölgesi resmi olarak 1992 yılında tam olarak halka açılmıştır. 1970’li yıllarda Parisli Montmartre ile kardeş bölge ilan edilen Skadarlija, 19.yüzyılın sonlarına doğru bölgede yaşayan çingeneleri buradan göndermiştir. Günümüzde Belgrad’ın bohem mahallesi olarak bilinen Skadarlija o kadar harika bir yer ki mutlaka buraya gelmeniz gerekiyor. Bu rengarenk mahallede gezerken geçmiş zamana yolculuk yapıyormuş gibi hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here