Varşova

0
5572

Varşova Polonya’nın başkenti olan ve aynı zamanda en çok rağbet gören yerlerinden biridir. Vistül Nehri üzerinde yer alan Varşova İkinci Dünya Savaş’ında ağır bir yara alarak şehrin %80’ini kaybetmiştir. Ancak Sovyetler Birliği’nin de yardımı ile şehri yeniden inşa etmiştir. Tarihi dokusu ve mimari yapısıyla turistlerin en sık tercih ettiği bölgelerden biridir. Tarih ve Sanat bakımından oldukça zengin bir geçmişe sahip olan Varşova, aynı zamanda Polonya’nın en büyük şehridir. En ünlü ve kalabalık yeri Eski Şehir Merkezidir. Burada eski zamandan kalma taştan merdivenler ve kaldırım taşları oldukça dikkat çekicidir. Varşova’yı gezmek için öncelikle Lazienki parkından başlayabilirsiniz.

Lazienki Park - Varşova

                                                                                       Lazienki Parkı 

Parkın içerisinde müze, göl ve birçok ağaç çeşidi bulunmaktadır. Varşova’nın en büyük özelliği de yeşilliklerle dolu olmasıdır. Burası gerçekten çok güzel bir park ve içerisinde çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp biraz nefes almak isterseniz, mutlaka Lazienki parkı’na gelmelisiniz. Lazienki Parkı’na ulaşmak için Agrykola-Varşova bölgesine gelmeniz yeterlidir. Varşova’dan buraya otobüsler hareket etmektedir. Daha sonra ise Frederic Chopın Müzesine uğramalısınız. Müze Ünlü Müzik Bestecisi olan Frederic anısına yapılmıştır.

p014pzs0 - Varşova

                                                                      Frederic Chopın Müzesi

İçeride Ünlü Besteciye ait birçok bilgi yer almaktadır. Özellikle sanat severlerin görmesi gerekn bir yerdir. Varşova’da büyük bir kitle Chopın hayranıdır. Hatta bazı noktalarda ücretsiz Chopın eserleri dinletilmektedir. Frederic Chopın Müzesi mimari yapısı ve tarihi geçmişiyle Varşova halkının en çok değer verdiği yerlerden biridir. Chopın müzesi kraliyet yolu üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezinde bulunan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Varşova tarihi geçmişiyle ön plana çıkmış bir yerdir. Barbakan Kalesi de onlardan biridir. Venetian tarafından inşa edilen ve bir dönem şehrin koruculuğunun yapıldığı yer olan Barbakan günümüzde sanat eseri olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

 Warsaw Barbican - Varşova

                                                                                               Barbakan

Varşova’nın savaş dönemlerinden günümüze kadar gelen Barbakan, savaşlarda aldığı ağır hasarlar sebeiyle birkaç kez yenilenmek zorunda kalmıştır. Muazzam bir görüntüye sahip olan Barbakan, Nowomiejska sokağında yer almaktadır. Varşova’ya gelip bu tarihi güzelliği görmeden sakın ayrılmayınız. Burada Varşova hayvanat bahçesi de görülmesi gereken yerlerden biri olarak göze çarpıyor. İçerisinde 5000’den fazla hayvan bulunan bu büyük yer zaman geçirmeniz için ideal görünüyor. Varşova’da en çok ilgi gören yerlerden biri de Kraliyet Kalesidir.

windsor kale - Varşova

                                                                                     Kraliyet Kalesi 
13.yy günümüze kadar çeşitli restorasyonlarla ayakta tutulan Kraliyet Kalesi’nin içinde Kraliyet aile üyelerinin eşyaları ve kaldıkları odaları görebilirsiniz. köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Kraliyet Kalesi, savaş dönemlerinden kalma birçok eseri de içerisinde bulundurmaktadır. Kraliyet Yolu’na yakın bir konumda olan Kraliyet Kalesi görülmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca burada bulunan Kraliyet Yolunu takip ederek hem birçok tarihi eser görürsünüz hemde bu yol sizi Lazienki Parkına çıkarır. Son olarak Warsaw Uprising Muzesi görülmesi gereken yerlerden biridir. İçeride bulunan büyük ekranlarda işgale karşı gelen ve bağımsızlık uğruna savaşarak can veren birçok insan gösterilmektedir. Müzeye giriş ücreti 20-25 Zloty olarak bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here