Ürdün

0
5420
Ürdün

Ürdün Nerede ? Ürdün hakkında merak edilenler ve Ürdün gezi rehberi..

Ürdün (Ürdün Haşimi Krallığı), Orta Doğu’da yer alan Arap ülkesidir. Kuzey tarafında Suriye ve Irak, güney ve doğu kısmında Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria yer almaktadır. Ürdün’ün başkenti Amman, resmi dili Arapça ve resmi dini İslam’dır. Ürdün adını Ürdün Nehri’nden almıştır.Birinci Dünya Savaşı’na kadar Türk egemenliğinde olan Ürdün, savaş döneminin başlaması sonucu 1921 yılında İngiliz mandası olarak Mavera-i Ürdün Emirliği adını aldı. Ürdün’de Roma ve Osmanlı İmparatorluğuna ait birçok tarihi yapı ve kalıntı bulunuyor. Ürdün okuma yazma ve kültür bakımından oldukça gelişmiş bir Ülkedir. Özellikle Kudüs manzarasını yakından görebileceğiniz Lut Gölü(Ölü Deniz) günümüzde en çok ziyaret alan bölgelerden biri olmayı başarmıştır. Ürdün gezilecek yerler listenize Amman, Kayıp Kent Petrası, Antik Roma Kenti Jerash, Wadi Rum, Ölü Deniz (Lut Gölü) ve Akabe’yi ekleyebilirsiniz.

Petra - Ürdün
Petra Antik Kenti

Ürdün Gezilecek Yerler

Bazen değişiklik iyi gelir insana,ama öyle uzaklarda da aramamak lazım. Bazen sıradan ve alışılmış tatilleri bir kenara bırakıp yeni kapıları açmak güzel olur. Klasikleşen o Avrupa tatillerine son verip Ürdün’ün o gösterişli ve sizi kendine hayran bırakacak manzarasına hazır olun. Mesela Wadi Rum ‘da safari ya da çölde kamp yapabilirsiniz. Akabe limanı da görülmeye değer bir tarihe sahiptir. Ürdün’ün denize açılan tek limanı olma özelliğini taşımaktadır. Ürdün’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Jerash kentidir. Şehir merkezinin 50 km kuzeyinde yer alan bu antik kent günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuş eski bir Roma şehridir. Osmanlı döneminden kalma Akabe Kızıldeniz’i de görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ve tabi ki dünyanın 7 harikası arasına girmiş Kayıp Kent Petrası Ürdün’de görülebilecek en iyi yerlerin başında gelmektedir. Petra’da Pazartesi-Çarşamba ve Perşembe günleri “Petra By Night” gecesi düzenlenmektedir. Binlerce mumdan oluşan bu harika şovu kaçırmamanızı öneririz. Bu güzel ülkede o kadar pozitif enerji var ki ayrılmak istemeyeceksiniz.

Ürdün Konaklama ve Tatil Planı

Eski olduğu kadar modern bir yapıya da sahip olan bu güzel ülke, Orta Doğu topraklarında petrol çıkmayan tek ülke konumunda bulunuyor. Petrol zengini olmamasına rağmen tarihi ve coğrafi özellikleri ile oldukça zengin bir ülkedir. Vizesiz olduğu için aslında çok şanslıyız. Ürdün’e gitmek için en ideal dönem Mart-Ağustos ayları arasında olabilir. Geri kalan dönemde aşırı sıcak ve soğuk havaya maruz kalabilirsiniz.Ürdün turizmcilerin fırsatçılığı sebebiyle oldukça pahalı bir ülke durumuna gelmiştir. Ülkede toplu taşıma çok az sayıda kullanılmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Yoksa tatil sizin için bir eziyet haline gelir. Şehrin birçok yerinde araç kiralama şirketleri yer alıyor. Ancak biz kesinlikle hava alanı içerisinde bulunan araç kiralama şirketlerini daha güvenli buluyoruz. İlk durağı Amman olananlar için Hava alanı-Amman arası yaklaşık 41 km’dir. Ürdün turu düşünenler konaklama için mutlaka gelmeden 3-4 ay önce rezervasyon yaptırmak daha mantıklı oluyor. Çünkü yakın tarihlerde konaklayacak yer bulamayabilirsiniz.

Ürdün tarihi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here