Trilye

0
5546

Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan şirin bir tatil beldesidir. Marmara Denizi kıyısında bulunan Trilye’nin Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar olmak üzere birçok devlet tarafından yönetildiği bilinmektedir. Trilye, 1909 yılında sadrazam Mahmut Şevket Paşa’nın suikast sonucu öldürülmesiyle “Mahmut Şevket Paşa” olarak değiştirilse de yerel halk hep Trilye adıyla benimsemiştir. Burası Meşhur Rum Evleri, Çam Ormanları ve Tarihi Sokakları ile eski dönemleri anımsatmaktadır. Trilye, biraz kafa dinlemek ve küçük bir hafta sonu kaçamağı yapmak için oldukça ideal bir tatil beldesidir. Burada gezdiğiniz bütün sokaklarda, gittiğiniz birçok mekanda eski yapılarla karşılaşmanız mümkün. Trilye’de daha çok Rum ve Hristiyan halkından kalma tarihi yapılar görünmektedir.

Trilye Gezilecek Yerler

Trilye Sokakları - Trilye
Trilye Sokakları

Trilye’nin sokakları yıkık, dökük ve eskiden kalma olsa bile her sokağının ayrı bir rengi sizleri kendine aşık etmeye yetecek kadar güzel görünüyor. Burası, günümüzde çok fazla keşfedilmeyen ancak tarihi değeri ile bilinen bölgelerden biridir. Hani eskide kalmaya başlayan çocukluk anılarımız var ya, işte o anılar burada tekrar yeşeriyor. Samimiyet ile iç içe olan Trilye’de sokakta oturan teyzeler, dışarıda top oynayan çocuklar ve samimi tavırlarıyla kahve halkı size o kadar sıcak davranıyor ki, inanın hiç gitmeyi düşünmüyorsunuz. Bursa ile 1.5 saat mesafede olan Trilye’nin İstanbul’a uzaklığı ise 3.5 saattir. Trilye’ye adım attığınız anda ilk uğrayacağınız yer Trilye Taş Mektep olsun. İlk yapıldığı senelerde papaz okulu olarak hizmet veren Taş Mektep, daha sonra Kazım Karabekir’in sayesinde öksüzler evi ve ilkokul olarak hizmet vermiştir. Şuan terk edilmiş bir yapı olan Taş Mektep’te Kıbrıs’ın eski Cumhurbaşkanı olan Makarios’ta eğitim almıştır. Trilye’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Taş Mektep maalesef ziyaretçi kabul etmiyor.

Trilye Sahil - Trilye
Trilye Sahil

Gezimize Trilye’nin en bilinen camisi olan Fatih Cami ile devam ediyoruz. Fatih Cami, ilk olarak Aya Todori Kilisesi olarak kullanılmış ve daha sonra Osmanlı himayesine girmesiyle tepesine kubbe eklenerek Fatih Cami olarak hizmete açılmıştır. Trilye’de hem eski zamanın esintisini hemde günümüz mimarisini Fatih Cami ile görmüş olduk. Buradan Trilye’nin meşhur kahvesi olan Çamlı kahveye doğru ilerliyoruz. Eğer sabahın erken saatlerinde buraya vardıysanız, Trilye Çamlı Kahvenin muhteşem kahvaltısını tatmanızı öneririz. Çamlı Kahve’de kahvaltı ve çay eşliğinde Bursa manzarasını izleyebilirsiniz. Ortalama fiyat ise 25-30 TL arasında değişmektedir. Eğer köy bakkallarına ve köy pazarlarına düşkünseniz, Trilye’nin Köylü Pazarı’na kesinlikle uğramalısınız. Bilindiği üzere Halk geçimini Zeytin ile sağlamaktadır. Buradan zeytin veya zeytin yağı almadan dönmek olmaz. Ayrıca sadece zeytin ürünleri değil, birçok ev yapımı reçeller, meşrubatlar ve acı soslar bulunuyor.

Trilye Köylü Pazarı - Trilye
Trilye Köylü Pazarı

Trilye’nin Saklı Bölgeleri

Trilye Köylü Pazarı gezintisinden sonra hemen Trilye’nin en çarpıcı noktasına geçiyoruz. Trilye gezisinin en dikkat çeken yeri hiç kuşkusuz Tirilye Çarşısı olmaktadır. Burası aslında Çarşı değil, küçük ve çok tatlı bir hediyelik eşya dükkanıdır. Dükkanı gördüğünüz anda zaten o şirin mimari çalışması sizleri oldukça etkileyecektir. İçeride onlarca sabun çeşidi, safran ve zeytinyağı kolonyaları, zeytinyağları ve Trilye’nin fotoğrafları ile süslü birçok magnet bulunuyor. Ayrıca istediğiniz ürünlerin tadına bakabilir veya deneyebilirsiniz. Trilye Çarşısı’ndan ayrılmadan zeytinlerin tadına mutlaka bakmalısınız. Dükkan sahipleri çok ilgili ve birçok ürünün detayını sizlere söylemektedir. Trilye’ye Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle yer vermenizi tavsiye ederiz.

Trilye Çarşısı - Trilye
Trilye Çarşısı

Aslında burada sizleri köyden çok köylüler cezbediyor. Çünkü o kadar samimi ve içten davranıyorlar ki, onların o sıcakkanlı davranışları hepimizi etkiliyor. Trilye’de öğlen yemeği olarak balık yiyebilirsiniz. Akşama doğru da şöyle enfes bir el yapımı tatlı ve Türk kahvesi ile yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Trilye’den ayrılmadan önce Yat Limanını da ziyaret edebilirsiniz. Öyle çok büyük bir yer değil, ama tatlı bir havası var. Hemen yanı başında plajı da bulunuyor. Burada ister tekne kiralayın, isterseniz de denizin tadını çıkarın. Trilye‘nin o renkli sokaklarını doyasıya gezmenin tadını çıkarın. Her sokakta yüzlerce yıllık yapılar ve sizlere bu yapılardan bahsedecek olan Trilye’nin samimi halkı bulunuyor. Mudanya’nın en şirin bölgesi olan Ayrıca burası hafta sonu kaçamağı içinde oldukça ideal bir seçim olacaktır. Ulaşım için İstanbul’dan geliyorsanız, Eminönü iskelesinden Budo ile veya Yenikapı’dan İdo ile Mudanya’ya gelebilirsiniz. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonucunda Mudanya’ya ulaşırsınız. Mudanya’da indikten sonra da Trilye’ye giden minibüslere binerek 15-20 dakika içerisinde Trilye‘ye ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here