Uşak

0
5491

Türkiye’nin tarih kokan bir şehri olan Uşak, eski adıyla Temenothytia olarak bilinmektedir. Tarihi dokusu ve geçmişiyle kültür kokan Uşak, buraya gezmek için gelen ziyaretçilerini oldukça memnun etmektedir. Eski geçmişinden kalan tarihi dokulara yerli halk ’ta oldukça iyi bakmıştır. Uşak aslında Eski Çağ ve Modern Çağ’ın izlerini taşıyan tarihi bir dokudur. Burada gezmeye Ulubey Kanyon’undan başlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük 2.Kanyonu olan Ulubey Kanyonu görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Daha sonra sırasıyla Atatürk ve Etnografya Müzesi, Şifalı Sular ve Kaplıcalar, Blaundus Antik Kenti, Uşak Arkeoloji Müzesi ve Paşa Hanı’dır.

Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu - Uşak
Ulubey Kanyonu

Ulubey İlçesinde yer alan Kanyon, Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Grand Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci Kanyonu’dur. Ulubey Kanyonu yaklaşık 45 kilometre uzunluğa sahip ve 40-100 metre arasında bir genişliğe sahiptir. Kanyon’un derinliği ise 170 metreye kadar inmektedir. Ulubey Kanyonu 2015 yılında kapılarını turizme açmıştır. Kanyon’u ister arazi aracı ile gezin isterseniz yürüyerek keşfediniz. Burada kaya tırmanışı ve balonla gezinti yapabilmeniz de mümkündür. Uşak Merkez’den Ulubey Kanyona her saat ulaşım vardır. Merkeze olan uzaklığı yaklaşık 29 kilometredir. Burada oturup dinlenebileceğiniz ve harika Kanyon manzarasını izleyebileceğiniz cam teras kafe mevcuttur. Bu Kafe’nin özelliği kurşun geçirmez camlardan yapılmış olmasıdır.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi - Uşak
Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi 1970 yılında halka kapılarını açmıştır. Uşak Tarihi boyunca elinde bulunan bütün tarihi eserler bu müzede sergilenmektedir. Eski savaşlarda kullanılan taş baltalar, cam eserleri, Karun hazineleri, mezar yazıları, altın takılar ve cam kaplar gibi tarihi eserler bulunmaktadır. Uşak Arkeoloji Müzesinde Roma döneminden günümüze birçok tarihi eser görmeniz mümkündür. Müze Uşak tarihinin önemli eserlerini içinde barındırmaktadır.

Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti 1024x668 - Uşak
Blaundus Antik Kenti

Uşak Ulubey ilçesinde bulunan Blaundus Antik Kenti Helenistik Çağ’a dayanan tarihi ile bilinmektedir. Etrafı vadilerle çevrili bir yarımada üzerine kurulan bu Antik kent birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Makedonlar tarafından kurulduğu söylenilen Blaundus Antik Kenti’nin ismi yine Makedonyalılar tarafından verildiği bilinmektedir. Hamilton 1845 yılında burada bulunan “ Blaundeon Makedonon ” yazıtını gün yüzüne çıkararak Antik Kentin Blaundus olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca bu yarımada üzerinde tapınaklar, kaleler ve kaya mezarları vardır.

Paşa Hanı

Paşa Hanı 1024x768 - Uşak
Blaundus Antik Kenti

Paşa Hanı Uşak’ta bulunan meşhur kral yolu üstünde yer almaktadır. Açık adres olarak ise Cumhuriyet Caddesinde yer almaktadır. Tüccarların sıkça kullandığı bu yol üzerinde Paşa Hanının da ticarete önemli bir katkısı olmuştur. Paşa Hanı Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından 1893 senesinde Fransız bir mimara yaptırılmıştır. Taş kesme tekniği kullanılan ilk bina olma özelliğini taşımaktadır. Bir dönem çökme tehlikesi geçiren han, tekrar restore edilerek tarihi dokusu korunmuştur. Paşa Hanının üst katı otel olarak hizmet etmektedir. Bu tarih kokan Hanı ziyaret eden misafirler üst katında bulunan otelde kalabilirler. Uşaklı esnafların şu an hala alt katı aktif olarak kullandığı bilinmektedir.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Atatürk ve Etnografya Müzesi 1024x564 - Uşak
Atatürk ve Etnografya Müzesi

Kurtuluş savaşı sırasında karargah olarak kullanılan ve Atatürk’ün konakladığı yer olarak bilinen 1890 yılında Kaftancızadeler adında Uşaklı bir aile tarafından yaptırılmıştır. Yunan ordusunun Başkomutanı olan Trikopisi’de bu binada ağırlamıştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında 1970 ’li yıllarda kamulaştırılan bina, 1 Eylül 1978 tarihinde ise Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak hizmet etmeye başlamıştır. Burada tarihi Eşme kilimler, silahlar ve eski dönem kıyafetler bulunuyor. Üst katı Atatürk konaklamak için kullanmıştır. Odanın hiçbir düzeni bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Odada Atatürk’e ait birçok özel eşya bulunmaktadır. Bu tarihi dokuyu görmeden kesinlikle Uşak’tan ayrılmayınız. Uşak Merkeze bağlı Bozkurt Mahallesi Hisarkapı Uluyolu üzerinde bulunan Atatürk Ve Etnografya Müzesi hafızalarınızda yer edinecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here