Üsküp

0
349

uskup - Üsküp

Üsküp son zamanların en popüler tatil destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Kuzey Makedonya’nın başkenti olan Üsküp Vardar Nehri’nin kentin tam ortasından geçmesi sebebiyle ikiye ayrılmıştır. Üsküp 1392 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilerek Türkler tarafından bugün ki ismini almıştır. Şehir tarihi yapılarıyla olduğu kadar renkli sokaklarıyla da ön plana çıkıyor. Üsküp şehir merkezinde en dikkat çeken yapıların başında tarihi Osmanlı yapısı olan Taş köprü gelmektedir. Şehrin hemen hemen her noktasında tarihi yapı ve eser görmeniz mümkün. Gecesi ve gündüzüyle bambaşka bir şehir olan Üsküp’te görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Üsküp gezilecek yerler listesi sırasıyla Türk Çarşısı, Üsküp Kalesi, Taş Köprü, Matka Kanyonu, Vodno Dağı Seyir Terası ve Milenyum Hacı.

 

Türk Çarşısı

uskup turk carsisi - Üsküp

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yer alan Türk Çarşısı, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze gelmiştir. Tam olarak Üsküp’ün kuzey kesimi, Vardar’ın doğu yakasında yer almaktadır. Çarşı içerisinde tarihi dokuları bozulmamış birçok dükkana rastlamanız mümkün. Üsküp Çarşı’sına girdiğiniz anda ilk ulaşmanız gereken yer kesinlikle Üsküp Kalesi olmalı. Üsküp Kalesi’nin muazzam dokusu ve tarihi yapısına hayran kalacaksınız. Türk Çarşısı’nda Müslüman, Arnavut ve Yugoslav halkı bir arada yaşayıp aynı zamanda esnaflık yapmaktadır. Bu bölgede özellikle Kapan Han, Kurşunlu Han ve Davut Paşa hamamını görmenizi, ve  Üsküp’ün olmazsa olmazı Üsküp Köftesini yemenizi tavsiye ederiz. Tabi çarşı içerisinde bulunan restoranlardan farklı lezzetleri de  deneyebilirsiniz.

Üsküp Kalesi

uskup kalesi - Üsküp

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yer alan Üsküp Kalesi ilk olarak Roma döneminde yapılmış olmasına rağmen 518 yılında yaşanan bir depremle yıkılmıştır.  Roma İmparatoru I. Justinianus tarafından tekrar inşa edilerek Doğu Roma Kalesi olarak hizmet vermiştir. 1660 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan topraklarına seyahat yapan ünlü Türk gezgin Evliya Çelebi Seyahatname ‘sinde kalenin o döneme ait görüntüsünden bahsetmiştir. Kale son olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşayan 1963 depreminde tekrar hasar almasına karşın yıkılmayarak günümüze kadar gelmiştir.  Tarihi dokusu 1963 yılından beri aynı kalan Üsküp Kalesi, şehrin en belirgin sembollerinden biridir.

Ulaşım : Üsküp’ün eski şehir alanında , Vardar’ın kuzeyinde bulunmaktadır. Üsküp’ün Çarşı bölgesine yakın olan Üsküp Kalesi’ne toplu taşıma ile ulaşmak mümkün.

Taş Köprü

uskup taskopru scaled - Üsküp

Taş Köprü , Vardar Nehri üzerinde , Üsküp şehir merkezinde yer alan Osman Köprüsü. Üsküp’ün simgeleri arasında yer alan Taş Köprü, Fatih Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak geçmektedir. Zamanında Roma Köprüsü üzerine inşa edilen II. Dünya Savaşı döneminde faşistler tarafından köprü üzerine patlayıcılar yerleştirilmesine rağmen Üsküp’ün kurtulması sonucu patlayıcılarda imha edilmiştir. Taş Köprü şehrin iki yakasında bulunan insanları bir araya getirmektedir. Zamanında birçok kez hasar alan Taş Köprü günümüze kadar çoğu kez restore edilmiştir. Günümüzde hala köprü üzerinde çatlaklar yer yer görünmesine rağmen popülerliği devam etmektedir.

 

Matka Kanyonu

matka Kanyonu - Üsküp

Üsküp’ün batısında yer alan Matka Kanyonu Makedonya’nın en sık ziyaret alan bölgelerinden biridir. Matka Kanyonu içerisinde yer alan Matka Gölü ülkede ki en eski yapay göl olarak öne çıkmaktadır. Matka Kanyonu içerisinde birkaç manastır görmeniz de mümkün. Ayrıca dünyanın en derin yer altı su mağarası olan Vrelo Mağarası da Matka Kanyonu içerisinde yer almaktadır.  Ulaşım için şehir merkezinden 60 numaralı otobüsler ile Matka Kanyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım sağlamak isterseniz de ortalama 14-15 euro gibi bir tutar ortaya çıkmaktadır.

 

Vodno Dağı

Vodno Dagi Milenyum Haci - Üsküp

Vodno Dağı başkent Üsküp’ün güneybatı kısmında yer almaktadır. Burası şehrin en çok ziyaret alan yapısı olan Milenyum Hacı ‘na sahiptir. Hz. İsa’nın doğumunun 2000. yılı için yapılan Milenyum Hacı yaklaşık 66 metre uzunluğunda inşa edilmiştir. Buraya ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler seyir terasında manzaranın tadını çıkarıyor. Ulaşım için şehir merkezinden kalkan 25 numaralı otobüsler ile Vodno Dağı’na ulaşmanız mümkündür.

 

Üsküp tarihi hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here